cultuur 127 Broers Leeuwenhart in muzikale uitvoering MUZIEKTHEATER Jos Houtzager treedt op in Razzmatazz agenda Hoge opbrengst voor glaskoeler WIJZER vrijdag 11 december 2009 Pianist Jos Houtzager voelt zich al sinds zijn kindertijd nauw verbonden met het boek De gebroeders Leeuwenhart van Astrid Lingren. foto Ruben Oreel door Ali Pankow Durf om door te zetten, de moed hebben je angst te overwinnen om verder te komen in het leven. Dat thema trekt pianist Jos Houtzager uit Vlissingen voor al aan in het bekende boek De ge broeders Leeuwenhart van Astrid Lindgren. Hij brengt dit avonturen verhaal morgenavond in muzikale versie onder de titel Leeuwenmoed in Razzmatazz in Oost-Souburg. „Ik heb het verhaal in 2001 al ge componeerd. In negen nummers kon ik alles kwijt wat ik wilde la ten horen. Daar heb ik toen ook een cd van gemaakt. Maar eerlijk gezegd had ik de meetlat vrij hoog gelegd, Zo hoog dat ik op dat mo ment die composities zelf nog niet goed kon uitvoeren. Het vergt vooral naar het einde toe ook fy siek best veel kracht. Ik ben er nu wel helemaal klaar voor de stuk ken zelf te spelen. Vandaar de keu ze voor dit optreden", vertelt Hout zager. Zoldertheater Razzmatazz biedt volgens hem de ideale plek vo.or dit muziektheaterprogram ma. „Het zijn enthousiaste men sen die hier de boel runnen en er komt een publiek dat van veel ver schillende muziekstijlen houdt. Leeuwenmoed is geschikt voor een brede doelgroep. Je moet natuur lijk wel iets met pianomuziek heb ben", zegt Houtzager. Hij verweeft in de Leeuwenhart-composities verschillende stijlen door elkaar. „Je hoort er invloeden in van Sati, Debussy, de muzikale kracht van Beethoven, maar ook wat dansan te muziek voor de scènes die in het boek in een herberg afspelen." Die diversiteit past bij Houtzager. Hij weet uit elke muziekstijl wel iets van zijn gading te halen. Bin nen zijn eigen bedrijfje Frame Mu sic is hij actief als pianodocent. Ver der verzorgt hij liedjesprogram ma's voor ouderen om mee te zin gen. „Maar die gelden vooral als ontspanningsactiviteit en niet als concert hoor", voegt hij er aan toe. Ook zet Houtzager zich binnen de stichting Lost Key in voor het creë ren van betere zalen op Walche ren waar aankomende popbands kunnen optreden. Zijn fascinatie voor het boek De ge broeders Leeuwenhart dateert al vanaf de tijd dat hij op de basis school zat. „Het verhaal gaat over twee broers die de gewone achter naam Leeuw hebben. Kruimel, de jongste is een bangerd, maar sa men met zijn broer jonathan kent zijn moed geen grenzen. Elk op een eigen paard trekken zij als de gebroeders Leeuwenhart ten strij de tegen de boze heerser die het land in zijn macht houdt. Ik identi ficeerde mij als kind vooral met Kruimel, die moet leren zijn angst te overwinnen." Houtzagers verbondenheid met dit boek werd nog groter toen hij op 11-jarige leeftijd zijn ouderlijk huis in Oost-Souburg in vlammen zag op gaan. Ook in het betreffen de boek van Lindgren speelt een grote brand een belangrijke rol. „Toen kreeg ik echt het gevoel dat dit verhaal met mijn leven te ma ken had. Maar vooral dat thema moed spreekt me aan. Als dat je ontbreekt in de huidige maatschap pij loop je de kans vast te komen zitten in een baantje van negen tot vijf. Dat wil ik niet." Voorafgaand aan Leeuwenmoed speelt Houtzager andere eigen swing- en jazzcomposities. Zaterdag 12 december, Razzmatazz, Oost-Souburg, 20.30 uur. Zie ook: www.framemusic.nl. MIDDELBURG - Op de kunst- en an tiekveiling van het Zeeuws Veiling huis te Middelburg is deze week een zilveren glaskoeler uit 1740 ge veild voor vijfendertig keer de ge schatte opbrengst. De glaskoeler is 11,5 centimeter lang en weegt 145 gram. Na een ge vecht tussen verzamelaars in de zaal en aan de telefoon werd deze hoge opbrengst gerealiseerd. De richtprijs bedroeg 500 a 600 eu ro en de uiteindelijke opbrengst is 17.500 euro. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Goes Interculturele avond voor autochtone en allochtone vrouwen Wijkgebouw De Spinne, 19.00 uur. Zierikzee Adventsmarkt. Nieuwe Kerk, 10.00 tot 21.00 uur PODIUM Goes De dansvoorstelling Nude is een co productie van Danshuis Station Zuid en Panama Pictures. Theater De Mythe, 20.00 uur De Cabaretpoel biedt cabarettalenten. Podium 't Beest, 20.30 uur Haamstede Adventsconcert mannenkoor de West hoekzangers met drie andere koren. Grote Kerk, 20.00 uur. Middelburg Ellis Jane en de kindergroep van The Musi- calcompany verzorgen een presentatie. De Drvkkery, 16.00-17.00 uur Youp van 't Hek en Lotte Horlings doen een try-out van Omdat de nacht- Stadsschouwburg, 20.00 uur De Duitse cellist Ramon Jaffe mixt fla menco en klassiek. Met gitarist slagwer ker Gerald Gürtler, dans van Miguelete. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur ^Kunstbende, dé wedstrijd voor jong crea tief talent, is jarig en dat wordt gevierd. De Spot, 20.00 uur Rewind: Back to the Eighties. Dans avond met muziek uit de jaren tachtig. Café Schuttershof, 22.00 uur KUNST BUITEN Welk kunstwerk is dit? Doe mee en win halfjaarabonnement op de kunst uitleen: www.pzc.nl/kunstbuiten. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl PZC op Twit com/pzcreda Nieuw- en Sint Joosland Bart Jan Baartmans treedt op. Theater De Wegwijzer, 20.00 uur Oostburg Theateravond van Ivo Niehe, met confe rences, sketches en cross-talks. Ledeltheater, 20.15 uur Schore Culturele avond van Ons Boeregoed met kerstconcert. Schoorse kerk, 20.00 uur Sirjansland De Schouwspelers spelen de komedie 'Niet alleen gek' van Alan Ayckbourn, Dorpshuis, 20.00 uur Terneuzen Balletschool Lilianne Butler brengt de voorstelling Mystery Dream. Scheldetheater, 19.30 uur Vlissingeini Het Zeeuws Byzantijns koor Srétenje treedt op met als speciale gast het Vlaam se concertensemble Molitva. Sint-Jacobskerk, 20.00 uur Schateren in De Piek: stand-up comedy met vier talentvolle comedians. De Piek, 20.00 uur Westkapeile Hooikoorts. Vier bands en special act Fornax. Kasteel van Batavia, 20.00 uur FILMS GOES 't Beest Welcome: 20.30 uur MeriraS, 2012: 18.45 en 20.30 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 16.00, 19.15 en 21.45 uur; Paranormal activity: 19.15 en 21.15 uur; The twilight saga, new moon: 16.00, 18.45 en 21.45 uur MIDDELBURG Schuttershof, Troubled water: 15.00 uur; Pranzo di Ferragosto: 20.00 uur TERNEUZEN View Terug naar de kust: 19.30 en 22.00 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 19.00 en 21.30 uur; The twilight saga, new moon: 19.15 en 21.45 uur; 2012: 20.30 uur BIJ NADER De juiste naam voor het museum voor actuele hedendaagse kunst in Zeeland in oprichting luidt Le Se- cet. Dit in tegenstelling tot een eerder bericht over het initiatief tot opzet van dit museum door beeldend kunstenares Bianca Runge uit 's Heer Hendrikskinderen. Oegebroe Noordweg 342 4333 KH Middelburg 0118-614053 Open dagen: 12 13 dec. 11.00-17.00 uur ANTIEKE KLOKKEN LX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71