81 buitenland Zorg om afloop klimaattop Voorbij het verbale Econoom en Nobelprijswinnaar Paul Samuelson (94) overleden KOPENHAGEN Cramer niet gerust op goede afloop overleg, een op de vijf 'Grootste demonstratie ooit voor het klimaat' Offensief Pakistan in Waziristan voorbij Burgemeester Sahebi treedt alsnog af Ayatollah Khamenei hekelt hervormers Gijzelaars vrij, gevangenis bestormd Australië maakt jacht op kamelen Échte kerstboom is 'groener' dan plastic exemplaar Amerika herdenkt dode soldaten maandag 14 december 2009 CAMBRIDGE De Amerikaanse econoom Paul Sa muelson is zondag op 94-jarige leef tijd overleden. Samuelson is een van de belangrijkste economen van de 20e eeuw. Hij adviseerde de presidenten John F. Kennedy en Lyndon B. Johnson en kreeg in 1970 de Nobelprijs voor economie. Zijn 'Economics: An introductory analysis' geldt als hét standaard werk over moderne economie. Het is vertaald in veertig talen en be leeft nu in het Engels zijn 19e druk. Er zijn in de hele wereld meer dan veertig miljoen exemplaren van verkocht. In 1998 zei hij dat hij het boek had geschreven om economie begrijpelijk en plezierig te maken. „Economie is volgens mij, en dat is wat ik heb geprobeerd over te brengen, voor een groot deel hu- man interest", zei Samuelson. Samuelson was in 1970 de tweede winnaar van de Nobelprijs voor economie, die twee jaar daarvoor in het leven was geroepen. De be langrijkste economisch adviseur van - president Barack Obama, Lawrence Summers, is een oomzeg ger van Samuelson. Minister Cramer noemt het eerste overleg van dit weekein de tussen de ministers van Mi lieu 'zorgwekkend'. In een peiling stelt 22 procent van de Nederlanders niet te geloven dat de aarde opwarmt door menselijk handelen. KOPENHAGEN - Er is dit weekeinde gedemonstreerd én vergaderd in Kopenhagen. De ministers van Mi lieu kwamen gisteren voor het eerst bijeen tijdens de VN-klimaat- top. Minister Jacqueline Cramer noemde het verloop van het over leg na afloop 'zorgwekkend'. „Ie dereen neemt nu stelling. Het be gint met een harde confrontatie, waarna iedereen later weer bij el kaar komt", sprak ze. Circa 35 ministers namen deel aan het zogeheten Groenlandoverleg van de ministers van de belangrijk ste landen. Consensus in die verga dering kan derhalve een hoopvol teken zijn voor het verdere ver loop van de klimaattop. „Dit was de grootste klimaatde monstratie ooit", denkt Peter van GroenFront! Hij liep zaterdag mee in de mensenmassa in Kopenha gen. Hij nam vaker aan protesten deel, maar nog nooit zag hij zo veel mensen voor het klimaat op de been. Ondanks de grote opkomst is de woordvoerder somber. Hij ver wacht niet dat de regeringsleiders die naar de Deense hoofdstad zijn gekomen voor de VN-top, zich la ten beïnvloeden door de tiendui zenden actievoerders. „Het is gebruikelijk dat er even sprake is van chaos op de eerste dag. Maar iedereen dacht wel: dit moet niet zo doorgaan", zei Cra mer. Ze heeft: de hoop echter niet opgegeven. „Het gevoel van urgen tie is er nog steeds, dus het zal zich de komende dagen wel uitkris talliseren." De ministers hebben tot donder dag de tijd om het eens te worden, onder meer over hoeveel broeikas gas de landen mogen uitstoten. Daarna komen meer dan honderd wereldleiders naar de top, die geza menlijk de eindtekst moeten goed keuren. Van de Nederlanders denkt 22 pro cent dat de opwarming van de aar de niet het gevolg is van menselij ke activiteiten, zoals een grotere uitstoot van broeikasgassen. Dat bleek gisteren uit een peiling van Maurice de Hond. Onder kiezers van de PW vindt zelfs meer dan de helft dat (56 procent). Twee derde van de Nederlanders zegt zich zorgen te maken over de problemen met het klimaat, een derde niet. Bij de kiezers van PW en WD is dat andersom. Bij kie zers van PvdA en SP maakt onge veer 80 procent zich zorgen, bij GroenLinks 99 procent. De oproerpolitie in de Deense hoofdstad Kopenhagen heeft giste ren tientallen klimaatdemonstran ten opgepakt toen een groep van tweehonderd betogers een. deel van de haven wilde blokkeren. De demonstranten waren zaterdag ook al opgepakt en net weer vrijge laten. Zaterdag pakte de politie in totaal zo'n duizend demonstranten op die deelnamen aan een massabeto ging tijdens de VN-klimaattop in Kopenhagen voor maatregelen te gen de opwarming van de aarde. Gisteren liet de politie bijna ieder een weer gaan. ISLAMABAD Het Pakistaanse leger heeft een of fensief tegen de Taliban in de wes telijke regio Zuid-Waziristan afge rond. De militairen hebben de tali- banstrijders uit het aan Afghanis tan grenzende gebied verdreven. Dat zei de Pakistaanse premier Yousouf Raza Gilani zaterdag. Het beëindigen van het offensief betekent niet dat het leger zich te rugtrekt uit Zuid-Waziristan. KABUL De burgemeester van de Afghaanse hoofdstad Kabul die donderdag was veroordeeld voor corruptie, is gisteren alsnog afgetreden. Mir Ab dul Ahad Sahebi weigerde aanvan kelijk te vertrekken, hoewel de rechtbank hem van zijn functie had ontheven. Sahebi en zijn loco burgemeester Wahabuddin Sadaat zouden geld hebben gekregen voor de verkoop van grond. TEHERAN De geestelijk leider van Iran, ayatol lah Alt Khamenei, heeft hard uitge haald naar de oppositie in zijn land. De hervormingsgezinde be weging gaat in tegen de islam en spoort de vijanden van Iran ertoe aan het islamitische stelsel te on dermijnen, zei Khamenei gisteren op de staatstelevisiezender. De her vormers eisen al maanden het ver- trek van president Ahmadinejad. MANILA In het zuiden van de Filipijnen lie ten gijzelnemers gisteren de 47 mensen vrij die ze sinds donder dag vasthielden. De gijzelnemers waren voormalige leden van een door de regering bewapende mili tie die met de gijzling aan arresta tie wilden ontkomen. Elders in het zuiden vielen vermoedelijke mos limrebellen een gevangenis aan en bevrijdden daarbij 31 gevangenen. SYDNEY Scherpschutters hebben in een woestijn in de Australische staat Northern Territory honderden wil de kamelen afgeschoten. De dieren waren op zoek naar water een afge legen dorp binnengedrongen. Het is de bedoeling dat de jagers in totaal zo'n 3.000 kamelen dood schieten. Er leven in Australië zo'n miljoen kamelen in het wild. Die renactivisten laken de maatregel. Ayatollah Khamenei foto AP SYDNEY - Echte kerstbomen zijn milieuvriendelijker dan namaakva- rianten van plastic. Alleen als ze ventien jaar lang dezelfde plastic boom wordt gebruikt, is er minder schadelijke uitstoot daii bij echte bomen. Dat stelt de minister van Milieu Ga vin Jennings van de Australische deelstaat Victoria op basis van een studie die hij liet maken. Een echte boom zorgt bij het kweken, trans porteren en verbranden voor circa 3 kilo CO,. Bij een plastic boom is dat 48 kilo. Om echt 'groen' te zijn beveelt Jennings een boom met kluit aan die na de feestdagen in de tuin geplant kan worden om het jaar erna weer gebruikt te worden. Premier Silvio Berlusconi van Italië, die zijn voor- en tegenstanders graag met verbaal geweld te lijf gaat, werd gisteren zelf het slachtoffer van écht geweld. De natie keek ver bijsterd naar het bebloede gelaat van de premier, nadat hij met een voorwerp was getroffen door een politieke tegenstander. Die had zich verscholen tussen aanhangers van Berlusconi's Volkspartij van de Vrijheid. De premier werd verwond aan zijn mond, die hevig bloedde, brak twee tanden en liep kneuzin gen op aan het neusbeen en zijn gezicht. Zijn situatie wordt niet ernstig genoemd, maar hij blijft wel tot vandaag voor observatie in het San Raffaele ziekenhuis in Mil aan. De agressor was een 42-jarige man zonder strafblad en zonder banden met extreemlinkse groe pen. Wel is hij al enige tijd in be handeling voor psychische proble men. Hij heeft de premier waar schijnlijk getroffen met een minia tuur versie van de Milanese Dom. Politieke aanhangers ter plekke, on der wie enkele ministers, meen den dat de man bijna werd gelyn cht na zijn daad. Italië verkeert door het gebeuren in shocktoe stand, alle mede- en tegenstanders van de premier putten zich gistera vond uit in veroordelingen. Toch moet het incident voor niemand als een verrassing zijn gekomen. De polarisatie rond Berlusconi is ARLINGTON - Sarah Walton omhelst de grafsteen van haar overleden man nadat ze er een rouwkrans bij heeft gelegd op het nationale militaire kerk hof van de Verenigde Staten in Arlington. Familieleden en vrijwilligers leg den daar gisteren 15.000 kransen, tijdens de jaarlijkse kerstherdenking van gesneuvelde militairen. foto Matthew Cavanaugh/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8