Een dagje wijn maken op zee 4\ dinsdag 15 december 2009 -• Zierikzee De klipper Marinus van Johan Nieuwenhout in thuishaven Zierikzee foto Ronald den Dekker door Esme Soesman Wijn van duindoorn of boomsap pen. Genut tigd aan boord van een ruim honderd jaar oud schip. Muzikant en wijnmaker Robert Berger uit Gouda treft schipper/eigenaar Johan Nieu wenhout van de klipper Mari nus uit Zierikzee. Het resultaat is 'Wijn maken op Zee'. Een ar rangement dat naadloos aansluit bij Nieuwenhouts streven zijn passagiers een 'beleving' aan boord aan te bieden. Opstappen op de Marinus is in de ogen van de schipper veel meer dan zeilen alleen. „Ik wil mensen graag een beleving schenken. Laten zien dat natuur eetbaar is. Ze zelf laten bukken om oesters te pakken, die ze dan op kunnen eten." In Berger vindt hij een gelijk gestemde geest. Berger vermaakt met muzikale proeverijen, met een knipoog naar vroeger tijden. Die insteek voert hij door in het wijn maken. „Ik maak van alles wijn, behalve van druiven." Berger gaat, zoals Nieuwenhout het formuleert, eigenlijk terug naar de oervorm van wijn. „Wij associëren wijn altijd met drui ven, maar vroeger maakte elk volk zijn eigen wijn door vruchten te laten vergisten. Hier hebben we nog altijd last van de Romeinse overheersing. Die hebben druiven ingebracht." Bergers vader bracht hem waardering bij voor goede wijn. Toen hij zichzelf toelgede op het wijn maken, wilde hij niet op nieuw het wiel uitvinden. „Toen dacht ik: waarom geen wijn ma ken van de spullen om ons heen." Na vijftien jaar experimente ren zette hij vijf jaar gele den het resultaat op de markt: Chateau Berger. Gefermen teerde (gegiste) dranken gemaakt van vruchten, bloemen, wortels en boomsappen. Op de Marinus wordt gewerkt met producten die in de omgeving groeien. Deelnemers aan Wijn ma ken op Zee gaan bijvoorbeeld aan de slag met vruchten of bloemen die ze zelf plukken in de duinen op Neeltje Jans. Vlierbloesem, vlierbes, rozenbottels, wortels of duindoorn; net wat het seizoen biedt. Aangevuld met spullen die Berger eerder of elders heeft verza meld. De producten worden door passa giers eigenhandig verwerkt tot most; het tussenstadium van vers geperst maar nog niet vergist sap. „Dat is de link waar ik enthousiast van raak", zegt Nieuwenhout. „Ik vaar op een oud barrel, bij wijze van spreken. En ik leef hier, letter lijk, van de wind. Dit gaat ook over duurzaamheid, natuur, ont- haasting. Dat sluit naadloos bij die beleving aan." 'Wijn maken op Zee' is meer dan wijn maken alleen. Berger, van oor sprong muzikant, smeedt het dag lange arrangement vanachter de piano aaneen tot een muzikale proeverij. „Swingend, romantisch, folk, jazzy, blues. Maar alles zelf ge schreven. Ik leef van wat uit mijn eigen hoofd komt." Naast de wijn valt er te genieten van allerlei hapjes. Opnieuw origi naliteit troef Van de bonbons van de Goudse chocolaterie Puur, waar in Bergers wijnen zijn verwerkt of andere onverwachte bijzonderhe den als de Engelse schimmelkaas Stilton. Tot aan hapjes die deels aan de Romeinse keuken zijn ont leend. Berger baseert zich daarbij op een kookboek dat wordt toegeschreven aan Apicius, één van de grondleg gers van de gastronomie. „Romei nen maakten weinig klaar met zout, dat was in die tijd net zo duur als goud. Om hun eten te kruiden gebruikten zij producten die nu verdwenen zijn of in de ver getelheid zijn geraakt", zet Berger het principe uiteen. „Bijboorbeeld bepaalde combinaties van vlees en noten of fruit. Sommige gerechten bevatten wel dertig ingrediënten." Voor wie het nog niet genoeg vindt, Nieuwenhout weet - als gastheer van het Nationaal Park Oosterschelde - zowel tijdens de (pluk)tocht op Neeltje Jans als tij dens de vaartocht van alles over de omgeving te vertellen. Wie juist minder wil, kan in overleg een an dersoortig arrangement samenstel len. Hoe dan ook: het zelfgeplukte flesje wijn kan na ongeveer twee maanden bij de Marinus worden afgehaald. Meer informatie Meer informatie over de Zie- rikzeese klipper Marinus van Johan Nieuwenhout is te vin den op www.demarinus.nl. Informatie over Chateau Ber ger en andere activiteiten van Robert Berger zijn te vin den op de websites www.ro- bertberger.nl en www.cha- teauberger.nl. Over de bonbons van Puur is meer informatie te vinden via de website www.puurcho- colade.nl. Het atelier annex winkel van Peter en Henny van Driel is gevestigd in een monumentaal pand aan de Naaierstraat 4 in Gouda. Puur verzorgt onder meer workshops bonbons maken. Paksoi is een Chinese kool soort met witte, vlezige en knapperige nerven. Hans Aangeenbrug van biologische kwe kerij Zuidbos in Noordgouwe heeft de groente zowel in de kas als buiten staan. „Verleden jaar, met die vorst na de Kerst, stond de paksoi stijf bevroren in de kas. Na de dooi herstelden de plantjes zich een beetje. We konden toen de harten nog wel oogsten, maar de buitenkant was kapot gevro ren." Zoals alle koolsoorten, lean paksoi last hebben van koolvlieg en knol voet. Dat laatste voorkom je door kool niet steeds op dezelfde plaats te zetten. Koolvlieg houd je weg door laat te planten, als de kool vlieg alweer uitgevlogen is. Van daar dat bij Zuidbos pas eind au gustus geplant is. „Met de buiten teelt waren we gestopt, omdat we daar last hadden van bladvlekken- ziekte. Maar het was in augustus nog zo mooi en zo warm in de kas dat we de paksoi toch maar buiten geplant hebben. Die van buiten wordt nu geoogst, die van de kas is ook bijna oogstrijp." Paksoi moet je na de langste dag zaaien, want dan gaat de plant niet 'schieten': bloemen vormen. De gele bloemen zijn overigens eetbaar, dus versier er rustig je bord mee. Omdat de nerven net iets langer nodig hebben om gaar te worden dan de bladeren, kun je ervoor kiezen de bladeren los te snijden van de nerven en ze pas la ter toe te voegen. Paksoi is ook rauw lekker, of heel kort ge blancheerd. In een geperforeerde plastic zak in de groentenla van de ijskast blijft paksoi een paar dagen goed. Pak soi is, ook gekookt, rijk aan ka lium en vitamine A, C en folium zuur, en bevat daarnaast vitamine B6, calcium en ijzer. Roergebakken paksoi Snijd het onderste gedeelte van een flinke paksoi. Snijd de stengels in de lengte doormidden en daarna in stukjes van 5 cm. Meng apart 50 ml bouillon, 2 el oestersaus, 2 el lichte Chinese sojasaus, 3 tl maïzena en 1 tl suiker door elkaar. Verhit een wok op hoog vuur. Laat 1 eetlepel olie heet worden, voeg dam el fijngehak te gember toe. Doe na 10 seconden de paksoi en 1 teentje zeer fijn gesne den knofook erbij. Roerbak alles zo'n 2 minuten, voeg dan het bouil lonmengsel toe. Nog een minuut ver warmen, eventueel met peper extra kruiden. Serveren bij rijst. Ondine van der Vleuten Geertje Aangeenbrug met de paksoi. foto Dirk-Jan Gjeltema Robert Berger - muzikant, wijnmaker en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58