18 'Minachting verleden West-Souburg' 12. De zevendorpentocht is één van de grootste evenementen in Oud-Vossemeer. Welke afstand wordt NIET gelopen tijdens deze wandeltocht? Brouwmarathon bij WWBLC in Koudekerke dinsdag 15 december 2009 Het is zover. Na een paar jaar van voorbereiding staat-het feestjaar in Oud-Vossemeer op het punt om los te barsten. Het programma voor de viering van het 600-jarig bestaan van het dorp liegt er niet om. Een theaterspektakel, de Tholympics, het schaatsevenement Winterwonderland en een debat met landelijk bekende politici zijn slechts een paar van de vele hoogtepunten. De PZC zal het komende jaar regelmatig verslag doen van de activiteiten. We trappen af met een quiz over het Oud-Vossemeer van toen en nu. Iedereen kan daaraan meedoen. Onder de inzenders met de meeste juiste antwoorden verloten we drie VVV Irischeques van 20 euro. Als extra prijs geven wij ook nog twee kaarten weg voor het theaterspektakel 'Het geheim van Vossemeer', dat in mei wordt opgevoerd. Deze toegangsbewijzen worden beschikbaar gesteld door de Stichting Oud-Vossemeer 600 jaar. De PZC nodigt ook alle basisscholen in de gemeente Tholen uit om aan de quiz mee te doen. De vragen kunnen per klas worden beantwoord en opgestuurd. De winnende klas komt met een foto in de krant en mag veertig euro besteden aan spullen die ze goed kan gebruiken. De antwoorden kunnen worden ingevuld op onze website: www.pzc.nl/vosmeer600. Wie dat niet kan öf wil, vult de bon op deze pagina in. Die kan worden opgestuurd naar: PZC, Postbus 162, 4460 AD Goes. De quiz loopt nog deze hele maand. Uiterlijk 31 december moeten de antwoorden bij ons binnen zijn. In de loop van januari maken we de prijswinnaars bekend. Samenstelling Rob Paardekam vormgeving Felix Binicewicz foto's Ronald den Oekkeren Willem Mieras In Oud-Vossemeer ligt de Bou Kooijmanstraat. Wie is deze Bou Kooijman? a) Een voormalige huisarts uit Oud-Vossemeer. b) Een verzetsheld, die bij Oud-Vossemeer om het leven kwam. c) De oprichter van de eerste muziekvereniging in Oud-Vossemeer. ZOud-Vossemeer en Nieuw-Vossemeer, aan de andere kant van het Schelde-Rijnkanaal, hebben een historische band met elkaar. Ze vormden samen de - heerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer. Nieuw-Vossemeer hoorde in die tijd nog bij Zeeland. In welk jaar raakte Zeeland het dorp kwijt? a) 1799 b) 1809 c) 1819 3, Molen De Jager aan de Hiksewegis de enige molen die Oud-Vossemeer nog heeft. In het verleden stond ook in het huidige molenbuurtje een standaardmolen. Wat was de naam van die molen? a) De Vos b) Johanna c) Te CoederTrouw In 1970 werden ervoor het laatst gemeenteraadsverkiezingen gehouden in zelfstandige gemeente Oud-Vossemeer. Welke partij behaalde 34,9 procent van de stemmen en werd daarmee de grootste? a) KVP b) CHU c) SGP Wie was van 1934 tot zijn overlijden in 1969 burgemeester van Oud-Vossemeer? a) J.P. Hofman b) J.G. Hamer c) J.J. Versluijs 6» Reizen tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer was lange tijd alleen mogelijk met de veerpont. In 1973, toen al was begonnen met de bouw van de brug, kwam daar abrupt een einde aan. Wat was daarvan de oorzaak? a) De schipper van de veerpont kwam te overlijden. b) Na een ruzie tussen de gemeenten Oud- en Nieuw- Vossemeer mocht de pont van die laatste gemeente niet meer aanmeren aan Brabantse kant. c) Door een technisch mankement kon de pont niet meervaren. 0 Aangenomen wordt dat de voorouders van de Amerikaanse presidenten Theodore en Franklin Delano Roosevelt uit Oud-Vossemeer komen. Wie van deze twee was een Democraat? a) Theodore Roosevelt b) Franklin Delano Roosevelt c) Niemand, ze waren beiden Republikein In welk jaar bracht Eleanor Roosevelt, de weduwe van Franklin Delano Roosevelt, een bezoek aan Oud-Vossemeer? a) b) c) 1945 1950 1955 Eduard August Otto de Casembroot werd op 21 juni 1812 geboren in Oud-Vossemeer. In 1861 werd hij minister in het kabinet Van Zuylen-Van Nijevelt. Welke post bekleedde hij? a) b) c) Minister van Oorlog Minister van Koloniën Minister van Marine 10 Hoe heet de carnavalsvereniging van Oud-Vossemeer? a) De Kraaiepikkers b) De Pikpotters c) De Vlooientrappers 11 Sinds 2007 loopt er een schaapskudde in de omgeving van Oud-Vossemeer. Welke herder is regelmatig op de dijken rond het dorp te vinden met zijn schapen? a) Klaasjan van der Kolk b) Jankees van der Linde c) Bert Ooi a) 5 kilometer b) 25 kilometer c) 40 kilometer door Emile Calon WEST-SOUBURG - De gemeente Vlis- singen tast het leefplezier van 1900 West-Souburgers aan, vindt Dick Schinkel. De oplossing is echter heel simpel aldus het bestuurslid van de Partij Souburg-Ritthem: plaats de borden met de naamsaan- duiding West-Souburg terug en stop ook met het aanduiden van de bewoners als inwoners van de wijk Groot Lammerenburg. „Een dorp met een groot verleden is nu ingedeeld in een wijk die ver noemd is naar een boerderij. Histo risch gezien zou je dit het minach ten van het verleden van West- Souburg kunnen noemen." Op één na zijn die borden met de naam West-Souburg in 1974 alle maal weg gehaald, weet Schinkel. Als een soort neo-koloniale mo gendheid werd door dat weghalen een hele dorpsgemeenschap haar bestaansrecht als zodanig ontno men, vindt hij. Hij wijst naar buur gemeente Middelburg waar de her innering aan niet meer bestaande plaatsen als Brigdamme nog le vend word gehouden met behulp van naamborden. Zeker als naar het historisch be lang gekeken wordt, verdient vol gens Schinkel, West-Souburg ei gen naamborden. Het dorp is vol gens hem veel ouder dan Vlissin- gen en was tot in de late middel eeuwen een van de belangrijkste dorpen van Walcheren. Hij vindt het merkwaardig dat Oost-Sou burg, Ritthem en zelfs Groot Abee- le wel de naamborden mogen hou den. „Waarom West-Souburg dan niet?" De Souburger heeft al contact ge had met het dagelijks gemeentebe stuur. Het heeft hem laten weten dat de gemeente alleen iunctione- le bebording wil handhaven. Dat antwoord stelt Schinkel teleur. Met nadruk zegt hij dat zijn voor stel nauwelijks geld kost maar dat het kan zorgen voor een bindend wij-gevoel in West-Souburg, de plaats waar ooit Marnix van Sint Aldegonde woonde, de schrijver van het Nederlands volkslied. Een bestuurlijke samenvoeging mag volgens hem niet betekenen dat ook de identiteit van een dorpskern wordt ontnomen. „Dat mag niet." KOUDEKERKE - Het Walcherse Wijnmakers, Bierbrouwers en Li keursmakers Gilde (WWBLG) houdt zaterdag een brouwmara thon in Koudekerke. Tijdens de marathon beginnen brouwers bij toerbeurt met het brouwen van bier. Op deze manier kunnen bezoekers de verschillen de stappen van het brouwproces zien. De brouwmarathon duurt van 9.00 tot 16.00 uur. Tijdens de dag kunnen bezoekers proeven van de door WWBLG-leden ge maakte dranken en hapjes. De brouwmarathon wordt gehou den bij tuiniersbedrijf Kesteloo, aan de Middelburgsestraat 83a in Koudekerke. AMATOO! Verslaggeefster Wendy van den Hurk gaat voor de krant naar Indonesië. Volg haar op pzc.nl/blog/indonesie MEEST GELEZEN 1. Auto onder vrachtwagen op A58 2. Jongen verliest vingers vuurwerk 3. Prikplek wegens brand verplaatst STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20