Vrouwenpolder maakt afspraak met 22 zeeland Fietsenmakers Terneuzen in opstand Deeltijdwonen kan dorpen behoeden Dorpsvereniging Sint Laurens wil sterker staan woensdag 16 december 2009 w Steek de dijk bij het Veerse Meer door, en Vrouwenpolder ligt direct aan het water. Dat oppert de denktank Vrouwenpolder in een toekomstplan voor het dorp. Als het idee wordt uitgevoerd is dit stuk polder straks onderdeel van het Veerse Meer. Zet er een steigertje in, met wat horeca erbij, en Vrouwenpolder heeft een watersporthaven. foto Ruben Oreel Het had Europese allure als pelgrimsoord. Maar nu dreigt verpaupering toe te slaan. Dus moet Vrouwen polder op de schop. door Henk Postma Ooit was het 'één van de belangrijkste bede vaartsoorden van Euro pa'. Vorsten en zeelui knielden er deemoedig ter aarde. Als eerbetoon aan Onze Lieve Vrouw, die ter plekke 'miraculeus' op een schilderij verscheen. Maar nu zij al lang weer uit de belangstel ling is verdwenen, dreigt het dorp aan verpaupering ten onder te gaan. „Alles wat tweedehands is, TERNEUZEN - Fietsenmakers in Ter- neuzen komen in opstand tegen de eventuele vestiging van een mountainbikezaak bij skihal Snow- base in Temeuzen. Raadslid Pim Broekhuysen heeft het college van B en W opgeroepen voorzichtig te zijn met het toelaten van meer de tailhandel bij de skihal. B en W willen het bestemmings plan aanpassen, zodat twintig pro cent van het skihalcomplex kan worden ingevuld met detailhan del. Er wordt onder meer gedacht lijkt hier te worden neergezet", ver zuchtte onlangs nog een zegsman van de ondernemers. Dat moet ver anderen, vinden de bewoners. Als het aan hen ligt, komt Vrouwenpol der onder behandeling bij de schoonheidsspecialist. Het wordt dan weer 'een sfeervol dorp, orga nisch en evenwichtig gesitueerd in een rustige, natuurlijke omgeving'. Samen met deskundigen (van Ordi- to bv uit Gilze) dokterde een groep je bewoners een herstelplan uit. Ze stelden eerst de diagnose: Vrou wenpolder mist een hart. Langs de 'historische straten' rond het kerk je liggen leegstand en verromme ling op de loer. De weg naar het zeestrand oogt lelijk en gevaarlijk. De entree is een dorp onwaardig. In de kom lijken schots en scheef rijtjeshuizen en een super markt-doos te zijn neergesmeten. Aan de omgeving ligt het niet. Je aan een mountainbikewinkel, in combinatie met de aanleg van een mountainbikebaan. Het idee alleen al dat er een fiet senwinkel bijkomt heeft zelfstandi ge fietsenmakers de gordijnen inge- jaagd. „In Groot-Terneuzen zijn al twin tig fietsenzaken", zegt Sjaak Faas die een fietsenwinkel heeft aan de Axelsestraat in Terneuzen. „Ik ben er op z'n zachtst gezegd niet blij mee als er nog één bij zou ko men." 'Vrije concurrentie' is een vind er 'de mooiste, breedste en schoonste stranden van Neder land', roept Vrouwenpolders websi te de bezoekers wervend toe, 'de mooiste natuurgebieden van Zee land, de spectaculairste watersport mogelijkheden, en - uniek in Ne derland- een subtropische tuin. door Henk Postma Het verbod om huizen in de Veerse dorpen te ge bruiken als 'tweede wo ning' is achterhaald. Nu de dorpen - volgens voorspellingen - steeds meer inwoners kwijt raken, kan het juist positief zijn dat mensen er 'in deeltijd' gaan wonen. Dat vermoedt de denktank Vrouwen groot goed, onderkent Faas. „Maar de fietsenmarkt is in Terneuzen al dik verzadigd. Je moet bij de skihal toch ook helemaal geen fietsenwin kel willen hebben. Een discotheek of een bowlingcentrum horen daar veel beter thuis." Faas heeft zijn collega's gemobiliseerd. Hij krijgt volop steun, onder anderen van De Fouw. Mevrouw De Fouw vindt het ongepast dat het gemeen tebestuur de bestaande fietsenza ken in Terneuzen niet eerst heeft benaderd. Ook al verbouwden projectontwik kelaars de aantrekkelijkste delen van de kust tot doorsnee vakantie- wijken, je waant je nog steeds in een 'wandel- en fietsparadijs', zo wel geliefd bij gezinnen als 'jonge en oude ouderen'. Daar is nogal wat voor nodig. Nee geen mega polder. Het verbod op het gebruik van huizen als 'tweede woning' moet verhinderen dat huizen wor den opgekocht door rijken die er slechts een (klein) deel van het jaar vertoeven. Dorpen zouden dan onleefbaar worden. Maar die vlieger gaat niet meer op, denkt de denktank: als de oor spronkelijke bevolking krimpt, krijg je leegstand. Dat begint met MEEST GELEZEN 1Kodde wekt woede van PvdA 2. Hotelier Bommelje is voorbeeld 3. West-Souburg wil naambord terug STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl voorzieningen en lawaaierige dis co's. Die passen niet, vindt de denktank. Maar wat te denken van een mooie plas water? Steek bij het Veerse Meer de dijk door, en er ligt, tot de nieuw aan te leggen Rijksweg, ineens een spiegelend wateroppervlak voor de deur. Stei- de slechtste en de minst aantrekke lijke huizen. Afbreken dus, die hap, en vervangen door aantrekke lijke woonplekken. Mensen van buitenaf vertoeven daar graag, per manent, een deel van het jaar, of in het weekend. Denk maar eens aan Randstedelingen die het zich kunnen veroorloven de drukte te ontvluchten. Eerder dit jaar al pleitte het Ont- SINT LAURENS - Het bestuur van de Dorpsvereniging Sint Laurens stelt een wijziging van de statuten voor die het mogelijk maakt sterker te staan in juridische procedures. Het doel van de vereniging is nu zo ruim omschreven dat de kans groot is dat de vereniging in ge rechtelijke procedus niet als partij erkend wordt. De statutenwijzi ging komt in de eerste ledenverga dering van 2010 aan de orde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24