9 Van energiebollen tot Franse camping 'ja, ook naturistische jongeren zijn bezig met seks. Maar het draait er niet om' Nederland vrijdag 11 december 2009 door Joost de Foei Standhouder Martin de Jonge is op deze donderdag met drie collega's in de Utrechtse Jaar beurs al twee uur bezig met het op zetten van een grote Indiase tent. „Er moet nog een kroonluchter in en dan zijn we klaar", zegt de man van Ma- haradja Tenten uit Vroomshoop. Kom bij De Jonge niet aan met de vraag of hij party tenten verhuurt, want dan doe je zijn tenten 'te kort'. „Wij verhuren heel sfeervolle exem plaren. Met bijvoorbeeld een sterren hemel op het plafond." Voor De Jonge ligt de link tussen de naturistenbeurs en 'tenten uit de Oriënt' voor de hand. „Naturisten staan bekend als mensen die houden van de leuke dingen in het leven. Het zijn Bourgondiërs die houden van sfeer en die geïnteresseerd kunnen zijn in onze tenten. Al blijft het span nend of dat ook zo is. Het is de eerste keer dat deze beurs wördt gehou den." Ook standhouder Mike Pietersen van Circle of Rotations spreekt van 'een gok'. „Ik werd erop gewezen door een vriendin dat er op deze beurs een spiritueel plein wordt ingericht. Ik dacht: mogelijk slaan mijn produc ten daar aan." Wat Pietersen op de beurs exact te bieden heeft, is ook door de pa ragnost zelf'niet zo 1-2-3 uit te leg gen'. „Het klinkt al snel zweverig. Ik hou me bezig met energetische licht- instrumenten. Dan denken mensen vaak direct aan Philips-verlichting. Ik kom ook uit Eindhoven maar daar houdt de vergelijking toch op. Ik sta op de beurs met lichtbollen die men sen enorm veel energie kunnen ople veren. Ze zorgen voor vitaliteit." De naturistenbeurs telt zo'n 140 stands. De variatie is groot: van beeld houwers tot massageshops en van een boomkwekerij tot campinghou ders. Vooral vakantieaanbieders zijn goed vertegenwoordigd. Uit Neder land, Kroatië, Frankrijk. „Tachtig procent van onze klanten komt uit Nederland", zegt Laure Que- not van de Franse naturistencamping La Clapère. „Nederlandse naturisten willen relaxen, hebben ruimte en na tuur nodig. Dat kunnen wij bieden." En voor de Nederlandse naturist die ook thuis van Frankrijk wil genieten, is er de stand van Floor Döll van het bedrijf Doll en Zo dat gespecialiseerd is in Franse delicatessen en als doel stelling zegt te hebben: 'het prikkelen van zintuigen'. „Naturisten zijn liefhebbers van het leven, naar het schijnt. Daar passen wij toch prima tussen?" zegt Floor Döll. „We willen mensen kennis la ten maken met de geneugten van het Franse leven. In onze stand vind je grote bollen knoflook maar vooral ge droogde worsten. In allerlei soorten. We willen tegen de mensen zeggen: doe thuis de gordijnen dicht, zet een Frans muziekje op en geniet van on ze Franse etenswaren." Karlijn, een negentienjarige studente uit Leeuwarden, is naturist. Ze zit in het bestuur van de jongerengroep van de NFN, de JNFN. „Mijn ouders zijn naturist, ik ben ermee opgegroeid. Naturisme is voor mij gerelateerd aan vakantie. We gingen ieder jaar naar een naturistencamping. Het is een vorm van vrijheid. Tijdens mijn puberteit heb ik me er nooit echt onprettig bij gevoeld. Eén vakan tie, toen ik twaalf was, wilde ik liever een handdoek om. Mijn ouders lieten me daar vrij in. Omdat ik daar veel vriendjes en vriendinnetjes had die naakt zijn ook heel normaal vonden, ging die schaamte snel voorbij. Als je bloot bent, stel je je kwetsbaar op. Kleding geeft status. Als je niets hebt om je achter te verbergen, ben je gelijk. Ongeacht verschillende achtergronden heeft iedereen respect voor elkaar. Natuurlijk, zonder kleren kan iemand net zo goed een leugenaar zijn als mét. Maar de sfeer is altijd heel vertrouwd en re laxed. Dat is heel anders dan op een textielcamping, zoals naturisten 'gewone' campings noemen. Ik was eens op een textielcamping in Spanje, daar liepen veel oversekste pubers rond. Alles draait om zien en gezien worden, echt een vleeskeuring. Ja, ook naturistische jongeren zijn bezig met seks. Maar in eerste instantie draait het er niet om. Je merkt dat mensen direct denken aan seks als ik vertel dat ik naturist ben. De eerste reactie is vaak: lopen de mannen dan de hele dag met een stijve pie mel? Natuurlijk niet! Ze beseffen niet dat wij hetzelfde doen op een camping als zij: gewoon voor de tent zitten, zwemmen, barbecueën en 's avonds naar een feestje. Het enige verschil is dat wij naakt zijn. Als naturist heb ik een realistisch beeld van het naakte lichaam, maar dat wil niet zeggen dat ik minder onzeker word van het schoonheidsideaal. Daar vol doe ik ook absoluut niet aan: ik heb maat 48. Naturisme is maar een klein on derdeel van mijn leven. Daarbuiten ben ik gewoon Karlijn in spijkerbroek. Maar uiteindelijk denk ik wel: ik ben wie ik ben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9