20 Sportief succes Feyenoord bedreigd door geldtekort Topduel met Stoch is de rottweiler van FC Twente Heracles staat nu op één punt van de vijfde plaats maandag 14 december 2009 m 81% m\ |0i door Hans Leber heerenveen - Voor het eerst sinds september 1998 won Feyenoord in Heerenveen: 0-2. Op het veld lij ken de spelers van Mario Been el kaar nu beter te vinden dan de laatste twee maanden. Maar de rust die dat geeft, verhult niet het zware weer waarin de club zich fi nancieel bevindt. Een gapend fi nancieel tekort splijt de directie van de club. Nog geen jaar geleden, na het ont slag van Gertjan Verbeek en een 3-1-nederlaag in Heerenveen, roer den de boos geworden supporters zich. De Feyenoord-spelers ston den een uur lang vast in de gang naar de kleedkamers in Heeren- veens. Een enkeling zag wit om de neus, buiten omsingelden kwade horden de spelersbus en wensten een verklaring. Uiteindelijkver trokken Giovanni van Bronck- horst, Roy Makaay en Kevin Hof land met de staart tussen de be nen voor een gesprek. Van Bronckhorst wist het zaterdag avond nog. „Een moeilijk moment in mijn carrière. Ik wist werkelijk niet meer wat ik moest doen." Maar Kevin Hofland had er niet aan gedacht. Hij nam zaterdag avond opnieuw zijn verantwoorde lijkheid. Het hele jaar zit hij al op de bank, in Heerenveen startte Hofland door een blessure van André Bahia voor het eerst deze competitie in de basis. En Hij Kevin Hofland sprint agressief weg, nadat hij Feyenoord in Heerenveen op een 1-0- voorsprong heeft gezet. foto Dennis Beek speelde uitstekend. Meer dan rede lijk was, namen supporters Hof land een jaar geleden persoonlijk kwalijk dat hij namens de spelers met een commissaris sprak over Verbeek. Hij ontving zelfs bedrei gingen na Verbeeks ontslag. Maar zaterdagavond juichten de suppor ters hem weer toe. Hij stond 'als een huis' in de verde diging en scoorde met een frum- melschotje zelfs de 0-1. Met be traande ogen sprong Hofland teammanager Bas van Noortwijk in de armen, knuffelde iedereen met wie hij een seizoenkaart op Feyenoord heeft: de héle bank. De tranen betroffen echter een pri- vékwestie waarover Hofland niet in detail trad. „Ik heb daar met Bas veel over kunnen praten. Maar dat doelpunt was voor het hele team hoor!'" Hofland kijkt deze winter of hij weg wil en kan bij Feye noord. „Ik bespeur waardering bij de club, ik hoor wel wat ze wil len." Trainer Mario Been en technisch directeur Leo Beenhakker zouden ook de andere bankzittende veel- verdieners Makaay en De Cler wil len behouden om via de vierde plek Europees voetbal te bereiken. Maar de directie zoekt geld en kan de hoge salarissen missen als kies pijn. Beenhakker liet zich vrijdag na de persconferentie laatdunkend uit over het werk van financieel direc teur Onno" Jacobs. Die financierde en accordeerde in de zomer van 2007 de komst van de door tech nisch manager Peter Bosz voorge stelde internationale toppers. Zij moesten zichzelf terugverdienen door de miljoenen van de Cham pions League te bereiken, maar zit ten nu dus op de bank. „Ze heb ben gegokt en verloren," zei Been hakker over de toenmalige clublei ding. Gegokt? lacobs zal die kwalificatie bepaald onplezierig vinden. Net als het negatief jaarresultaat over 2008-2009 dat hij vrijdag mede als gevolg van de transfers moest mel den (minus 16,9 miljoen) en de op gelopen rentedragende schuld: 21 miljoen euro. Rust op het veld, on rust rond de kluis. Bij Feyenoord komen de geld- en de voetbalbe- langen deze winter met elkaar in aanvaring. TOIVONEN BESLIST DUEL MET AZ PSV-AZ is een duel van hoog niveau. In valler Ola Toivonen beslist de wedstrijd in het voordeel van de Eindhovenaren. door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Als de onmacht van de aanvallers zo groot is als zater dagavond bij PSV en AZ lijkt een wedstrijd al snel een mislukking. Dat was een bedrieglijke schijn. PSV-AZ (1-0) was een wedstrijd van zeer hoog niveau, die alles in zich had. Behalve een bijpassend aantal doelpunten. PSV bewees dat het zijn zegereeks van de laatste maanden ook kon voortzetten tegen een topploeg. AZ liet zijn nieuwe coach Dick Ad vocaat zien dat er nog altijd veel kwaliteit in de ploeg zit. Die prikkels haalden het beste naar boven in beide teams. Tem po, strijd, passie en een enorme balvaardigheid zorgden voor een gekruid topduel. Dat de score (1-0) tegenviel lag niet aan het aantal doelpogingen (liefst 19 voor PSV, tegen 5 voor AZ), maar veeleer aan de onzorgvuldigheid bij de eindpass én aan sterk verdedigen door beide ploegen. Niet alleen in het strafschopgebied was PSV dominanter dan AZ. Het positiespel van de thuisploeg was indrukwekkend, beter dan ooit sinds de Hiddink-tijd. En mis schien zelfs wel beter dan toen. Orlando Engelaar en Ibrahim Afel- lay speelden op het middenveld een sublieme partij. Engelaar leed geen enkele keer balverlies en ver legde het spel met kleine passjes van grote klasse. Afellay was de drijvende kracht, die steeds het tempo opjoeg. Van daaruit kon PSV vlot de flanken vinden en bleef het speelveld groot. Vooral de backs Manolev en Pieters zorg den voor veel offensieve druk. AZ steunde op een sterk en com pact defensief blok dat bestond uit twee backs, twee centrale verdedi gers plus de middenvelders Men- des da Silva en Schaars. De andere vier spelers kregen de vrijheid om hun individuele klasse te tonen. Advocaat was tevreden over de in stelling van zijn ploeg. „Er stond een AZ-team dat wilde voetballen en naar voren was gericht. PSV moest vanavond tot het gaatje gaan. Als we zo'n mentaliteit blij ven tonen, gaan we weer wedstrij den winnen", stelde hij vast. Van de aanvallers was Lens de ge vaarlijkste, hij kreeg twee goede kansen. El Hamdaoui was de dom ste, hij liep na 71 minuten tegen een rode kaart op wegens vasthouden/wegduwen van Pie- Rijswijk - Heracles Almelo is num mer vijf FC Utrecht tot op één punt genaderd. Trainer Gertjan Verbeek zag zijn elftal bij ADO Den Haag met 4-1 winnen. Utrecht verspeelde een punt bij Vitesse, 2-2. Claudemir zorgde een minuut voor tijd voor de Arnhem se gelijkmaker in het Gelredome. In een duel tussen potentiële de gradatiekandidaten boekte Roda IC een belangrijke zege bij Willem II, 3-1. Mads Junker scoorde twee keer voor het Limburgse elftal. VW-Venlo blijft een degelijke middenmoter. De nieuweling ver sloeg nummer laatst RKC Waal wijk met 3-0. Sparta verloor op ei gen veld van FC Groningen: 2-4. door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - Het kan vrijwel geen inwoner van Slowakije zijn ont gaan dat Miroslav Stoch afgelopen zaterdag tegen NAC Breda twee keer scoorde. En hoe. Eerst bracht de twintigjarige voetballer FC Twente met een brutale 'Panen- ka-penalty' (een stiftje door het midden) op gelijke hoogte, en daarna met een mooi schot op 2-1. Miljoenen Slowaken zagen de beel den voorbij komen. In alle nieuws uitzendingen en sportprogram ma's sprankelde hun 'Miro' over het scherm. Scorend en even later feestend met Bryan Ruiz die voor de 3-1 zorgde. Opgetild door de eu forie van het Twentse publiek. En vergezeld van een uitzinnig com mentaar. Na de wedstrijd tegen NAC snelt de kleine speler naar de Slowaakse cameraploeg. Hij attendeert de mannen op zijn vriend. Die staat aan het einde van de gang te zwaaien met een blauw Chel- sea-shirt, op de achterkant prijkt nummer 43 en de naam Stoch. „Haha, he is crazy!", vindt hij. Toch denkt heel Slowakije er net zo over als zijn vriend: Stoch, ge huurd van Chelsea, moet terug naar Engeland om uit te groeien tot een hele grote. „Misschien nog niet meteen, maar wel over een jaar of twee. Stoch moet het voor ons gaan doen", zegt TV-verslagge- ver Roman Gadus. „Elke zondag komt er op het best bekeken sport programma een samenvatting van de wedstrijd. En als Stoch scoort, zijn we allemaal trots." „Hij is een kleine rottweiler", om schrijft trainer Steve McClaren zijn buitenspeler. Agressief en een vechter op het veld. „Ik zie mezelf meer als een chihuahua", reageert Stoch. „Die zijn wat kleiner en lie ver. Haha. Maar nee, ik vind een rottweiler een compliment." McClaren noemt hem ook 'tena cious'. In het woordenboek ver taalt als: weerbarstig, stijfhoofdig en bokkig. Positieve eigenschap pen voor een voetballer. „Ik zag hem vorig seizoen bij Chelsea en was onder de indruk. Hij was de speler die we zochten. Begin dit seizoen deed hij goede dingen, maar ik zei tegen hem: het draait om het eindproduct. Om de goals die je maakt en om de assists die je geeft. Sinds de wedstrijd tegen Heerenveen (20 september) doet hij dat, hij scoorde daar twee keer. Hij is belangrijk geworden." Nog even terug naar de 58e mi nuut van de wedstrijd tegen NAC. Blaise N'Kufo heeft in de dertien de minuut een penalty gemist. Hij laat Stoch de tweede strafschop ne men. „Ik stond daar en besloot ter plekke om een ode aan Panenka te brengen.", vertelt de held van de avond. Stoch stift de bal, NAC-keeper Ten Rouwelaar is kansloos. McClaren: „Als hij had gemist, had ik hem gewurgd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54