zeeland 117 REMHQRB Oorlogswrak gesloopt 'Spelen bij De Ronde Bank' zeeland in de vorige eeuw Man beroofd in eigen woning maandag 14 december 2009 h rHjv 1 1 f '"TS" Jp >$v*' gs® SL 7 In de serie boerenschuren en oude gebouwen heeft verzamelaar Hans Lindenbergh samen met Edith Ramakers deze markante kaart geselec teerd. De vraag luidt: wie weet waar dit is? U kunt uiteraard de oplos sing vermelden zonder toevoeging, maar we zijn ook benieuwd naar anekdotes of naar verhalen die te maken hebben met dit gebouw. De oplossing kan verstuurd worden naar de redactie van de PZC, post bus 91, 4330 AB Middelburg, onder vermelding van Raadkaart. Of fax naar 0118-434019. Inzenden via e-mail kan naar redactie@pzc.nl Drie inzenders van goede oplossingen krijgen een waardebon opge stuurd. Dit is de Ronde Bank in Oostkapelle op het einde bij de Dorpstraat bij de Wa terstraat", schrijft A.J. Goozen, die nu in de Zoute Viever in Oost-Souburg woont. Goozen is negentig en een half jaar geleden in Herberg de Vriendschap geboren, recht tegen over de openbare school in Oostkapelle. Hij herkende het beeld uit zijn jeugd direct. „]e ziet op de foto nog net het huisje waar de heer Jaap Koole woonde." N. Filius Westerbeke speelde als kind vaak bij de Ronde Bank. „Het was in 1944 het enige droge plekje. Alles stond toen onder water. Rechts op de hoek was de bakkerij met de winkel van A. Rotte." Helma Wondergem-Rotte denkt bij het zien van de foto aan bijna 60 jaar geleden, toen ze op de bank zat rond de boom. „Ik was daar op be zoek bij mijn oom en tante, die een bakkerij hadden. Het was er altijd heel gezellig, want er waren negen kinderen er was een orgel en daar mocht je op spelen of bij zingen." De prijswinaars zijn: A. Goozen in Oost-Souburg, Cees Lampers, Middelburg en Piet Dekker, Oostkapelle. BURGH-HAAMSTEDE - Een man is af gelopen zaterdagavond rond kwart over zeven in zijn woning aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede be roofd. Bij de bejaarde man werd die be wuste avond op het raam geklopt, waarop hij de voordeur opendeed. Hij werd aangesproken door twee vrouwen met een buitenlands ac cent. Even later kwam er nog een derde vrouw bij. De drie vrouwen drongen via de gang de woonkamer van de man binnen, waarna hij ze weer terug de gang in werkte. Eenmaal in de gang viel een van de vrouwen tegen de man aan. Hierna vertrokken de drie vrou wen snel. Kort na het vertrek van de vrou wen ontdekte de man dat zijn por temonnee uit zijn broekzak was ge stolen. WGGGNGR NieuwsMedla BNiflDeStem PZC door Marcel Modde VROUWENPOLDER - Stropers heb ben grote schade aangericht aan het Duitse landingsvaartuig op de bodem van het Veerse Meer. Secre taris Fred Groen van Wrakduik- stichting De Roompot (WDSR) vermoedt dat de daders uit zijn op het anker met hakenkruis en het zeldzame roestvrijstalen kanon die nog steeds op het wrak aanwezig zijn. Het anker doet op de zwarte markt tussen de 3500 tot 5000 eu ro, aldus Groen. „En van dat ka non zijn er nog maar drie op de hele wereld. Zoiets historisch waar devols moet je veiligstellen. Het zou toch geweldig zijn als je dat met wat persoonlijke spullen uit de boot kan laten zien in het Be vrijdingsmuseum Zeeland." De in mei 1944 gezonken MFP 920 werd ruim drie jaar geleden ont dekt door leden van de Kamper- landse duikclub. De stichting waakt onder de vlag van de lande lijke werkgroep archeologie over het erfgoed in de Zeeuwse wate ren. Groen heeft na het zien van onderwaterbeelden alarm geslagen bij de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed (RCE). Daaruit blijkt dat hele stukken van de boot zijn opengereten. Volgens hem kan dat alleen met grof geweld zijn ge beurd. De boot ligt op z'n kop in het zand en is nu nog slechts be perkt toegankelijk. Groen heeft kri tiek op het toezicht op naleving van het plaatselijk geldende duik- verbod. „We hebben onlangs nog twee oorlogswrakken in de Zeeuw se wateren gevonden. Maar zo ben ik als de dood om dat te melden!" Maritiem archeoloog Martijn Man- ders van de RCE is op de hoogte van de kwestie en deelt de kritiek van de WDSR. Volgens Gerius van Woudenberg van Rijkswaterstaat is het echter onmogelijk de omgeving van het wrak 24 uur per dag in de gaten te houden. Rijkswaterstaat wil het wrak het liefst bergen, maar heeft daarvoor groen licht nodig van de marine. De marine heeft de MFP tot dusver alleen aan de buitenste rand afgezocht op de aanwezig heid Van explosieven en wil eerst ook nog naar binnen. Dat onder zoek heeft tot dusver echter geen prioriteit gehad, erkent woordvoer der Valerie Casparie, ook omdat daar de nodige kosten aan zijn ver bonden. Dat geld moet van het RCE komen, vindt de marine, maar de rijksdienst heeft daar mo menteel geen budget voor. Volgen de week volgt nieuw overleg tus sen de drie overheidsinstanties om te beoordelen hoe het nu verder moet. Manders: „We zijn er mee bezig, maar het gaat enorm lang zaam." Berging wordt volgens hem moeilijk. „Dat kost een hoop duiten. Dus moet je gewoon heel scherp in de gaten houden dat de boel niet wordt leeggeroofd." De MFP 920 kort nadat hij op een mijn was gelopen, foto collectie Marcel Bul Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51