cultuur 119 Vroeg Kerstconcert van wisselende kwaliteit PZC Wie is géén alsmaar-zelfde-rondjes-draaiend-paard? Kerstconcerten 2009 Nieuwste versie Diascanner agenda maandag 14 december 2009 door Willem Nijssen Echt goed toneel is eigenlijk niet aan leeftijd gebonden. Ademloos heb ik deze week nog zitten kijken naar een fantastische 5+ voorstelling. 'De Sneeuwkoningin'. Gelukkig had niemand in de gaten, dat ik daar als kleinkinderloze uitzondering temidden van het kleine grut zat... Dus theater voor jongeren? Graag. Ver wachtingsvol repte ik mij op woensdag naar het Arsenaaltheater, voor 'Who the Heil' van ZEP. Het viel een beetje tegen, maar ik ga toch lekker beginnen met wat ik er wél interessant aan vond. Jongeren hebben een eigen cultuur. Denken we, of willen we denken. Want commer cieel is dat interessant. Weliswaar geloof ik er diep in mijn hart niks van. Maar goed, al le uitgevers en filmmakers en platenlabels en nu dus ook toneelmakers geloven het. Jongeren lezen geen boeken, maar zijn net als iedereen wel dol op verhalen. Strips en 'graphic novels' (daar zal al wel een Neder lands woord voor bestaan), dat lukt al véél beter. Die hebben een eigen beeldtaal, waar jongeren goed mee vertrouwd zijn. En daar heeft ZEP mooi gebruik van gemaakt om een jongerenvoorstelling te ontwikkelen. Op zich is dat een goed idee, en een boeien de uitdaging. Het verhaal is dun, maar het wordt goed in beeld gebracht. Het achterdoek - het sil houet van een stad - is een serie van drie striptekeningen. Zeker in het begin spelen de acteurs letterlijk binnen een lijst, die je kunt zien en beleven als een stripkader. Hun kledij - de lijnen, de kleuren, de accen ten en de accessoires - zijn rechtstreeks afge keken van populaire fantasy-strips. Het licht- en vooral het klankbeeld is opge bouwd en (scherp!) getimed zoals in een strip de ZOEFFF's, de TAK-TAK-TAK's en Scène uit Who the hell van ZEP. de BANGl's en BOEMMM's opduiken. De klanknabootsende woorden dus. Op de spannende of verrassende momenten. En dat werd allemaal wel heel knap gedaan. Jammer, dus, dat het verhaal inderdaad zo dun is. Dat het een absurdistische mix zou zijn van 'One Flew over the Cuckoo's Nest' en 'The Rocky Horror Picture Show' is mij volledig ontgaan. Een beetje (want te wei nig felle) rivaliteit tussen vijf superhelden met een bovennatuurlijk talent, waarmee elk denkt de wereld te kunnen bevrijden van een reusachtig en bedreigend ei. De bluf en de branie onder elkaar, het heeft foto Serge Ligtenberg niet veel om het lijf, er is nauwelijks een dra matische spanning. En dus lieten de jonge ren in de zaal (het waren er niet zo veel, maar de doelgroep had zichzelf toch her kend...) zich door louter en alleen de interes sante en knappe vorm niet misleiden. Er moet ook inhoud zijn! Heeft Youp die dan wel? Laatst hoorde ik Freek de Jonge in een interview (ik denk met Martin Simek) over Youp zeggen, dat hij hem als een 'one track pony' be schouwde. Dat vond ik wel erg oncollegiaal (wie is er nu uiteindelijk géén alsmaar-de- zelfde-rondjes-draaiend-paard?),maar het woord is tegen mijn zin toch blijven han gen. Op 8 oktober had ik Youp gezien in Ril land, op 12 december verwachtte ik véél meer - je kunt per slot van rekening niet een leven lang blijven try-outen. Hoewel... dat is wel een typische Youp van 't Hek mentaliteit. Het was dus niet méér. Nauwelijks méér. De tekst kende hij nu, de zangeres (Lotte Horlings) was er al bij, maar nog geen echt decor, nog geen live muziek. Natuurlijk was er veel hetzelfde. Dat zal het komende an derhalfjaar zo zijn, dus wat zeur ik. De ba sistekst, waar Youp straks dagelijks (om ons te verbluffen) op handige wijze wat actuali- teit in zal vlechten, was er al, toen op 8 okto ber. En daarin laat Youp zich elke keer weer zien als een gevoelige en recalcitrante man. Een mix van emoties, waar wij kennelijk wég van zijn, misschien wel allemaal naar hunkeren. Hij raakt daarmee vaak de kern, dat is zeker. Deze week donderdag 17 december speelt Toneelgroep Maastricht (voorheen Het Vervolg) in de Stadsschouwburg van Middelburg een klas sieker van Ibsen, 'Een Vijand van het Volk'. Ik ga er naar toe, dat staat wel vast, en toch bekruipt mij nu al een vermoeid gevoel. Want over wat daar wordt 'gespeeld' ('een genadeloze wereld waarin financiële belan gen de dienst uitmaken'), heb ik 'in het echt' al veel te veel gehoord. Als ik eens wat beter over muziek kon schrijven, dan ging ik zeker ook naar het concert van Maarten van Roozendaal en zijn 'noem het maar' vrienden (dinsdag 15 december). Op zater dag komt cabaretier Mark van de Veerdonk met 'Ranjaneurose' naar De Wegwijzer. door Jeanette Vergouwen In de reeks kerstconcerten die in december worden ver zorgd, is deze van de Neder landse Bachvereniging (NBV) speciaal. De aparte samenstelling van het programma wekt hoge ver wachtingen. De uitvoering in Aar denburg was de eerste in een reeks van zeven. Ik heb dit ensemble al dikwijls gehoord in goede uitvoe ringen en daarom viel dit kerstcon cert wat tegen. Naar de reden van de mindere uitvoering kun je gis- MUZIEK Werken van J.S. Bach, J. H. Schein en A. Harnrnerschmidt, Door De Nederlandse Bachvereniging. Gehoord zaterdag 12 december in de Sint Baafs in Aardenburg: sen, de concentratie was er wel, maar de juiste balans ontbrak. Dat was het duidelijkst in de Ou verture van de 4de suite in D van Bach. In de werken van Schein en Harnrnerschmidt zongen de solis ten mee met de koorpartijen, een goede, te waarderen gewoonte van NBV. Deze werken met verzorgde basso continuo partijen, genuan ceerde koren en serene, legato ge brachte solo's vormden de opmaat voor de composities van Bach. De cantate Unser Mund sei voll La- chens werd ietwat ontsierd door de niet mooi gezongen tenorsolo. De aria van de alt echter werd vol en met de juiste dosis muzikale emo tie gebracht. Ook de basaria Wa- met LCD kleurenscherm Met deze nieuwste versie Diascanner kunt uw oude dia's scannen en opslaan zonder dat u een computer nodig heeft. Op het 2,4 inch kleurenscherm krijgt u het voorbeeld van uw dia of negatief te zien. U kunt de Diascanner aansluiten op uw tv. Tevens kunt u de dia's opslaan op uw computer. Adviesprijs 159,- Lezersprijs 99,- exclusief verzendkosten 5,95 www.pzc.nl/webwinkel (categorie diversen) chet nu/klonk heerlijk triomfante lijk. Trekpleister van dit concert was waarschijnlijk het Magnificat, met ingevoegde lauden. De geschudde loopjes in het beginkoor klonken veelbelovend en zorgden voor een echte muzikale spanning. Ook de Latijnse tekst kwam beter over, want de dictie was goed. Door de vrij lage tempi in de aria's en het duet, die met wisselende kwaliteit werden vertolkt, en de niet echt uit de verf komende fiigatische koorgedeelten zakte die spanning echter weg en vormden, vreemd genoeg, de ingevoegde werken van Sweelinck, Verrijt, Schein en J.M. Bach de hoogtepunten. Vooral het Currite pastores, gezongen door de twee sopranen, was een pareltje. Het initiatief om de NBV naast de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion van Bach ook een kerstconcert te laten verzorgen is waardevol. De uitvoering was uitverkocht. De organisatie over weegt om ook van het kerstcon cert een jaarlijks gebeuren te ma ken. Meer agendanieuws op de website van deze krant PODIUM Goes Christelijke Oratoriumvereniging Goes houdt een openbare repetitie in kerst sfeer. Oostkerk, 20.00 uur. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, 2012: 20.45 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 20.00 uur; Terug naar de kust: 20.00 uur; Pranzo di Ferragosto: 20.30 u.; GOES 't Beest, The heart of Jenin: 19.30 uur; Merral, 2012: 18.45 en 20.30 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 18.45, 21.15 uur; Paranormal activity: 21.15 uur; The twilight saga, new moon: 18.45 en 21.45 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Pranzo di Ferragosto: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, Love happens: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Terug naar de kust: 20.15 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 20.30 uur; The twilight saga, new moon: 20.30 uur; VLISSINGEN CineCity, 2012: 13.45, 16.15, 19.30 en 21.15 uur; A Christmas carol: 13.45, 16.15 en 19.00 uur; Arthur en de wraak van Malthazard (nl): 14.00 uur; Brothers: 17.00 en 19.15 uur; De Storm: 14.00 en 19.15 uur; Komt een vrouw bij de dok ter: 14.00, 16.15, 19.15 en 21,45uur; Law abiding citizen: 16.30 en 21.45 uur; Ninja Assassin: 21.45 uur; Paranormal acti vity: 22.00 uur; Terug naar de kust: 14.00, 16.30 en 19.00 uur; The twilight saga, new moon: 16.30 en 19.15 uur; Up (3d nl): 13.45 uur; Sneak; 22.00 uur; WEBWINKEL van 150, voor 99,-* LA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73