Alle hens aan dek bij de vier grote steden Bos: 'Ga op pad 4\ Nederland nu ook op HSL-net JAARWISSELING Harde maatregelen op komst Fries waterschap verlaagt waterpeil voor heter ijs peter van straaten PARTIJCONGRES PvdA-top pept achterban op Gewonden door steekvlam in club doen aangifte Man (23) overlijdt na klap tegen het hoofd Politieke pers wijst PechfoEd aan als beste Priester Woolderink erekapelaan van paus Kind (8) geraakt door onbekend projectiel maandag 14 december 2009 pi h AMSTERDAM - De vier grote steden proberen dit jaar met een reeks maatregelen de jaarwisseling in goede banen te leiden. De ogen zijn vooral gericht op Rotterdam, waar dit jaar twee grote evenemen ten op ongeregeldheden uitliepen. Maar ook Amsterdam, Den Haag en Utrecht zijn extra alert. Na de rellen rond het Bevrijdings festival en bij het strandfeest Sun set Grooves in Hoek van Holland, kan Rotterdam zich geen misstap meer permitteren. Burgemeester Aboutaleb twijfelde of het nieuw jaarsfeest bij de Erasmusbrug wel door kon gaan, maar gaf toch toe stemming. Het feest voor 20.000 mensen is al leen toegankelijk met een toe gangskaart op naam. Ook moeten de bezoekers zich kunnen identifi ceren. Verder controleren ambtena ren deze maand de veiligheids maatregelen van discotheken waar de jaarwisseling wordt gevierd. Op bouwplaatsen in de stad zal geen los materiaal liggen. Het Openbaar Ministerie in Am sterdam past opnieuw supersnel recht toe voor mensen die zich misdragen. Opgepakte raddraaiers moeten binnen een paar dagen voor de rechter verschijnen. De stad gaat de schade zo veel moge lijk verhalen op alle leden van groepen die dingen vernielen. Justi tie gaat hogere straffen eisen tegen personen die hulpverleners hinde ren of aanvallen. Den Haag neemt maatregelen om het aantal auto- branden terug te dringen. Autobe zitters mogen hun wagen gratis of met korting in een parkeergarage zetten. Trambedrijf HTM brengt hen gratis weer thuis. Relschop pers en vandalen kunnen rekenen op een lik-op-stukbeleid. Slechts op vijf plaatsen in de stad worden vreugdevuren gedoogd. In straten LEEUWARDEN - Voor een betere ijs kwaliteit in de tweede helft van de ze week, verlaagt Waterschap Fries land het waterpeil in de Friese boe zem. Gisteravond is het Hoogland gemaal bij Stavoren aangezet. Het blijft naar verwachting tot woens dagavond draaien. Het is voor het eerst dat het waterschap zo'n maat regel neemt. In het verleden is er tijdens ijspe- riodes forse kritiek geweest op het waterschap, dat door bleef malen. Dat ging ten koste van het ijs, dat door de stroming niet voldoende groeide. „Die kritiek hebben we óns aangetrokken en daar spelen we nu op in. Nu er een vorstperio de wordt voorspeld, willen we de schaatsliefhebbers tegemoet ko men", aldus Frank Havik van het waterschap. Als het goede peil be reikt is, wordt het gemaal stilgezet en gaan de sluizen dicht. Het wa ter komt dan tot stilstand en het ijs kan maximaal aangroeien. in de Vruchtenbuurt waar het vo rig jaar uit de hand liep, geldt bui ten een alcoholverbod. Utrecht wil potentiële relschop pers van straat houden. Acht men sen krijgen een brief thuis. „Ze hebben zich vorig jaar zo ernstig misdragen tijdens de jaarwisseling dat zij dit jaar huisarrest krijgen", aldus een politiewoordvoerder. Tientallen jongeren krijgen bezoek van de wijkagent. „Deze notoire feestgangers houden we extra in de gaten." Verder hoopt de ge meente met georganiseerde fees ten problemen te voorkomen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken onderneemt ook actie. Het begint vandaag een campagne waarin het burgers oproept ongere geldheden of vernielingen te foto graferen of te filmen als bewijs voor politie en justitie. Het depar tement waarschuwt mensen wel om geen risico te nemen. AMSTERDAM - Het heeft even ge duurd, maar Nederland is sinds gis teren aangesloten op het Europese hogesnelheidsnet. De Thalys rijdt voortaan over de hogesnelheids lijn (hsl), waardoor een rit van Amsterdam naar Parijs drie.uur en een ruim kwartier duurt in plaats van vier uur en een klein kwartier. „Een tijdwinst van 51 minuten", al dus NS Hispeed, de exploitant van de Thalys. Directeur Michiel van Roozendaal van NS Hispeed sprak van 'een his torisch moment', ook al liep de trein tijdens de eerste reis over de hsl dik een half uur vertraging op. „Dat is niet goed en daar leren we dan ook van." De Thalys rijdt zeven keer per dag van Amsterdam naar Parijs. ROTTERDAM - Zeven mensen heb ben bij de politie aangifte gedaan omdat zij in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond raakten door een steekvlam in een horecagele genheid in Rotterdam. Zij liepen allen brandwonden op. Een van de slachtoffers ligt nog in het zie kenhuis. De politie is op zoek naar een verdachte. Mogelijk heeft een bezoeker een aansteker of lucifer bij een spuitbus gehouden. De po litie onderzoekt de exacte toe dracht. Ze heeft inmiddels acht ge tuigen gehoord en moet nog came rabeelden uitkijken. Er waren op het moment van het incident on geveer tweehonderd mensen in de nachtclub. Wouter Bos zaterdag tijdens de stemmingen op het PvdA-partijcongres in De PvdA zit in de rats. De partij verliest fors in de pei lingen. Reden voor PvdA-lei- der Wouter Bos om zijn ver ontruste achterban een hart onder de riem te steken. door Layrens Kok Alsof alle frustratie in een keer werd weg ge klapt. Partijleider Wou ter Bos was amper op de helft van zijn speech, toen de TILBURG Een 23-jarige man uit Tilburg is in de nacht van zaterdag op zondag overleden nadat hij zaterdag ver wikkeld was geraakt in een vecht partij. Twee onbekende mannen mishan delden hem zwaar. DEN HAAG Parlementair journalisten hebben D66-leider Alexander Pechtold aan gewezen als beste pojdticus van dit jaar. Hij liet minister Eberhard van der Laan (WWI) en Kamerlid Paul Tang (beiden PvdA) achter zich. Jo- lande Sap (Groenlinks) werd geko zen als politiek talent van het jaar. PvdA-leden hem met een staande ovatie beloonden. Er zouden er nog twee volgen, culminerend in een uitzinnig 'Wouter! Wouter!' Bos voelde perfect aan waarvoor zo'n duizend partijgenoten naar het PvdA-congres in Apeldoorn waren gekomen: een hart onder de riem. Niet voor niets noemde partijvoor zitter Lilianne Ploumen de sfeer 'een beetje geladen'. De partij staat er beroerd voor' bij de gemeente raadsverkiezingen dreigt de PvdA vele zetels te verliezen. Lokale Pv- dA'ers moeten voor hun positie vrezen. De leden zijn onzeker en maken verwijten aan de partijtop. ALMELO Pastoor A. Woolderink van onder meer de St. Georgiusparochie in Al melo is benoemd tot erekapelaan van de paus. De onderscheiding, een pausbrief, is toegekend omdat hij 12,5 jaar bisschoppelijk vicaris bij het Militair Ordinariaat is. ROTTERDAM De gezondheidstoestand van het 8-jarige kind dat vrijdag in Rotter dam door een nog onbekend pro jectiel gewond raakte aan het hoofd blijft zorgelijk, maar is sta biel. Artsen in het ziekenhuis beslo ten het projectiel nog niet weg te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4