zeeland 127 door wisselen wacht Afghanistan 'Er is geen missie die weg kan zonder ons' HIGH TEA Sfeervolle keukens NOG 5 DAGEN TOT START VERKOOP! www.woonGCO.nl WOONÉCO Restauratie grafzerken gevierd zaterdag 12 december 2009 S 'Ik merk aan de militairen die ik spreek, dat ze het zonde vinden om 'De militairen daar gaan nu net oogsten wat ze gezaaid hebben. Zij weg te gaan' willen best meer' v Wordt het een prachtige moderne of een stijlvolle klassieke? KOOPSOM Meer informatie: M2 Makelaars T 0118 44 22 00 XX raad karcher Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg www.raabkarcher.nl door Esme Soesman Nog voor de kerstda gen moet de wisse ling van de wacht on der militairen in Af ghanistan zijn afge rond. Dat betekent topdrukte voor Theo Ketting uit Bruinisse, voorzit ter van de Thuisfrontafdeling van het Operationeel Ondersteunings commando Land (OOCL) van de Koninklijke Landmacht. De thuisfrontafdeling van het OOCL is een belangrijk onderdeel van de krijgsmacht, ervaart Ket ting na elf jaar voorzitterschap. Moesten in het verleden militairen en hun naasten het rond een uit zending allemaal zelf zien te rooien, nu wordt er van alles en nog wat georganiseerd om de Ne derlanders op missie in het buiten land te ondersteunen. De Bruenaar is trots op het werk van de Thuisfrontafdeling. Hij merkt ook in de praktijk dat de meerwaarde ervan steeds meer er kend wordt. „Het is belangrijk voor een militair om te weten dat het thuisfront goed geregeld is", zegt Ketting. „Dat is een hele ge ruststelling, waardoor ze veel beter kunnen functioneren dan wan neer ze zich zorgen maken." Ter il lustratie: staat er iemand van de Belastingdienst bij een 'thuisfron- ter' op de stoep, dan regelt de Thuisfrontafdeling zonodig een deskundige om bijvoorbeeld uit stel van betaling te regelen. Betuttelend? Ketting vindt van niet. Als Zeeuws afdelingsvoorzit ter van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslacht- offers (BNMO) heeft hij in de loop der jaren heel wat veteranen gesproken die er (met hun naas ten) alleen voor stonden. „Dat moeten we nooit meer laten ge beuren", stelt de Bruenaar nuchter vast. De Thuisfrontafdeling (de club van Ketting bestaat uit 23 mensen) laat op diverse momenten van zich horen. Uiteraard is de afdeling er bij vertrek en thuiskomst van uitgezonden militairen. Emoties schieten heen en weer tussen zwaar verdriet bij het afscheid en immense feestvreugde bij thuis komst. Hierover, en over veel meer, worden betrokkenen inge licht via onder meer een thuis frontinformatiedag. Die wordt zo'n drie weken voor vertrek ge houden. Dan wordt informatie ge geven over praktische zaken zoals de gang van zaken rondom het ver sturen van post: van ansichtkaar ten tot overlijdensberichten. Een psycholoog vertelt over mogelijke veranderingen bij de uitgezonden militairen waarmee naasten geconfronteerd kunnen worden, en hoe je daar mee om moet gaan. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de vraag wat thuisfronters - tijdens de afwezigheid van de betrokken militair - met eventuele proble men thuis moeten doen. Tijdens de afwezigheid van de mi litair staan er een paar thuisfront- contactdagen op het programma. Bij een uitzending van vierenhalve maand zijn dat meestal drie bijeen komsten. De meest recente infor matie over het inzetgebied wordt verstrekt en mensen leggen onder ling contact. Dat laatste is in de vi sie van Ketting eigenlijk het aller belangrijkst. Er wordt een beeld- en geluidver binding gemaakt. Ketting: „Dat is machtig. Elkaar op zo'n moment drie minuten in de ogen kunnen kijken. Dat is meer waard dan een telefoontje van een half uur." Na terugkomst van de militairen in Nederland staat er nog een laat ste happening op het programma. Het is het moment dat de militair een verzilverde roos van de Thuis frontafdeling mag opspelden bij één van de mensen die hem of haar gesteund hebben. Kinderen tot 16 jaar krijgen een hangertje uitgereikt. „Zeer emotio neel. Dan moet ik altijd even slik ken", aldus Ketting. Daarna zit het er voor de Thuis frontafdeling op. Hoewel Ketting zich een eventueel vervolg goed voor kan stellen. „We zijn wel bezig met het idee om na verloop van een aantal maanden nog eens een bijeen komst te houden. Dan kun je nog eens kijken hoe het met iedereen gaat." 'Het is belangrijk voor een militair om te weten dat het thuisfront goed geregeld is' Tel: 0118-625055 Als alles volgens planning verloopt, worden de laat ste 'eenheden' voor Afgha nistan op kerstavond ingevlogen. De topdrukte voor de Thuisfrontaf deling van OOCL zit er dan weer even op. Indutten doet de ploeg van Bru enaar Theo Ketting echter nooit. Het OOCL is een logistieke een heid bestaande uit onder meer chauffeurs, koks, verpleegkundi gen en artsen. „Er is geen missie die weg kan zonder ons." Of de nabije toekomst meer mis sies richting U'ruzgan brengt, is on zeker. Naar verwachting begin vol gend jaar neemt het kabinet een besluit over de toekomstige rol van Nederland in Afghanistan. Ketting, zelf oud-beroepsmilitair, laat zich daar persoonlijk niet over uit: „Maar ik merk aan de militai ren die ik spreek, dat ze het zonde vinden om weg te gaan." De media geven in de ogen van Ketting een enigszins vertekend beeld, door zich in hoofdzaak op militaire zaken te richten. „Maar als je kijkt wat ze daar al be reikt hebben: waterputten gesla gen, wegen aangelegd, klinieken ge bouwd." „De missie heeft in eerste instan tie toch een humanitair doel. En de militairen daar gaan nu net oog sten wat ze gezaaid hebben. Zij willen best meer." Meer informatie over de Thuisfront afdeling is te vinden op www.defen- sie.nl. Theo Ketting, voorzitter van de Thuisfrontafdeling. foto Dirk-Jan Gjeltema Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat MIDDELBURG - De restauratie van de grafzerken op de Joodse begraaf plaats aan de Walensingel in Mid delburg is gistermiddag afgesloten met feestelijke bijeenkomsten op de begraafplaats en in het stadhuis aan de Markt. Opperrabijn Binyomin Jacobs en wethouder Hannie Kool hielden op de Joodse begraafplaats een toe spraak en er was een rondwande ling langs de graven. De Joodse be graafplaats aan de Walensingel werd in 1705 in gebruik genomen, nadat die in de Jodengang was ge sloten. Eerder werden de grafzer ken aan de Jodengang al gerestau reerd. De restauraties op de be graafplaats aan de Walensingel be gonnen in mei van dit jaar. De Campveerse Toren presenteert:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51