Kerstmis vier je niet 2 zeeland De rest van 't jaar ben ik vaak alleen Personeel Zalco ziet geen andere uitweg dan vertrek van directie Bomen PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Op familiefeesten als Kerstmis, Sinterklaas en de jaarwisseling wordt alleen-zijn eerder als eenzaam heid ervaren. Met name onder ouderen. dinsdag 15 december 2009 Het meest geweldige aan kinderen is het feit dat ze veranderen. Zo is er een tijd dat ze wanhopig alles zelf moeten doen. Maar hun handjes werken dan nog niet op de manier zoals hun hoofdjes het willen. Net als je daar aan gewend bent en jij het ge voel krijgt dat je leven zich in slowmotion afspeelt (een wande ling van vijf minuten verandert in een overlevingstocht van een uur) is het weer anders. Dan kun nen ze plots dingen zelf en roe pen ze: 'Nee, ik wil niet'. Als ze niet kunnen lezen en schrij ven willen ze niks anders doen. Daar gaat je prachtige eerste druk van dat bijzondere boek, voorzien van peuterkrabbels met stift. Zo gauw ze de kunst van het lezen beheersen krijg je ze nog met tien paarden niet aan het lezen. Het ene moment ben je nog de moeder die alles kan. Maar net wanneer je je daar lekker in gaat wentelen besluiten ze dat alles, maar dan ook alles wat fout gaat, aan jou ligt. Ik dacht dat mijn moeder vroeger zo zuchtte omdat ze niet de lichtste was, maar nu weet ik beter. Ik zucht wat af met twee tienerdochters in huis. Ik dacht dat de enige constante factor het kerstfeest was. Daar zijn ze vanaf het aller-prilstè be gin dol op. Dus was ik ook een al begrip toen ze allebei een klein echt kerstboompje op hun kamer wilden. Schattig, dacht ik nog. Ik dacht aan al die jaren dat ze sa men kerstversieringen maakten en de boom ieder jaar bonter werd. Steeds zwaarder beladen met knutselwerkjes in alle soor ten en maten, kleuren en materia len. Een verantwoord gestylde boom was elf jaar onmogelijk. Maar ach wat hadden ze pret, dus wat deed dat ertoe. Maar ook kerst verandert voor hen. Ze haalden me vorige week ruw uit mijn droom: „Mam, ik ga nog even kerstversiering kopen voor dat boompje, want die discoboom van jou vind ik niks. Het moet een stylish geheel in één kleur worden." Ze hebben zelfs onze boom gerestyled. In één kleur ge houden. Niet opzichtig. Keurig. Ik mis mijn discoboom. Zucht. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze period stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC Rekeningnummer Dm het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaal zorgvuldig 0 met persoonsgegevens In hei colofon Ueft u nattere informatie EENZAAMHEID door Ondine van der Vleuten Ze heeft de halve fles wijn en het bakje filet americain aan de buurvrouw gegeven, nog een laatste keer gecheckt of het gas en de lichten uit waren, en is toen vertrokken, naar een plek waar het dertig gra den is. Voor haar geen eenzame Kerst, dit jaar. En zij is niet de eni ge. Reisbureaus bieden speciale 'kerstreizen' aan voor wie de feest dagen wil 'ontvluchten'. „Wij merken dat eenzaamheid tij dens de feestdagen extra gevoeld wordt", zegt Sabrina van Ravens- waay van het Nationaal Fonds Ouderenhulp. Ervaring van voor gaande jaren heeft geleerd dat er dan meer gebeld wordt naar de Ouderentelefoon, 24 uur per dag paraat voor mensen die verlegen zitten om een praatje of om ad vies. Eenzaamheidsexpert de Jong Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Betsy Paauwe (80) uit Goes geniet. Zij is weer eens een keertje onder mensen. Betsy is niet enige senior die het zo vergaat. Het gros van de zestig (overwegend) ouderen dat maandag aan schuift aan het kerstdiner van het Nationaal Ouderen- fonds in hotel Van der Valk in Goes snakt naar een uitje. Betsy zit nogal eens alleen thuis en mist contac ten. Achter haar olijke optreden schuilt een wereld van vereenzaming. „Ik heb wel contact met de buren, maar de een die werkt en de ander heeft het druk. Zelfben ik slecht ter been, dus ik kan niet zomaar er gens heen. Met kerst zit ik altijd alleen. Mijn kinde ren en kleinkinderen zie ik nooit. Ik zal wel iets fout hebben gedaan." Dus is het diner een welkome afwis seling, al is zij 'gisteren met een overbuurman naar een concert in Middelburg geweest'. „We zijn ook nog naar McDonald's geweest. Echt leuk, maar dat soort uitstapjes spelen zich allemaal rond kerst af De rest van 't jaar ben ik vaak alleen." Klaverblad Zeeland coördineert het kerstdiner voor Zeeuwse eenzame ouderen. Via ouderenbonden, ker ken en zorg- en welzijnsorganisaties worden senio ren benaderd. Aanmelden via internet kan ook. Vrij willigers (van de Zeeuwse Lions Clubs) vervoeren de gasten. Een aantal sponsoren (zoals Van der Valk) zorgt dat het kerstdiner gratis kan worden genoten. door Marcel Modde VLISSINGEN - Het vertrouwen van het personeel van de Vlissingse alu miniumsmelter Zalco in de direc tie is tot het absolute minpunt ge daald. Ook na een wilde actie aan de poort gisterochtend, is het ge vraagde loonoffer van 17,5 procent nog steeds niets van tafel en lijkt een oplossing verder dan ooit uit zicht. Locatie-directeur Eust Clemens kwam na herhaaldelijk aandrin gen rond het middaguur naar bui ten met de mededeling dat de re ductiemaatregel noodzakelijk blijft om het bedrijf in de lucht te hou den. Hij verklaarde zich weliswaar bereid met de ondernemingsraad (OR) en de bonden te praten over de invulling van het offer, maar daar voelt het personeel niets voor. OR-voorzitter Humphrey Eendragt en bondsbestuurders Piet Verburg (CNV) en Koos de Meij (FNV) vinden de starre op stelling van de directie onbegrijpe lijk. Eendragt: „Als ze dat offer van tafel halen, kweek je in ieder geval weer een béétje vertrouwen. Dat is nu helemaal weg! Wat ons betreft moet de directie onmiddellijk op stappen." Met de spontane actie werd wél bereikt dat de sloop van het vorig jaar uit productie genomen gedeel te van de fabriek werd stopgezet. Daarmee was gisteren onaangekon digd begonnen, ondanks dat de OR was toegezegd dat het mo ment van de ontmanteling van de zogeheten B-serie in overleg zou worden bepaald. Volgens de direc tie ging het om een 'proef, om te zien hoe snel de sloop kan worden uitgevoerd. „Buitengewoon onhan dig", typeerde CNV-bestuurder Verburg deze zet van de werkge ver. De OR praat vandaag verder over eventuele vervolgacties. „Als je zo iets doet, moet je dat goed organi seren", aldus secretaris Erik Bak. Zestig Zeeuwse ouderen genieten samen het kerstdiner in hotel Van der Valk in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2