Kosten vergrijzing vallen mee Dreiging terreur afgenomen PZC 28 en 29 Wilde actie werknemers Zalco uit onvrede over bedrijfsvoering Meer klanten voor voedselbanken verder \U'/ Afrika eist aandacht vervolg Kyoto Cérard de Nooijer is voetballer af Vogels hebben baat bij een extraatje Ben dagje wijn makj op de Öosterschelj Polderatlas verti over de lage Ianden WALCHEREN DINSDAG 15 december 2009 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 251e jaargang nr. 295 los nummer 1,50, zaterdag 2,20 LANGER ZELFSTANDIG WONEN Ouderen van de toekomst gezonder dan senioren van nu DEN HAAG - De stijging van de zorg- kosten door de vergrijzing valt mee. De behoefte aan zorg zal min der snel toenemen dan voorheen werd aangenomen. Ouderen van de toekomst zijn naar verwachting hoger opgeleid en gezonder dan de ouderen van nu. Dat staat in het rapport 'Vergrij zing, verpleging, verzorging' van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) dat vandaag verschijnt. Tot 2030 nemen de zorgkosten wel met ruim 3 procent per jaar toe. Dat komt vooral doordat de zorg duurder is geworden. Hoewel er meer ouderen komen, zullen zij re latief minder vaak een beroep doen op de zorg in verzorgings- en verpleeghuizen, voorspelt on derzoekster Isolde Woittiez. „De trend is dat ouderen langer thuis willen blijven wonen en dan thuis zorg nodig hebben. Over het alge meen is dit goedkoper dan in een tehuis wonen." Ouderen zijn over twintig jaar - als de vergrijzing zijn hoogtepunt bereikt - ook hoger opgeleid dan de huidige generatie. Dit heeft ge volgen voor de behoefte aan zorg, aldus Woittiez. „Hoger opgeleiden met dezelfde gezondheidsklachten vragen om minder zorg dan laag opgeleiden." In 2005 ontvingen bijna 600.000 zieken verpleging en verzorging. Tweederde van hen kreeg thuis zorg en eenderde woonde in een tehuis. Toen werd bijna 10 miljard aan verpleging en verzorging uitge geven, meer dan de helft van het totale budget voor langdurige zorg. Het onderzoek van het SCP beves tigt eerder onderzoek van het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Vooral alleen staande vrouwen maken gebruik van verpleeg- en verzorgingshui zen. Maar omdat de levensver wachting van mannen zal stijgen, wonen stellen straks langer bij el kaar en kunnen zij elkaar langer verzorgen. ZOETERMEER - De dreiging van ex tremistische jihadistische netwer ken in Nederland is afgenomen. Het gevaar voor aanslagen en aan vallen op overheidsdoelwitten, po litici en opiniemakers is daardoor verminderd, concludeert de inlich tingendienst AIVD in een rapport over terrorisme. De situatie is nu wezenlijk anders dan in 2006, toen de vorige rappor tage van de dienst over terrorisme verscheen. „De netwerken in Ne derland richtten zich destijds voor al op personen en doelwitten die zij beschouwden als symbool voor de Nederlandse vijandschap tegen de islam." De intentie, de kennis en de middelen om een grootscha lige, succesvolle aanslag in Neder land te plegen, zijn voor zover be kend nu niet aanwezig in Neder land, meent de AIVD. De zwakte van de netwerken wordt onder meer veroorzaakt door onderlinge verdeeldheid en een gebrek aan lei derschap. Radicale moslims uit Ne derland richten hun gewapende strijd nu op het buitenland. De contacten met buitenlandse ter reurgroepen kunnen wel weer een bedreiging vormen. Ook vormt de nog steeds bestaan de interesse vanuit internationale netwerken voor Nederlandse doel witten in binnen- en buitenland een gevaar. VLISSINGEN - Personeel van aluminiumsmelter Zalco heeft gisteren spontaan enkele uren het werk neergelegd. De aanleiding was de onaange kondigde 'proefsloop' van een oven in het onge bruikte deel van de fabriek in Vlissingen-Oost. De ontmanteling en het omsmelten van het in dat complex verwerkte aluminium zou ettelijke miljoenen euro's opleveren. Voor de sloop is ech ter goedkeuring nodig van de ondernemingsraad. Volgens voorzitter Humphrey Eendragt moet nog serieus worden bekeken of een doorstart van de zogeheten B-serie niet méér oplevert. Dat de di rectie ook in deze kwestie een eigen koers lijkt te varen, typeert de wijze waarop met de werk vloer wordt gecommuniceerd, zegt Eendragt. Het personeel heeft geen vertrouwen meer in de hui dige bedrijfsvoering en vindt dat de directie be ter kan opstappen. De wilde actie leidde tot stop zetting van de sloop. Een poging ook het door de werkgever gevraagde loonoffer van tafel te krij gen, haalde niets uit. foto Lex de Meester pagina 2: personeel Zalco ziet geen andere uit- V-/ weg MIDDELBURG - De Zeeuwse voedsel banken hebben het razend druk. Zij zagen het aantal klanten de laat ste maanden flink stijgen. Bij voedselbank de Bevelanden in Goes is het aantal klanten het afge lopen half jaar gestegen van vijftig naar zeventig gezinnen. De voedselbank in Terneuzen zag het aantal klanten de laatste maan den stijgen van 120 naar ongeveer 180 gezinnen. De reden voor de extra toeloop is niet alleen de economische crisis. Door televisieaandacht voor voed selbanken - het 'Froger-effect' - ligt de drempel lager. pagina 8 en*9: het Froger-effect blijft aanhouden Ik bepaal zelf wel wanneer ik vis eet reageer op wv vw.pzc.nl Zie pagina 4 UW' l reacties: 486 Protest tegen ontpoldering heeft geen zin meer 38% 62% Zeeland: 2, 3,17 t/m 25; Binnenland: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Beurs: 10; Economie: 11; Meningen: 12; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur: 26; Sport: 27 t/m 29; Televisie: 30 en 31. Bijlage: Buitengebied Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1