Kikkerorde begroet nieuwe ridders Rode Kruis 8580 euro op Jl 15 Tractorprotest tegen ontpoidering zet de streek op stelten 1 maandag 14 december 2009 De trekkers reden niet alleen door het stille polderland, maar ook over de Scheldeboulevard in het centrum van Terneuzen. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr RETRANCHEMENT - Eerste Kamerlid Kees Slager (SP) overweegt minis ter Gerda Verburg op te roepen voor een interpellatie over de ont poidering van de Hedwigepolder. Zo'n middel wordt door senatoren niet vaak gebruikt, maar Slager wil op die manier zijn steun kenbaar maken aan de tegenstanders van ontpoidering. Hij zei dat afgelopen zaterdag aan het einde van de honderd kilome ter lange estafette die tientallen boeren van Retranchement naar Prosperdorp net over de grens bij Doel maakten. De actie was een initiatief van actiecomité 'Red On ze Polders', met ondersteuning van De Levende Delta en met me dewerking van Agrarische Jonge ren. De lange stoet tractoren reed volgens Magda de Feijter van Red Onze Polders door veertig polders, waarvan er tien op de nominatie staan om te worden ontpolderd. Slager kreeg op het parkeerterrein van taverne De Schoof in Prosper dorp symbolisch een spade over handigd door de actievoerders. „Spaden zijn er om dijken op te werpen en niet om ze door te ste ken", aldus het Eerste Kamerlid. Die beloofde verder de spade mee te nemen voor de minister. „Dit is een fantastische actie", zei de senator bij aankomst van de in drukwekkende stoet tractoren. „Hieruit blijkt dat na de beslissing om te gaan ontpolderen in de Tweede Kamer het hoofd niet in de schoot is gelegd. Daar herken ik de Zeeuwen aan. We gaan in de Eerste Kamer nog een poging doen om de ontpoidering tegen te houden. Er is nog een kleine kans en daar zal ik voor vechten. Ik gok in ieder geval op uitstel, want ik hoor intussen dat in België de kas leeg is en daar moet het geld voor de ontpoidering vandaan komen." De protestborden in de Hedwige polder staan in elk geval nog her overeind, zo bleek in de Hedwiges- traat. Oud-inwoner van Oostburg en oud-hoogleraar professor Jaap Schijve gaf op een van de tussen stops van de estafette in paviljoen De Perk in Perkpolder een lezing over het estuarium van de Wester- schelde en de scheepvaart naar Antwerpen. Volgens Schijve is de houdbaar heid van de haven van Antwerpen op de lange termijn een illusie om dat de havens van Rotterdam en Zeebrugge eenvoudigweg veel be ter bereikbaar zijn voor de grote containerschepen. Daarnaast wees hij er op, dat door de ontpoidering van de Hedwigepolder driehon derd hectare landbouwgrond en achtduizend bomen verloren gaan. Die landbouwgrond levert volgens Schijve jaarlijks naar schat ting zo'n vijftig miljoen kilo voed sel op. AARDENBURG - Sinds 1967 worden in Aardenburg op de twaalfde van de twaalfde nieuwe ridders opge nomen in de Orde van de Aarden- burgse Kikker. Zaterdagavond werd deze traditie voortgezet. Er waren dit jaar drie genomineer den. Voor het eerst werd een echtpaar samen geridderd. Piet en Marie Baas voor hun vrijwilligerswerk bij tennisvereniging Sjef Zij staan altijd klaar voor diverse taken. Van baanonderhoud tot bardienst of 1 gratis les verzorgen voor de Aar- c denburgse schooljeugd. irGuido Paridaen ontving zijn orde lijvoor de vele taken die hij, als oud mateurwielrenner nog steeds ver- cht voor een wielervereniging. Guido is nu nog actiefin de recrea tieve sfeer en is niet te beroerd om tijdens clubritten als mecanicien op te treden of banden te lappen. De genomineerden werden voorge steld door het nieuwe bestuur van de stadsraad Aardenburg. Nog een beetje onwennig voerde voorzit ster Anita de Booij het woord: „Ik ben niet bekend met deze traditie, ik hoop, dat ik geen fouten maak." Behalve een oorkonde ontvingen de nieuwe ridders een fraai zilve ren speldje in de vorm van een ge ridderde kikker. Deze werden op gespeld door wethouder Carien Bolijn van de gemeente Sluis. Geheel volgens de oude traditie was er na de uitreiking een gif groen drankje en snert. Vlnr Piet Baas, Guido Paridaen en Marie Baas, geflankeerd door het kikker comité en wethouder Carien Bolijn. foto Peter Nicolai Vlielslraal 15. Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte" door Harold de Puysseleijr Met bleke koppies en ge rafelde stembanden kwamen de disc-joc- keys zaterdag kort na- 18.00 uur het Glazen Huis op de Grote Markt uit. Maar de de eufo rie over de opbrengst maakte de li chamelijke ongemakken goed. Me de dankzij hun doorzettingsvermo gen kan de afdeling Hulst van het Rode Kruis niet minder dan 8580,20 euro af gaan leveren bij het 'echte' Glazen Huis. Dat staat van 18 tot en met 24 december op de Grote Markt in Groningen. In dat huis eten de dj's zes dagen niet, maar ze slapen wel en maken 24 uur per dag radio. De dj's in het Hulster Glazen Huis kregen wel eten, maar verzorgden zonder te slapen een marathonuitzending van vrijdag 18.00 uur tot zaterdag 18.00 uur. De actie viel samen met de kerst markt in de binnenstad, die inmid dels is omgedoopt in Midwinterfes tival. De combinatie bleek een schot in de roos, want duizenden en duizenden bezoekers vermaak ten zich vrijdag tot ver na midder nacht in de straten rond de Grote Markt. De horeca draaide topom- zetten en stelde een deel daarvan uit tevredenheid over de goede za ken op haar beurt weer beschik baar in de vorm van een donatie aan het Glazen Huis. Toen burgemeester Jan-Frans Mul der vrijdagavond om half zeven op liet podium naast het Glazen Huis de actie officieel voor gestart ver klaarde, was het nog stil in de bin nenstad. „Ik sta hier voor een lege zaal", zei Mulder, maar daar zou binnen en kele uren drastisch verandering in komen. Aan het begin van de actie moesten de dj's er regelmatig aan trekken om het publiek zover te krijgen dat er gebruik gemaakt werd van de rode brievenbus in het Glazen Huis. Daar kon ieder een enveloppen met inhoud depo neren en ook verzoeknummers aanvragen. 'Doe ons een lol en gooi onze brievenbus vol', was daarbij het motto dat de onver moeibare 'platenruiters' hanteer den. „Die brievenbus moet zo vol komen te zitten dat we straks twee mensen nodig hebben om hem te legen." Na de eerste donatie van onderne mersvereniging Hulst Vestingstad kwam de inzamelingsactie steeds beter op gang, met als resultaat dat de dj's de nacht ingingen met een bedrag van zo'n 3700 euro op de teller. In die nachtelijke uren gingen de luidsprekers op de Grote Markt uit. Toch hoefden fanatieke luiste raars niets te missen van de ge sprekken met gasten en de muziek die in het huis gedraaid werd, want de uitzending was ook te vol gen via www.glazenhuishulst.nl. Op zaterdag lokten bekende Neder landers als gitarist Jan-Bart Meijers (De Dijk, Acda en de Munnilc), Herman Berghuis en de zangeres Maxine de nodige bezoekers naar de Grote Markt. Ook de danseres sen van dansschool Anneke Hame link beklommen dat podium om het publiek enthousiast te maken voor Zumbadansen. Tegen het einde van de actie maakte bestuurslid Albert Reunis van het Rode Kruis Hulst de winnaars bekend van twee wedstrijden. De dames van sportcentrum Delta die in een tent naast het Glazen Huis men sen voor het goede doel lieten roeien en fietsen brachten het meeste geld bij elkaar. De actie van de landbouworganisa tie ZLTO werd uitverkoren tot het meest originele inzamelingspro ject. De boeren bemanden in de Steenstraat tijdens het Midwinter festival een stand waar mensen voor één euro een minuut lang een 'virtuele koe' mochten mel ken. Het Hulster Glazen Huis, het eer ste in Zeeland, was in één woord dus een doorslaand succes. Vooraf had de organisatie een streefbe drag van zevenduizend euro in ge dachten. Uiteindelijk werd dat be drag ruimschoots gehaald. Van de opbrengst kunnen 17167 anti-mug- gennetten worden aangeschaft. De strijd tegen malaria is namelijk dit jaar het goede doel waar het geld van de actie naar toe gaat. „Gezien het enthousiasme is de kans aanzienlijk dat er een vervolg komt", zei bedenker van de actie Albert Reunis zaterdagochtend nog voorzichtig. Maar Patrick Roe- lands, een van de die-hard dj's die 24 uur platen aan elkaar praatte, verschafte zaterdagmiddag tegen het einde van de actie meer duide lijkheid. „We gaan dit volgend jaar weer doen, de datum ligt al vast, en dan gaan we het Glazen Huis drie dagen doen in Hulst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19