41 binnenland Pamflet tegen pedofielen 'Oproep Vrijdag Visdag niet onomstreden' kras.nl Ministers informeren PRAAG 'Een pedoseksueel in u straat' peter van straaten MILIEU Bisschop tegenover Greenpeace Auto rijdt restaurant Ex-gevangene minder vaak in de fout Ook vis eten belastend voor milieu Opkomst tweede prikronde lager waarom zou je meer betalen fOPVOORDE^y. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15 cPm 8 ft dinsdag 15 december 2009 VALKENSWAARD - In veertig straten in 32 plaatsen in Nederland zijn pamfletten verspreid die mensen ervoor waarschuwen dat er een veroordeelde pedofiel in hun straat woont. De betrokken per soon wordt met naam en adres ge noemd in de flyer. In een van de plaatsen, Valkens- waard, zijn de pamfletten zondag avond in de brievenbussen ge- In het pamflet staat onder meer de volgende tekst: Er woont een veroordeelde pedo seksueel in u straat. Het wordt nu tijd voor harde actie, de Minister van Justitie doet niets. Maar wij vinden het- noodzakelijk dat de straat en de buurt weet als er een veroordeelde pedoseksueel woont. De veroordeelde pedoseksueel is... en hij woont op de ...Wij lichten al leen de straat in waar de veroor deelde pedoseksueel woont. *<t '"c" w - stopt, onbekend is door wie. De beheerder van de website www.stopkinderpornonu.com die melding maakt van de actie, Chris Hölsken, ontkent er zelf iets mee te maken te hebben, maar hij steunt het initiatief wel. In het anonieme pamflet staat dat het nu tijd is voor 'harde actie' om dat de minister van Justitie toch 'niets' zou doen. Volgens het pam flet hebben mensen het recht om te weten dat een veroordeelde pe doseksueel bij hen in de straat woont. Bij de familie Schutjes in Valkens- waard viel het bewuste pamflet ook in de bus. „Dit is een rare ac tie", zegt J. Schutjes. „Volgens mij is het een taak van de gemeente en politie om wijkbewoners te in formeren. Dit is een hetze in plaats van mensen te informeren. Je moet altijd met elkaar blijven praten. Dit zet geen zoden aan de dijk." Bij de politie Brabant-Zuidoost kwamen gisteren geen meldingen binnen over de pamfletten. DEN HAAG - Gevangenen gaan na het uitzitten van hun straf minder - vaak de fout in. Dat blijkt uit de nieuwste recidivemonitor, die mi nister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) gisteren naar de TWeede Kamer heeft gestuurd. Het is voor het eerst in twaalf jaar dat gevangenen hun leven een beetje lijken te bete ren. Uit de monitor blijkt dat in 2006 54 procent van het aantal ex-gede tineerden binnen twee jaar na hun vrijlating opnieuw de fout in is gegaan. In 2004 was dat nog 59 procent. Hoewel het niet om een grote da ling gaat, spreekt minister Hirsch Ballin van een doorbraak, omdat de cijfers sinds 1997 alleen maar slechter werden. „Het was een tendens die zich niet leek te kunnen keren, het leek een niet te beheersen verschijnsel." Volgens de minister is de positieve omme keer te danken aan een persoonsge richte aanpak, waarbij daders ook worden gescreend op gedragsstoor nissen en daarvoor zo nodig wor den behandeld. GRONINGEN - Eet op vrijdag geen vlees, maar vis. Dat is beter voor het milieu. Deze oproep deed Ge rard de Korte, bisschop van Gro ningen en Leeuwarden, onlangs in een tv-programma. Vrijdag visdag is immers een oud katholiek ge bruik. Maar met de koolvis, één van de meest gegeten soorten in Nederland, gaat het volgens Green peace juist heel slecht. Klimaatbeschermers bepleiten al langer dat de week minstens één vleesvrije dag moet hebben. De productie van varkenslapjes en biefstukken is namelijk schadelijk voor het milieu. Bisschop De Kor te speelde daar handig op in, aldus Pieter Kohnen van de Nederland se Bisschoppen Conferentie. „Het katholieke geloof kende al een vleesvrije dag." Gelovigen mochten op vrijdag geen vlees van landdieren eten en moesten zich onthouden van an dere lichamelijke genoegens. „Vrij dag was de dag waarop de here Je zus is gekruisigd", zegt Kohnen. Dit gebruik stamt al uit de vroege geschiedenis van de kerk. „Monni ken deden het al in de derde en vierde eeuw." De onthouding was een spirituele oefening om zich te vereenzelvigen met het lijden van Jezus Christus. Voor monniken was een dagje zonder vlees en zelfs zonder vis makkelijk vol te houden. Zij konden hun bezighe den aan hun dieet aanpassen. Voor arbeiders met zwaar lichame lijk werk die dag in dag uit aan de slag moesten, lag dat anders. „Zij moesten genoeg voedingstoffen binnenkrijgen, de kar moet im mers worden getrokken", aldus Ko hnen. Dus werd er voor 'normale' mensen een uitzondering ge maakt: vis eten mocht wel. In 1989 werd tijdens de Nederlandse bis schoppenconferentie het verbod op vlees afgezwakt. Vlees eten op vrijdag mocht, maar met mate. Volgens de bisschop zou de visdag dus goed zijn voor het klimaat. „Duurzaam gevangen vis zou hele maal ideaal zijn", aldus Kohnen. „Eén keer in de week vis eten zou al 2,5 keer meer zijn dan we nu doen", reageert Femke Nagel, cam pagneleider Oceanen van Green peace. „Dat is absoluut onverant woord. De grenzen van wat de zee aankan, zijn allang bereikt." 'WAT -Zbg DE H£T ZELFPE verhaaltje Gemiddeld eet een Nederlander el ke dag vlees. Het eten van vlees le vert voor alle Nederlanders een netto bijdrage aan de C02-uitstoot van 1.400 kilogram oftewel 22,4 megaton. Eén dag per week geen vlees zou toereikend zijn om de klimaatdoel stellingen van particuliere huishou dens (3,2 megaton vermindering per jaar) te realiseren. Een dag zon der vlees zou tweemaal zoveel DEN HAAG - De opkomst voor de tweede vaccinatieronde van de GGD in Nederland bleef gisteren achter bij de eerste ronde. Dat zegt de gezondheidsdienst op basis van de eerste cijfers. „Maar hoeveel la ger is niet precies te zeggen." Bij sommige priklocaties was de op komst 'redelijk', bij een andere op merkelijk hoog, zo blijkt uit een rondgang. In de plaats Gilze-Rijen was de op komst vrijwel 100 procent. Op de- grootste priklocatie in Nederland, de Amsterdamse Rai, kwamen gis teren ongeveer 14.000 mensen voor een prik, onder wie een bruidspaar. Zeeland verwacht dat de opkomst deze keer iets lager is, zo'n 50 procent tegen 62 procent de vorige keer. In heel Nederland zijn 830.000 kin deren in de leeftijd van zes maan den tot en met vier jaar opgeroe pen en bijna 200.000 huisgenoten van baby's van nul tot en met vijf maanden. broeikasgasuitstoot sparen als het vervangen van alle gloeilampen door spaarlampen. Vis eten in plaats van vlees scheelt waarschijnlijk wel in C02-uitstoot, maar hoeveel is moeilijk te becijfe ren. De kweek en vangst, het koe len, bewerken en vervoeren van vis levert milieudruk op. Bij vis spelen ook factoren als overbevissing en zeebodemverstoring een rol in de milieubelasting. DEN BOSCH - Zeven, mensen zijn maandagmiddag gewond geraakt toen een 71-jarige automobiliste uit Rotterdam wegrestaurant Treu- renburg in Den Bosch binnenreed. DEN HAAG - Het is ondenkbaar dat het kabinet militairen op een bui tenlandse missie stuurt zonder dat daarvoor brede politieke steun be staat. Dat stelden de verantwoordelijk ministers gisteren in een overleg met de Tweede Kamer over de rol van het parlement bij het uitzen den van militairen. Vóór de daadwerkelijke inzet van militairen informeert de regering Marriott Airport* v.a. 199 Vertrekdata: do. en vr. van 1/1 t/m 26/2 Het moderne 4-sterren hotel bevindt zich op ca. 15 min. van de Praagse Burcht en op ca. 20 min. van het historische stadshart van de Gouden Stad Praag! Breng zeker een bezoek aan het Gouden Straatje en de Karelsbrug. Marriott Flora**** v.a.€219 Vertrekdata: do. en vr. van 7/1 t/m 26/2 Vanuit het mooie 4-sterren hotel in de wijk Vinohrady kunt u gemakkelijk en snel het mooie hart van de oude stad bereiken. Maak nu gebruik van deze TOP-aanbieding naar de betoverende stad Praag! Zie www.kras.nl/38138 Zie www.kras.nl/38137 vliegreis 4-sterren Marriott Hotels ontbijt 3-/4-daagse stedentrips Tsjechië Prijzen zijn exclusief reservéringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4