zeeland 125 Feestmaal is op internet te bestellen Extra geld voor 307 Zeeuwse woningen Nieuwe kerncentrale past niet naast huidige RESTAURANTWINKEL Zelf gerechten van topkoks op tafel zetten meezingen met karaoke-dvd Rozen voor herstelde Franse graven Zeeuwse liedjes dinsdag 15 december 2009 door René Schrier Wat dacht u van een clafoutis wan kweepeer van de Herberg van Smallinger- land als voorgerecht, rode poon ge bakken met droge worst van Li- brije's Atelier in Zwolle en als na gerecht crème brülée van chocola de van Restaurant Scherp uit Mid delburg? Het is allemaal mogelijk via inter net. Sinds gisteren is de restaurant winkel op internet actief Je bestelt de ingrediënten een dag van te vo ren op internet en alles wordt - zo nodig vanuit verschillende hoeken van het land - in speciale koeldo- zen met een koerier afgeleverd. Voorzien van uitgeschreven recep ten. Op internet is in een filmpje het recept te zien en hoe de gerech ten klaargemaakt moeten worden. Mart Scherp van Restaurant Scherp uit Middelburg is de enige Zeeuwse deelnemer van een 25-tal restaurants verspreid door het land. „Het is een mooie gelegen heid om iets op tafel te zetten dat bereid is met topingrediënten die mensen niet zo gemakkelijk in een winkel kunnen kopen." Scherp be reidt een aantal zaken voor, zodat de klanten er niet al te veel tijd meer in hoeven te steken. Hij le vert de ingrediënten in porselei nen bakjes en glazen wekpotjes die de klanten mogen houden. Op de website staan per restau rant, drie recepten. Dat blijft zo. Al veranderen de recepten wel na eni ge tijd. Wie voor minimaal 50 eu ro bestelt hoeft geen verzendkos ten te betalen. Klanten moeten wel een dag van te voren, voor 17.00 uur bestellen. Groepen kun nen ook via het internet bestellen, maar dan moet wat meer tijd van te voren in acht worden genomen. Onder de deelnemende restau rants bevinden zich zaken van al lerlei kaliber. Zoals het driesterren restaurant, de Librije, een tweester ren restaurant Apicius uit Bak- kum, mijn keuken uit Wouw en de Bisiliek uit Harderwijk met één ster en zaaken met een Bib Gour mand, zoals Restaurant Scherp. De restaurants bieden ook gerech ten in verschillende prijsklassen aan. De website biedt de gelegen heid op prijs of gerecht te selecte ren. Met mesjes wordt aangegeven of een gerecht moeilijk is om af te maken of makkelijk. Eén mesje is makkelijk, vijf mesjes moeilijk. Voor Scherp is het fenomeen thuis eten op bestelling niet nieuw. Vorig jaar al sloeg zijn kerst Thuismenu erg goed aan. Het res taurant was volgeboekt, maar er kwam toch nogal wat vraag van klanten. Zo is het Kerst Thuisme nu ontstaan. Voor 39,50 kan de be stelling op de dag voor kerst afge haald worden. www.restaurantwinkel.tv/scherp middelburg - Zeeland mag van mi nister Van der Laan 307 woningen extra bouwen door de stimule- j ringsregeling woningbouw. Deze regeling is bedoeld voor bouwpro jecten die door de economische crisis stil zijn gevallen of niet star ten. Het gaat om koop- en duurde re huurwoningen. De gemeente Vlissingen mag de meeste huizen bouwen. Die ge meente had er 220 aangevraagd en mag er 119 bouwen. Goes had een aanvraag ingediend voor 174 wo ningen, maar mag er 64 bouwen. Kapelle had een aanvraag uitstaan voor 57 woningen en mag er 41 bouwen. Schouwen-Duiveland wil er 62 bouwen, maar kreeg toestem ming voor 33 woningen. Terneu- zen wilde er 184 bouwen, maar dat werden er 19. Reimerswaal wil de 13 en mag er 13 bouwen. Sluis wil er 60 bouwen maar kreeg toe stemming voor 18 woningen, Tho- len diende een aanvraag in voor de bouw van 17 woningen, maar daarvan werd er geen een gehonor- reerd. En dat geldt ook voor Borse- le dat 30 woningen wilde bouwen. In totaal zijn er 303 gemeenten die de subsidie ontvangen. Daarnaast ontvangen enkele projecten met veel additionele bouw (bijvoor beeld een winkelcentrum, kanto- ren) een bijdrage. Hierdoor kan de bouw van ruim 23.000 woningen voor 1 juli 2010 alsnog beginnen. De subsidie is bedoeld om de te rugval van werkgelegenheid door de economische crisis te beperken. door Jeffrey Kutterink middelburg - Het is de vraag of een nieuwe kerncentrale naast de huidige kan worden gebouwd. On derzoek moet dat binnen enkele weken uitwijzen. Kan dat niet dan heeft Delta een ander stuk grond op het oog, schuin tegenover de huidige cen trale aan de Europalaan. Maar op die grond - van havenschap Zee land Seaports - moet ook de toe gang komen naar de Westerschel- de Container Terminal (WCT). De locatie aan de Europalaan is rui mer en ligt gunstig voor de inna me van koelwater. Als de kerncen trale naast de huidige wordt ge bouwd moet koelwater uit de Wes- terschelde komen. De aanleg van de inlaat kost mogelijk natuur en die moet worden gecompenseerd. Als de centrale aan de overkant wordt gebouwd, komt het koelwa ter uit de Van Cittershaven. Na tuurcompensatie is dan niet nodig. Bestuursvoorzitter Toine Poppel- aars van Zeeland Seaports: „Onder zoekers bekijken eerst of de kern centrale naast de huidige past. Kan dat niet, dan pas wordt gekeken naar de andere locatie. Dan moet ook worden overlegd met exploi tant PSA van de WCT. We gaan er van uit dat de centrale en de WCT elkaar niet frustreren. We willen beide aanleggen." Dat wil ook di recteur Peter Boerma van Delta. „Het is gebruikelijk om bij de bouw van een centrale te zoeken naar de beste locatie. Ik zie geen enkele reden dat de WCT en de centrale elkaar in de weg zitten." kapelle - Burgemeester Siebe Kramer van Kapelle, de fensie-attaché van de Franse ambassade in Den Haag Philippe Delarc en een vertegenwoordiger van de Oor logsgravenstichting hebben gistermiddag rozen gelegd bij de graven op de Franse begraafplaats in Kapelle. De ceremonie was bedoeld om de herstelwerkzaamhe den aan de in september vernielde graven officieel af te sluiten. De kruisen van elf monumenten werden afge broken en de Davidsster op een van de graven was ver mist. Later werd deze ster teruggevonden bij een kerk, een paar honderd meter verderop. Inmiddels zijn drie verdachten aangehouden; het onder zoek loopt nog. foto Willem Mieras vlissingen - Voor wie zingen leuk vindt, maar die de teksten niet al tijd kan onthouden, is er nu een meezing-dvd: Zeeland Zingt, vol met liedjes over Zeeland. De dvd is gemaakt door de Stich ting Werkt voor Ouderen uit Vlis singen en Zeelandnet. Zestig zan gers van het koor De Zilvermeeu wen en drie bewonerskoren van de stichting hebben de liedjes inge zongen. De tekst van de liedjes loopt mee in beeld en op de ach tergrond zijn typisch Zeeuwse beelden te zien. Op de dvd staan twintig liedjes. Daarvan gaan er een aantal over Zeeland: Als de klok van Arnemui- den, Zomer in Zeeland en de Draaiersjongen bijvoorbeeld. De rest is aangevuld met Nederlands talige klassiekers zoals de Zilver vloot en Waar de blanke top der duinen. De dvd is voor vijf euro te koop op drie plaatsen in Vlissin gen: in de supermarkt van Ter Ree- de, in de winkel van zorgcentrum Scheldehof en in grandcafé de Schutterij op de hoek van de Spui straat en de Schutterijstraat. Mart Scherp kookt niet alleen voor de klanten in zijn restaurant, maar ook voor het internet. foto Jan Bartelsman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63