dat in klein dorp van alles mogelijk is zeelan d 15 Bloembollen planten en samen houthakken Streep door turbines Gezellige drukte en gevarieerd aanbod kerstmarkten Schouwen WOONÉCO NOG 2 DAGEN TOT START VERKOOP! www.wooneco.nl SP-senator wil interpellatie over ontpolderplannen maandag 14 december 2009 S 'De een komt met het idee voor een praathokje. Een ander maakt dan 'Met z'n allen samen leuke dingen doen, daar gaat het feitelijk om' de combinatie met een soort publiek aanplakbord' Petra van den Hoek Peter van den Bos>Tuin<:|ub Eiiemeet „We hebben acht kerstbomen staan. Het is de bedoeling dat we daarmee alle ingangen van het dorp verfraaien. Aan een van de tafels wordt tijdens het dorpsfeest hard gewerkt aan het maken van forse groene kransen. Ook die zijn bedoeld voor het groen aankleden van Ellemeet. En het mes snijdt aan twee kanten; het dorp wordt mooier én de dorpsbewoners zor gen daar samen met elkaar voor. Van den Hoek: „Zoiets als dit kan alleen werken als het zoals hier van onderaf komt. Het draagvlak groeit en ook de betrokkenheid van de mensen. En dat werkt ook leen de plaats waar je boodschap pen doet. „Het is ook een plek waar je elkaar ontmoet. Dat is er hier dus niet meer De school is zo'n beetje het enige dagelijkse ontmoetingspunt en daar zien al leen de mensen met schoolgaande kinderen elkaar. Daarom willen wij graag andere dingen verzinnen om de onderlinge contacten te ver stevigen. Dingen die mensen uit hun huizen trekken." Mede-tuin- dublid Peter van den Bos vult aan: „Met z'n allen samen leuke dingen doen, daar gaat het feitelijk om. Natuurlijk is het hier heerlijk rus tig, maar het mag best wat gezelli- 'Zoiets als dit kan alleen werken als het zoals hier van onderaf komt' Petra van den Hoek, tuinclub Ellemeet op ander terreinen door. Als men sen zelf iets tot stand gebracht heb ben zullen ze dat koesteren. Ellemeet is met haar 338 inwoners het een na kleinste dorp op Schou- wen-Duiveland. Een dorp dat nog wel een basisschool rijk is maar het zonder voorzieningen als een supermarkt moet stellen. Waarbij Van den Hoek aantekent dat een supermarkt veel meer is dan al- ger vinden wij." Sinds de introduc tie begin dit jaar van het Hart van Leefbaargheid is het dorp veran derd volgens Van den Hoek en Van den Bos. Van den Hoek: „In het begin was het allemaal wat aar zelend, maar je merkt nu dat het enthousiasme groeit onder de dorpsbewoners. Dat vertaalt zich onder meer in spontane ideeën die opborrelen tijdens tuinclubver- gaderingen of gewoon op straat. „Van het een komt het ander. De een komt met het idee voor een praathokje. Een ander maakt dan de combinatie met een soort pu bliek aanplakbord waar je bijvoor beeld dingen als dit dorpsfeest aan kunt kondigen." Ook op ander ge bied werpt het project vruchten af in Ellemeet. „Tot dusverre hebben wij als tuinclub de evenementen die we tot nu toe hebben georgani seerd grotendeels uit eigen zak be taald. Maar aan dit feest bijvoor beeld dragen een heleboel mensen een steentje bij. De een zorgt voor de muziek, een ander maakt foto's die dan straks weer op internet worden gezet en Ricky's Place, de lokale snackbar, levert voor een vriendenprijsje." Slade heeft ondertussen het veld geruimd voor ]osé Feliciano's on- verslijtbare kerstkraker 'Felice Navi- dad'Terwijl het begint te duiste ren stroomt het dorpspleintje lang zaam maar zeker vol. Tot verras sing van Van den Hoek: „Dit had ik niet verwacht". Van den Bos: „Je ziet wat er allemaal kan in een klein dorp." www.ellemeet.info Aan ideeën ontbreekt het niet in droomdorp Ellemeet. De ochtend na het dorpsfeest kwa men de dorpsbewoners in het ge weer om samen maar liefst 1200 bloembollen te planten in het dorp. Verder wordt gewerkt aan het plan om in het weitje bij het tankstation aan de Kuijerdamse- weg een praathuisje neer te zetten waar dorpsbewoners elkaar kun nen ontmoeten en de laatste nieuwtjes uitwisselen of de poli tiek bespreken. Bij dat praathuisje komt mogelijk ook een centraal aanplakbord waar dorpsbewoners aankondigin gen van evenementen kwijt kun nen. Ook nog in de planning - voor wanneer is nog niet precies bekend - een houthakkersdag in El lemeet. Peter van den Bos van de organiserende Tuinclub Ellemeet: „Er zijn al wat mensen die aange geven hebben dat in hun tuin best een boom omgezaagd mag wor den." De dorpsactiveringsprojecten ma ken alle deel uit van het Schou- wen-Duivelandse demonstratie project 'Het hart van leefbaarheid'. Begin dit jaar is dit project offici eel van start gegaan. Het gaat om een samenwerkingsproject van on der meer gemeente en woningcor poratie Zeeuwland, met steun van de provincie. Het doel is tweeledig: naast bewo nersparticipatie speelt ook het ste vig neerzetten van dorpshuizen in de samenleving een rol. Er zijn 'droomtrajecten' in Nieuwerkerk, Ellemeet, Dreischor, Oosterland Noordwelle en Bruinisse. Ook aan de inwendige feestvierder was gedacht. foto Dirk-Jan Cjeltema door Piet Kleemans S lades 'So this is Christ mas' klinkt uit de speak ers. Het geluid van de Britse rockers vermengt zich met dat van geani meerde gesprekken en knappend houtvuur in vuurkorven. Het dorpsplein van Ellemeet geurt naar glühwein en warme chocola demelk. Ellemeet ontmoet Elle meet op het eerste Midwinter feest. Tot vreugde van de organise rende tuinclub. Een club - voortgekomen uit het Schouwen-Duivelandse demon stratieproject 'Het hart van leef baarheid' - die de lat behoorlijk hoog legt. Ze willen - legt tuinclub- lid Petra van den Hoek uit - de on derlinge contacten tussen de dorpsbewoners een flinke impuls geven én proberen samen het dorp te verfraaien. Kan zeker geen kwaad volgens Van den Hoek. „Kijk maar om je heen. Daar een grijze lantaarnpaal en verderop een heel andere. En door het dorp heen zie je wel zes verschillende soorten paaltjes." Ellemeet kan en moet in de visie van de tuinclub een stuk groener. Van den Hoek: door Piet Kleemans BRUINISSE - Live muziek in Bruinis se, Charles Dickens in Brouwersha ven en zelfgemaakte kerststukjes in Kerkwerve. Wie nog op jacht T was naar kerstaccessoires kon zater dag op Schouwen-Duiveland te recht op tal van kerstmarkten. In Zierikzee konden belangstellen den terecht in de Willibrorduskerk en het aangrenzende kerkcen trum. Onder meer allerlei kerststal letjes werden ter verkoop aangebo den. De opbrengst is bestemd voor een nieuw Christus Ko ning-beeld. Het oude is volgens pastoor Paul Verbeek hard aan ver vanging toe. Een heel andere sfeer in Bruinisse waar een voormalige "TTk supermarkt was uitgekozen als lo- katie voor een 'kerstevent'. Com pleet met tal van aanbiedingen, proeverijen en een workshop mi- niatuur-kerstboomzagen voor kin deren. In Noordgouwe een kleine maar sfeervolle kerstmarkt in het dorpshuis met wat meer nadruk op kunstzinnige uitingen. In Kerk werve waren volgens Anneloes Berrevoets van de activiteitencom missie de zelfgemaakte kerststuk jes („We hadden er geloof ik meer dan 80") veruit favoriet. Ook huis- gemaakte heerlijkheden als cake en taart vonden er gretig aftrek. In Brouwershaven werd de kerst markt gehouden in een rijke ver sierde Sint Nicolaaskerk. De Brouwse kerstmarkt werd zondag afgesloten met een optreden van een popkoor FeVeR. STAVENISSE - Zeeuwind kan naar de rechter stappen. Een meerder heid van de Thoolse gemeenteraad werkt niet mee aan de komst van vier windturbines bij Stavenisse. De fracties van PvdA, ABT, CU en RFT zijn tegen de bouw van een extra windmolenparkje. De PvdA wil dat er een nieuwe locatie wordt gezocht, maar volgens voorstanders WD, SGP en CDA zijn die niet meer te vinden. a KOOPSOM VAN* "*000' Meer informatie: M2 Makelaars T 0118 44 22 00 RETRANCHEMENT - Eerste Kamerlid Kees Slager (SP) overweegt minis ter Gerda Verburg op te roepen voor een interpellatie over de ont- poldering van de Hedwigepolder. Zo'n middel wordt door senatoren niet vaak gebruikt, maar Slager wil op die manier zijn steun kenbaar maken aan de tegenstanders van ontpoldering. Hij zei dat afgelopen zaterdag aan het einde van de honderd kilome ter lange estafette die tientallen boeren van Retranchement naar Prosperdorp net over de grens bij Doel maakten. De actie was een initiatief van actiecomité 'Red On ze Polders', met steun van De Le vende Delta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29