9 Passeert William vader als koning? geweld: Berlusconi gevloerd Petraeus: Al Qaeda heeft nieuwe tactiek Koerden stichten nieuwe partij na verbod DTP 'Radicale katholieken richten nieuwe IRA op' Nederlanders is volgens peiling klimaatscepticus maandag 14 december 2009 LONDEN - Buckingham Palace ont kent dat de Britse koningin Eliza beth steeds meer taken overdraagt aan haar kleinzoon prins William. Dat heeft een woordvoerder van het Koninklijk Huis, Miguel Head, gisteren gezegd. Volgens Head is het onzin dat Wil liam wordt klaargestoomd als 'schaduwkoning', en daarmee zijn vader prins Charles passeert. De Britse krant Mail on Sunday meldde gisteren op de voorpagina dat de 83-jarige koningin Elizabeth een aanzienlijk deel van haar open bare taken overdraagt aan haar kleinzoon om haar werklasten te verlichten. De krant baseerde zich daarbij op een geheime nota van het ministe rie van Financiën waarin zou staan dat de prins meer onkosten zal maken omdat hij namens de koningin taken zal verrichten. Volgens Head is het logisch dat William steeds meer taken krijgt, omdat hij ouder wordt. Hij zou zich echter vooral blijven richten op zijn militaire carrière. William wordt met de overdracht van taken aan hem klaargestoomd voor het koningschap, schrijft Mail on Sunday echter. Ook zouden William en zijn broer prins Harry eigen personeel krijgen. Voorheen vielen hun zaken onder het kan toor van prins Charles. foto EPA Deense oproerpolitie arresteert een demonstrant die gisteren tegen de op warming van de aarde protesteerde. foto Yoan Valat/EPA Prins William BAGDAD - De Amerikaanse bevel hebber in het Midden-Oosten en Centraal-Azië, generaal David Pe traeus, zei gisteren tijdens dat Al Qaeda in Irak van tactiek is veran derd. „Al Qaeda in Irak is sterk in aantal en capaciteit verminderd. De toevoer van strijders via Syrië is enorm gedaald van zo'n 110 naar maximaal tien per maand." Wat Al Qaeda volgens Petraeus heeft besloten te doen, is 'minder aanslagen uitvoeren, maar wel zo nu en dan een hele grote zodat ze de volle aandacht van de pers krij gen'. Het geweld in Irak is in ander halfjaar sterk afgenomen, maar de laatste tijd vonden er enkele zeer zware aanslagen plaats. Dertien mensen zijn opgepakt na de bomaanslagen van vorige week dinsdag in Bagdad. Toen vielen ze ker 127 doden en bijna 450 gewon den. Dat heeft de Iraakse minister van Binnenlandse Zaken Jawad Bolani gisteren in het parlement bekendgemaakt. In Bagdad ontploften dinsdag zes bommen, onder meer bij een poli tiepatrouille, overheidsgebouwen en een markt. De autoriteiten be schikten over 'duidelijke aanwijzin gen' voor die aanslag en twee eer dere terreurdaden in augustus en oktober, gaf minister van Defensie Abdul Q_ader Obeidi zaterdag toe. Toch nam men niet de benodigde maatregelen om de acties te voor komen. Dit is volgens hem te wij ten aan gebrekkige samenwerking tussen de ministeries van Binnen landse Zaken en Defensie. Op 19 augustus kwamen ongeveer honderd mensen om en raakten meer dan vijfhonderd mensen ge wond door een golf bomaanslagen in de hoofdstad. Op 25 oktober ontploften autobommen bij twee overheidsgebouwen. Zeker 75 men sen kwamen om, meer dan vier honderd mensen raakten gewond. De voormalige Britse premier To ny Blair is er nog steeds van over tuigd dat de invasie in 2003 in Irak terecht was, ook al bezat Saddam Hussein toen geen massavernieti gingswapens. Dat zei Blair zater dag tegen de BBC. Volgens hem waren er andere goede redenen: Saddam Hussein moest weg om dat hij een grote dreiging vormde in het Midden-Oosten. ISTANBUL - Koerdische activisten hebben na het verbod van de par tij DTP een nieuwe politieke partij gevormd, de Partij voor Vrede en Democratie (BDP). De partij werd eerder opgericht om de activitei ten van de DTP te kunnen overne men bij een eventueel verbod. Vol gens DTP-leider Ahmet Türk is .het een nieuwe partij met nieuwe mensen en stappen er geen DTP-parlementariërs over naar de BDP. De DTP was vrijdag verboden, om dat de partij banden zou onder houden met de PKK, die door Tur kije als een terreurbeweging wordt gezien. Twee parlementsleden van de DTP, onder wie Türk, moeten op last van de rechter het parle ment verlaten. Zij verliezen ook hun parlementaire onschendbaar heid, zodat zij vervolgd kunnen worden. Uit protest stapten ook de negen tien andere DTP'ers op, waardoor inmiddels 27 stoelen in het Turkse parlement leeg zijn. Bij 28 lege ze tels moeten binnen drie maanden nieuwe parlementsverkiezingen worden gehouden. Türk noemde het verbod voor de enige partij van de aanzienlijke Koerdische minderheid in Turkije 'een klap voor ons geloof in vre de'. Maar hij sprak de hoop uit dat 'vrede uiteindelijk zal zegevieren in dit land'. Hij riep daarnaast de PKK-opstan- delingen op het geweld te beëindi gen. De regering in Ankara zou de militaire operaties tegen de rebel len moeten staken. Het partijverbod leidde in de Koer dische gebieden in Turkije tot felle protesten. Oproerpolitie gebruikte traangas en waterkanonnen om boze betogers uiteen te drijven. extreem geworden en de haat aan beide zijden is enorm. Vorige week nog gingen honderdduizen den Italianen in Rome de straat op tijdens een 'No-Berlusconi-Day' om de grondwet en de democratie te verdedigen. Berlusconi was gisteravond juist naar Milaan gekomen om zich te weren tegen alle aantijgingen en zijn aanhang een hart onder de riem te steken. In een half uur du rende toespraak verketterde hij de magistraten die maffiaonderzoek doen en hem in verband brengen met cosa nostra. Ook keerde hij zich tegen de linkse oppositie, die via de magistratuur zou proberen hem ten val te brengen. Iedereen verwachtte bovendien een aanval op president Napolita- no en het constitutioneel hof die een complot zouden smeden te gen de premier. Afgelopen week vertelde hij dit, tot ontsteltenis van dezelfde president, tijdens een bijeenkomst van Europese chris tendemocraten. Tegenstanders in terpreteerden die woorden als een voorproefje van het autocratische regime dat Berlusconi graag in Ita lië zou zien. Volgens de premier Volgens velen versterkt dit incident Berlusconi's positie alleen maar zeifis hij met 63 procent onver minderd populair en staat zijn rechtse alliantie, die een grote meerderheid heeft in het parle ment, vierkant achter hem. Dat laatste geldt voor de Lega Nord, maar niet voor Kamervoorzitter en 'tweede man' Gianfranco Fini, die Berlusconi al maanden bekriti seert om zijn populistische gedrag. Fini zou een 'alliantie voor de de mocratie' steunen, die alle linkse partijen maar ook de katholieke centrumpartij CDU dit weekeinde zeiden te willen vormen tegen Ber lusconi. Het incident van gisteren heeft een schaduw geworpen over die plannen. Velen verwachten dat Berlusconi's positie door dit inci dent versterkt zal worden. BELFAST - Rooms-katholieke radica len in Noord-Ierland hebben een nieuwe organisatie opgericht om te strijden tegen het Britse gezag. Dat meldde de Britse zondags krant Times on Sunday. De groepering zou zijn opgericht uit onvrede over de samenwerking van de katholieke partij Sinn Fein, in het verleden de politieke tak van terreurbeweging IRA, met de Noord-Ierse politie. Leden van de militante splintergroeperingen Real IRA en Continuity IRA zou den inmiddels zijn overgestapt naar de nieuwe organisatie, die geen naam heeft. „Qua mogelijk heid om aanvallen op te zetten vormt deze nieuwe groep de groot ste dreiging", zegt een katholieke radicaal in de krant. Noord-Ierland ging tientallen ja ren gebukt onder religieus geweld. Na de Goede Vrijdag-akkoorden van 1998 legden katholieken en protestanten de wapens neer, dit jaar laaide het geweld op. In maart werden Britse militairen beschoten bij de poort van een ka zerne in Noord-Ierland. 1\vee men sen kwamen om, vier anderen raakten gewond. Kort daarna werd een agent doodgeschoten. De aan slagen leidden tot vrees voor een heropleving van het politieke ge weld in de Britse regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9