Een aardappelschilmesje i4|zeelan 'Brand na inbraak in bowlingbal' LaV aca Jnterieurs cacieaux WAPENINLEVERACTIE Drie messen op een hele uitgaansnacht in Middelburg Middelburg Loopt Wapenvrij Slager overweegt interpellatie maandag 14 december 2009 door Wendy van den Hurk middelburg - De brand in bow lingcentrum De Kruitmolen, afge lopen vrijdagnacht in de Middel burgse wijk Dauwendaele, is wel licht ontstaan als gevolg van een inbraak. Dat verhaal doet de ronde. De poli tie doet daarover geen mededelin gen, omdat het onderzoek nog in volle gang is. Ook een medewerk ster van de hal wil het niet bevesti gen. Wel zegt zij dat eerder die week, in de nacht van woensdag op donderdag, een poging tot in braak is gedaan. „De ruiten waren ingegooid. Buren hebben vier man nen zien wegvluchten." De brand ontstond vrijdag op het dak; dat vatte vlam rond 3.50 uur. Toen de brandweerlieden arriveer den bleek de brand uitslaand en werden korpsen in Middelburg, Ar- nemuiden, Oost-Souburg, Vlissin- gen en Goes opgetrommeld. Ook de politie en ambulance wa ren ter plaatse. Gewonden zijn er echter niet gevallen; het gebouw was verlaten. De brand trok veel publiek en de Kruitmolenlaan stond goed vol, ze ker ook gezien de brandweerinzet: vier tankautospuiten, een autolad der, een verbindingscommandowa- gen, haakarmbakken, groot water transport voor de waterwinning en een tankwagen met water. Het plafond van de hal met bar en bowlingbanen brandde en het he le pand stond onder rook. Daarbij zaten geen stoffen die gevaarlijk zijn voor de omgeving, bleek di rect al uit metingen. Ook de naast gelegen sporthal was met rook ge vuld. De schade bleef daar echter beperkt tot rook- en roetschade. Nadat de brand was geblust, rond half zes werd het sein brandmees ter gegeven, werd het bowlingcen trum en de sporthal door de brandweer geventileerd om de rook te verdrijven. Om kwart over acht vertrokken de laatste eenhe den uit Dauwendaele. Bijna drie jaar geleden, 14 januari 2007, was het ook al raak in het centrum. Toen ontstond brand na kortsluiting in de afzuiginstallatie, eveneens op het dak. Omdat dat op zondagmiddag gebeurde en er werd gevoetbald op het nabijgele gen sportveld, werd de brand snel opgemerkt. Al gauw hingen toen dikke donkere rookwolken boven de Middelburgse wijk. Dat was af gelopen vrijdag niet het geval. O bekijk de video van de brand op www.pzc.nl/walcheren door Wendy van den Hurk middelburg - Die brave burgertjes van Middelburg toch ook. Houdt de politie een wapeninleveractie iri het nachtleven van de provincia le hoofdstad, komen er maar drie tamelijk onschuldige mesjes uit de zakken van stappers tevoorschijn. Oh ja, en vijf zakjes wiet. Het leek wel of er zaterdagavond vroeg al geruchten over de onaan gekondigde actie van de politie wa ren verspreid. Slechts een enkele tiener reageerde verrast op het geü niformeerde ontvangstcomité bij de deur van hun nachtelijke ver blijf „Goh, gezellig!" Maar de meesten wisten wel waar om al die agenten er stonden te koukleumen, en de uitsmijters van après-skibar Mambo's ineens ieder een fouilleerden. Ze kenden de ac tie 'Middelburg Loopt Wapenvrij' al van school, waar sinds kort een inleverkluis hangt. En dus gingen de armen automatisch horizontaal de lucht in en werden de benen ge willig gespreid. Daaraan ging de vraag van de por tier vooraf, of ze toevallig een wa pen op zak hadden. Tot zijn eigen verbazing had de breedgeschouder de Marcel Adriaanse gelijk al, aan het begin van de avond, een beves tigend antwoord te pakken. „Een aardappelschilmesje", was wat hij te zien kreeg. „Maar wel een in klapbare. Die jongen zei dat hij dat altijd bij zich draagt. Hij heeft het in zijn auto gelegd en mocht toen naar binnen." Maar daar blijft het dan ook bij op het Damplein. Slechts sporadisch piepen de handdetectieapparaten. Bij twee meisjes, bijvoorbeeld. Er zit iets verdachts in hun jaszakken. „Lollies", zeggen ze lachend. „Lol lies?", herhaalt Marcel. „Metalen lollies zeker?" De meiden halen hun zakken leeg en inderdaad: be halve wat opgefrotte bankbiljetten komt er een handvol salmiakknot sen uit tevoorschijn. En een kerst bal. „Dat zal het 'em zijn. Veel ple zier nog vanavond." De agenten moeten er zelf ook om lachen. Het is ook niet dat ze had den verwacht een complete collec tie Magnums te verzamelen. „Zo'n actie levert in Amsterdam onge twijfeld meer op. Wapenbezit in het uitgaansleven is hier geen is sue. Daar wel. Maar het zou naïef zijn te denken dat hier helemaal geen wapens voorkomen", vertelt hoofdagent Martin Vogel, die de actie heeft bedacht. „Dat bleek wel op de scholen. Daar zijn toch in to taal zeventien wapens achtergela ten in de kluisjes. Messen, een ka tapult, wurgstokjes, drie balletjes pistolen en twee alarmpistolen. Ja, echt, alarmpistolen. Ik denk dat ze nu de kans grepen om er straffe loos van af te komen. Op het bu reau werden nog eens drie messen ingeleverd, waarvan één strafbaar vlindermes. Wat we ermee doen, is nog niet bekend. Meestal gaat zo- Uit het rapport 'Wapens Weren' van het ministerie van Justitie blijkt dat dertig procent van de jongeren tot 25 jaar op stap gaat met een wapen op zak. Vijf procent gaat niet zonder wapen naar school. Het kabinet heeft lokale overhe den verzocht deze kwestie op te pakken. Daaruit vloeit het project 'Middelburg Loopt Wapenvrij' voort, dat vorige maand is gestart. Inmiddels hangen er inleverkluisjes op middelbare scholen, op het poli tiebureau Achter de Houttuinen en in vier Middelburgse kroegen: Mambo's, Rooie Oortjes, Zanzi-bar en 't Schuttershof. Mensen mogen daar hun wapen vrijwillig achterlaten. Wel wordt al tijd onderzoek verricht naar bij voorbeeld herkomst en bepaalt het Openbaar Ministerie of wordt overgegaan tot strafvervolging. De politie houdt de komende pe riode vaker onaangekondigde wa pencontroles in het uitgaansleven van Middelburg. Het project duurt tot 1 juli 2010. iets naar de Dienst Domeinen, waar het wordt vernietigd." De jongeren, die vinden het alle maal wel best. „Je maakt nog eens wat mee in Middelburg", verklaart Joey (16) de groepsgiechel. Voor de gelegenheid verlengen hij en zijn vrienden hun rookmoment op het bankje buiten bij Mambo's. Eén sigaretje nog kan best. „Wij willen wel eens wapens zien." Dan kan Joey lang wachten. En ook bij de Rooie Oortjes blijven de fouilleringen zonder resultaat. Tot grote opluchting van bedrijfs leider Thomas van Raaij, die voor de gelegenheid een zilveren V op zijn jas heeft gespeld en meedoet aan de fouilleringen. Al heeft hij er wel een beetje een dubbel ge voel bij. „Aan de ene kant hoop je dat ze veel ophalen, zodat die wa pens de straat af zijn. Aan de ande re kant hoop je dat het hier zo vei lig is dat ze niks vinden. Zo is het met die actie ook. Liefst heb ik dat het niet nodig is, maar het is toch goed dat het wordt uitgevoerd. Of ik denk dat ze veel wapens zullen verzamelen? Neuh..." En inderdaad. Aan het aardappel schilmesje eerder in de avond wor den uiteindelijk nog twee messen toegevoegd. Messen die volgens de wet wapens en munitie niet zijn verboden, maar die volgens politie woordvoerder Alwin Don wel on gewenst zijn in het uitgaanscircuit. -„En onnodig, bovendien." MEEST GELEZEN 1. Brand in bowlingcentrum (foto) 2. Tweede griepprik 3. Wapeninleveractie www.pzc.nl/amatoo: retranchement - Eerste Kamerlid Kees Slager (SP) overweegt minis ter Gerda Verburg op te roepen voor een interpellatie over de ont- poldering van de Hedwigepolder. Slager wil op die wijze zijn steun kenbaar maken aan de tegenstan ders van ontpoldering. Hij zei dat zaterdag na de honderd kilometer lange protesttocht die tientallen boeren van Retranchement naar Prosperdorp bij Doel maakten. ["]ome for (Christmas f)e.cember 1 4* -2+ Lange vie Ie 77~79 Middelburg Korrj gezellig een glaasje drinken en bewonder onze Fraaie kerstdecoraties en cadeaux collecties. GEMEEN BEREIKBAARHEID GEMEENTEHUIS In verband met een eindejaarsbijeenkomst voor het personeel, -is de gemeente Veere op woensdag 16 december vanaf 16.00 uur niet meer telefonisch bereikbaar. www.veere.nl In vier Middelburgse kroegen hangt tot 1 juli 2010 een inleverkluis, waarin uitgaanspubliek zijn wapens vrijwillig mag achterlaten. Op verzoek van de portier haalden jongeren hun zakken leeg. Tussen hun bezittingen zaten geen vuurwapens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16