George van Heukelom 21 zeelan Wilhelmus PZC verrassend kerstcadeau! De Zeeuwse gemeenten en de provincie zien herindeling niet als een nuttig instrument om Zeeland sterker te maken. Daar voor zijn nieuwe vormen van samenwerking nodig. De krant 5 weken voor 15 euro! Explosie auto -ttt door vuurwerk *51 maandag 14 december 2009 Op mijn paspoort staat als voornaam Wilhel mus en nu doet het mij wel wat als van nieuwkomers in Nederland ver wacht wordt dat ze een paar cou pletten van het Wilhelmus ken nen. De melodie valt mee. De eer ste twee regels klinken hetzelfde. Dat heb je bijvoorbeeld bij Zie ginds komt de stoomboot ook. Maar de wóórden... Ik herinner me nog dat ik als kind het woord onverveerd helemaal niet begreep. Ik dacht dat het ging om iemand zonder veren. Ik weet niet goed wat ik ervan denken moet Het zijn moeilijke verzen. Eén op de zeven Nederlanders kent trouwens de woorden van het Wilhelmus niet. De meeste Nederlanders kunnen het ook niet zingen. Ik vind wel dat mensen die zich hier willen vestigen een en ander over Nederland en Nederlanders zouden moeten weten. Dat het hier bijvoorbeeld nuttig is om Ne derlands te leren, maar dat je met de Engelse taal bij de midden stand en bij de spoorwegen ook een heel eind komt. Al moet je op letten. Zo is een Coffeeshop niet wat je denkt dat het is. En een highspeed trein blijkt gewoon een trein te zijn. En een intercity stopt bijvoorbeeld ook bij een plaats als Kruiningen of Souburg en dat zijn bij mijn weten geen steden. Ook moet je weten dat Nederlan ders vinden dat alle mensen ge lijk zijn en dat je daarom moet dringen als je een bus of trein in wil. Ik noem maar een paar din gen. Zo zullen ze zien dat veel Ne derlanders voortdurend kauw gom kauwen. En dat je als je iets vragen wil niet moet gaan wach ten tot ze uitgegeten zijn. Ze moe ten ook niet verbaasd zijn dat men al kauwend praat, telefo neert, drinkt of tongkust. In Ne derland is het ook niet ongewoon om uitgekauwde kauwgum ge woon op straat weg te gooien, zo als ook andere rommel gewoon op straat weggegooid wordt. Ne derlanders gaan er vanuit dat er al licht wel weer nieuwkomers zijn die de boel steeds weer vrolijk zin gend zullen opruimen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed. T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl SAMENWERKEN Ineens was het h-woord er weer: herindeling. In de aan loop naar en tijdens het PZC-debat over bestuurlijke organisatie op Walcheren. En in de Staten van Zeeland, waar CU-Statenlid Dick Visser zei, de mogelijkheid van gemeentelijke herindeling niet uit te sluiten. Ge deputeerde George van Heukelom (SGP, bestuurlijke organisatie) rea geerde gereserveerd: „Als daar ooit sprake van is, dan moet dat vanuit de gemeenten zélf komen." Is gemeentelijke herindeling dan niet nodig in Zeeland? „In 2002 heeft de toenmalige mi nister van Binnenlandse Zaken een inventarisatie gemaakt van knelpunten in de bestuurs- en slag kracht van gemeenten. Toen bleek herindeling wat dat betreft niet no dig. En dat is nog steeds zo. Dat moet ook ons uitgangspunt zijn. Wanneer het herindelingsspook rondwaart, leidt dat tot verlam ming en verkramping." Maar in Den Haag wordt voortdu rend gerommeld met bestuurslagen? „Klopt. Minister Ter Horst van Bin nenlandse Zaken ziet er op ter mijn drie: gemeente, Rijk en Euro pa. Geen provincie dus. Premier Balkenende heeft daarbij aangete kend dat er een zeker onderscheid zou moeten zijn. In Zuid-Holland speelt de provincie een heel ande re rol dan in Zeeland." Geen vuiltje aan de lucht dus voor de huidige bestuurlijke organisatie in Zeeland? „Nou, dat zou ik niet willen zeg gen. In Den Haag zien ze bestuur lijk Zeeland als een huis waarvan de bewoners voortdurend ruzie met elkaar hebben. Dat is geen po sitie van waaruit je kansen kunt benutten. Het is al heel wat dat de gemeenten en de provincie heb ben afgesproken met z'n veertie nen op te trekken. Dat heeft geleid tot de strategische agenda die de wethouders Albert de Vries en Piet Polderman van Middelburg en Vlissingen hebben opgesteld." En? „Tja, die agenda zal nog moeten worden uitgewerkt, maar ik vind ze vrij innerlijk gericht. Daarmee bedoel ik dat het vooral gaat over samenwerking tussen gemeenten en de provincie. Nodig en nuttig, jazeker, maar ik zou er graag nog een dimensie aan toe willen voe gen. We moeten Den Haag en Brussel duidelijk maken dat we hier in Zeeland problemen voor ze kunnen oplossen. De ene keer zelf, de andere keer in samenwer king met Zuid-Holland, West-Bra bant of Vlaanderen. Dat is het Ge waagde Doel. Wanneer je het zo benadert, is de vraag of je naar een nieuwe gemeentelijke indeling zou moeten streven, niet zo belangrijk. Het gaat erom over grenzen heen te kijken: van gemeenten, regio's en de provincie." George van Heukelom en het Ge waagde Doel. Dat klinkt als de nieuwste Suske en Wiske. „Ja leuk hè, maar de boodschap is toch ernstig en ik beschouw het als mijn taak die over te brengen. Dé kansen zijn er volop. Met de vergroening van de economie, met duurzame energie en met het nieu we Deltaplan. Onze onderwijsin stellingen zijn druk bezig daar op in te haken. De mogelijkheden lig gen voor het oprapen. Hoe bereik je dat? In ieder geval niet door veertien meningen in Den Haag en Brussel te presenteren. Als je dat doet, weet je zeker dat je niets bereikt." Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar; PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg Bellen kan ook: 088 -013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon tred u nadere informatie Zeeuws-Vlaams protest tegen ontpol- deren, Waterdunen en een gevaarlijk smalle N61 op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Kies je favoriete Nederlandse plaat op www.hetbestevandejarennul.ni HEINKENSZAND - De politie Zee land is op zoek naar getuigen van het opblazen van een auto afgelo pen zaterdagavond, even voor twaalf uur in de Spreeuwenhof in Heinkenszand. Op dit tijdstip werd een auto door vuurwerk opgeblazen. De auto werd totaal vernield. De politie verzoekt eventuele ge tuigen zich te melden op het poli tiebureau in hun woonplaats of contact op te nemen via 0900-8844. ,ln 2002 bleek gemeentelijke herindeling in Zeeland niet nodig, omdat de bestuurs- en slagkracht van de gemeen- :en goed zijn. En dat is nog steeds zo." foto Lex de Meester PROTEST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2