Vijf kilometer blijkt te ver sport 131 Advocaat: Gazprom fantastisch Ondernemer Winterspelen zijn uit beeld voor 'Kazachen' Baanwielrennen geëmancipeerd op de Spelen WK-kaarten zijn beschikbaar voor alle Oranje-fans vrijdag 11 december 2009 STARTPLAATSEN Gretha Smit haalde in 2005 laatste podiumplaats voor Nederland door Eric de Jager den haag - Net nu Ireen Wüst zich heeft aangeleerd wat losser de drie kilometer in te gaan, ligt de druk van een hele natie op haar schouders. De Brabantse moet van daag in Salt Lake City zorgen dat ze bij de beste tien in het World Cupklassement blijft, omdat Ne derland anders nóg een startplaats voor de vijf kilometer op de Olym pische Spelen dreigt te verliezen. Mocht dat gebeuren, dan is dat niet de schuld van Wüst; Oranje heeft op de langste vrouwenaf stand immrs weinig te zoeken. Wie speurt naar een podiumplaats op de vijf kilometer in een specia- listenveld (World Cup en WK af standen), moet ver terug in de boe ken. Op 20 februari 2005 werd Gretha Smit tweede tijdens de World Cup in Heerenveen, Renate Groenewold pakte brons. Daarna viel het vijf seizoenen droog. De laatste lange Word Cuprit in Ha- mar, vorige maand, sluit voorlopig de trieste reeks. Elma de Vries, Renate Groenewold en Moniek Kleinsman werden achtste, elfde en twaalfde in een deelnemersveld van twaalf schaatssters. Gretha Smit, de laatste vrouw die op de vijf kilometer aansprekende resultaten boekte, werd zeventien de in de B-divisie en kondigde haar afscheid aan. Smit was de eni ge die op de 5000 meter iets had in te brengen de afgelopen jaren. Ze haalde na haar zilver tijdens de Spelen van Salt Lake City (2002) nog zes keer het podium in 2003, 2004 en 2005. Ze is één van de twee Nederlandse vrouwen met een olympische medaille op die af stand. Want op de Winterspelen breken de Nederlandse vrouwen ook geen potten. De vijf kilometer staat sinds Calgary 1988 op het olympi sche programma. Yvonne van Gen- nip werd de eerste winnares, daar na besteeg alleen Gretha Smit nog een keer het podium. De overige zestien medailles waren voor Duitsland (11), Canada (3), Japan en Kazachstan,-„Het wordt nu pas echt duidelijk", zei bondscoach Wopke de Vegt toen vorige week in Calgary bekend werd dat Neder land één - en misschien twee - van de drie olympische startplaat sen in Vancouver moet inleveren. „Maar deze trend heeft zich al en kele jaren geleden ingezet." Van één zorg is De Vegt in ieder geval af: het zou niet makkelijk geweest zijn drie olympische plekken op te vullen met atleten die de grijze middenmoot ontstijgen. Wüst moet vandaag presteren op de drie kilometer, omdat de 1SU een ge combineerd World Cupklasse ment bijhoudt van de drie en vijf kilometer. Dick Advocaat Met een toptienklassering kan Ireen Wüst vandaag in Salt Lake City een Ne derlandse startplaats op de lange afstand redden. foto Vincent Jannink Gretha Smit was in 2005 de laatste Nederlandse schaatsster die op het po dium kwam bij een internationale 5000 meter. foto Vincent Jannink alkmaar - De komst van Dick Ad vocaat bij AZ heeft de geruchten over een mogelijke overname van de club door het Russische aardgas- bedrijf Gazprom weer wat nieuw leven ingeblazen. De Hagenaar maakte bij Zenit Sint-Petersburg zelf mee wat de miljarden van Ga zprom kunnen opleveren. Dagblad De Telegraaf meldde twee maanden geleden al dat het aardgasbedrijf wel geïnteresseerd zou zijn in de aandelen van de Alk- maarse club, die na de DSB-affaire te koop zijn. Directeur voetbalzaken Marcel Brands benadrukte gisteren bij de presentatie van Advocaat als coach van AZ dat de club op geen enkele manier contact heeft gehad met Gazprom. „Maar als Dick kan zor gen dat Gazprom op ons shirt komt, is dat natuurlijk welkom", al dus Brands. Advocaat, die in Rusland zeer suc cesvol was met de landstitel en winst van de Uefa Cup, beweerde ook geen contact te hebben gehad met het bedrijf. „Het zou wel fan tastisch zijn als het Gazprom wordt, ik heb bij Zenit van dicht bij gezien wat dat met een club kan doen. Dus als ze me vragen, zal ik zeker adviseren met AZ te gaan praten." salt lake city - De Nederlandse schaatsers in Kazachstaanse dienst kunnen deelname aan de Olympi sche Spelen van Vancouver verge ten. Arjan Stroetinga, Jorrit Bergs- ma en Christijn Groeneveld wil den dit weekeinde bij wereldbeker wedstrijden in Salt Lake City vol doen aan de kwalificatie-eisen, maar kregen van de internationale schaatsfederatie ISU geen toestem ming om te starten. Sterker nog, het trio kreeg deze week een brief van de ISU waarin stond dat zij niet op de Olympic Oval mochten trainen. Dat vertel de hun coach Jillert Anema giste ren. De ISU heeft overigens nog geen uitspraak gedaan in deze kwestie en zegt de zaak te bestuderen. Daardoor lopen de 'Kazakken' van daag echter wel hun allerlaatste kans op kwalificatie voor Vancou ver mis. lausanne - Het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren besloten voor Londen 2012 bij baanwielrennen en tennis het pro gramma aan te passen. Tennis wordt uitgebreid met het gemengd dubbel. Bij het fietsen krijgen de vrouwen meer, en de mannen minder disciplines. Bij het wielrennen wil het IOC het aantal vrouwelijke deelnemers vergroten. De verdeling in baandis- ciplines was 7-3 in het voordeel van de mannen. Dat wordt nu 5-5. Bij de mannen verdwijnen indivi duele achtervolging, puntenkoers en koppelkoers. Nieuw is het om nium. Bij de vrouwen zijn de teamsprint, keirin, ploegachtervol ging en omnium nieuw. Op de teamsprint behoren Yvonne Hij- genaar en Willy Kanis tot de we reldtop. Bij de vrouwen verdwijnt de puntenkoers, waarop Marianne Vos goud won in Peking (2008). Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: zeist - Alle supporters van het Ne derlands elftal die kaarten willen kopen voor de wedstrijden op het WK voetbal kunnen dat nu per di rect doen. Aanvankelijk kwamen alleen de fans in aanmerking die voor 4 december al lid waren van de Supportersclub Oranje. Voorwaarde is wel dat de kandida ten zich per direct inschrijven voor de supportersclub. Formulie ren hiervoor én aanvraagformulie ren voor de kaarten zijn te down loaden via www.supporters- club-oranje.nl. In overleg met de supportersclub is de KNVB tot dit besluit geko men. In de groepsfase wordt 12 procent van de stadioncapaciteit beschikbaar gesteld voor Neder land. Er gaan meer tickets in de verkoop dan aanvankelijk gedacht. Dit komt doordat Oranje speelt in steden, Johannesburg, Durban en Kaapstad, met grote stadions.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75