Breskens tegen betaald parkeren Gediplomeerde tomatenplukkers aan de slag :eeland 121 WD Hulst wil precario afschaffen Raad vraagt gedegen legesonderzoek Sluis door Sheila van Doorsselaer PARKEERVISIE Ook raadsleden niet enthousiast over invoering meer betaald-parkeerplaatsen vrijdag 11 december 2009 door René Hoonhorst sluis - Inwoners en ondernemers van Breskens voelen niets voor het invoeren van betaald parkeren in het vissersdorp. De dorpsraad, de bedrijfsbelangen- vereniging Breskens en de onder nemers op het Spuiplein betoog den in de Sluise raadscommissie Ruimte dat er geen noodzaak is om betaald parkeren in te voeren. De meerderheid van de commissie leden onderschreef dit verhaal en lijkt weinig te voelen voor invoe ring van betaald parkeren in Bres kens. Als werknemers hun auto niet in het dorpshart parkeren en er een verwijssysteem komt naar beschikbare ruimte bij de handels haven, heeft Breskens parkeerplaat sen genoeg. De meeste fracties zien ook weinig in het ook in de winter vragen van parkeerpenningen in het Oostburg- se centrum. Ambtenaren verplich ten om hun auto bij de sportac commodaties of de duivenclub aan de Baljuwveltersweg leek veel bestuurders wel een goed idee. De parkeerplaats bij het gemeentehuis staat vaak vol, zodat bezoekers veel verderop een plekje voor hun auto moeten zoeken. Enkele commissieleden vinden be taald parkeren in het Oostburgse centrum ook in de zomer niet no dig is. Anderen kunnen de enkele jaren geleden ingevoerde maatre gel nog wel billijken, maar zien niets in het ook in de winter hef fen van parkeergelden. Hoewel Sluis het geld goed kan gebruiken, mogen niet overal parkeerautoma ten als melkkoetjes worden ge plaatst, vond William Gijsel (Ge meentebelangen). Beleidsambte naar Jan Schaalje waarschuwde de bestuurders dat het invoeren van een blauwe zone geld kost. „Het in stellen van een blauwe zone heeft alleen zin als er goed wordt ge handhaafd. Het kost veel en levert niets op." De status van de Parkeervisie 2010-2013 was een aantal commis sieleden nog steeds niet duidelijk. Wethouder Maria le Roy legde uit dat de raadsleden 'hoofdlijnen en richtingen' moeten aangeven. Het college bekijkt vervolgens de finan ciële en technische haalbaarheid, waarna B en W voorstellen voor nieuw parkeerbeleid doen. door Harmen van der Werf westdorpe - Het glastuinbouw- project in de Smidsschorrepolder bij Westdorpe begint zijn vruch ten af te werpen. Eénendertig werkzoekenden die zijn opgeleid in de speciale voorlichtings- en op leidingskas, kunnen aan de slag bij tomatenteler Piet de Schepper. Ze ondertekenden gisterochtend na een feestelijke bijeenkomst hun ar beidscontract. Sharemy Bloem uit Terneuzen is één van hen. „Ik heb gewerkt bij Dow, Basf, Sidmar, als sleutelaar, lasser, hogedrukspuiter, maar kreeg nooit een vast contract." De Schepper van tomatenbedrijf To- maholic biedt dat ook niet direct. Medewerkers krijgen een proeftijd van eerst één maand, vervolgens f van zes maanden, waarna bij goed functioneren een vaste arbeids- 1 overeenkomst volgt. De Schepper kiest bewust voor de inzet van de speciaal opgeleide werkzoekenden uit Zeeuws-Vlaan- deren en de grensgemeenten As senede, Zelzate en Gent. „Ik vind het beter om mensen uit de streek in te schakelen dan bijvoorbeeld Polen. Ze moeten wel willen wer ken." De Schepper is al actiefin het Vlaamse Nevele. Hij koos Westdorpe voor een tweede vesti ging vanwege de levering van rest warmte door de vlakbij gelegen kunstmestfabriek Yara. „Dat ge beurt tegen een vaste prijs, wat fi nanciële zekerheid geeft. Met gas of olie weet je veel minder waar je aan toe bent." Sharemy Bloem ondertekent zijn diploma waarvoor hij is geslaagd in de voorlichtings- en opleidingskas in het nieuwe glastuinbouwgebied bij Westdorpe. Hij kan met dertig andere geslaagden aan de slag bij tomatenteler Tomaholic, vlakbij de opleidingskas. foto Mark Neelemans SLUIS - Dat Sluise ambtenaren niet kunnen aangeven waarop de tarie ven voor bouwleges zijn geba seerd, is ronduit 'onthutsend'. Robert Evers (PvdA) en lohan Kesteloo (Helder Zeeuws) spaar den in de raadscommissie Ruimte hun kritiek niet. Ze konden er met hun verstand niet bij dat de bouw leges kostendekkend moeten zijn, maar dat niemand in het Oostburg se gemeentehuis kan uitleggen hoe de tarieven tot stand zijn geko men. Wethouder Ben Hennekam snapte de kritiek, maar vond de conclusie dat er 'maar wat is aange rommeld' te ver gaan. „Die kwalificatie doet geen recht aan het werk van ambtenaren", zei hij. „Het tarief hangt bepaald niet in het luchtledige. Maar het is duidelijk dat we het verband tus sen de hoogte van de leges en de verleende dienstverlening helder der moeten maken." De wethouder herinnerde de com missieleden er nog maar eens aan dat de gemeente net een verstrek kende reorganisatie heeft doorge voerd. Komend voorjaar moet dui delijk zijn hoe de tarieven zijn op gebouwd. Mocht de gemeente veel te veel rekenen dan heeft het arm lastige Sluis een nieuw probleem. Want dan moeten de legesprijzen omlaag. hulst - De Hulster WD-fractie wil af van de precariobelasting die kroegbazen de gemeente betalen voor hun terrassen. Wethouder Frans de Vries (Middelen) heeft geen goed woord over voor het ini- tiatieftoorstel van de liberalen. De Vries verwijt de WD 'in het licht van de aankomende verkie zingen' populair te willen zijn en wijst er op dat precario niet alleen geheven wordt voor het spekken van de gemeentekas, maar dat de heffing ook een erkenning is van het eigendomsrecht van de ge meente. „De terrassen in Hulst hebben toeristisch gezien een gro te toegevoegde waarde. De op brengsten van de precario bedra gen slechts 11.100 euro per jaar. Dat is niet zo heel erg veel en daar om kunnen we best zonder", zegt WD'er George d'Haens. Zijn par tij heeft daarom een voorstel in voorbereiding. Dit verbaast de fractie Groot Hon- tenisse ten zeerste. „Een tijd gele den hebben we, mét steun van de WD, via precario geprobeerd Del ta een poot uit te draaien en toen heb ik de WD niet gehoord over de terrassen", zegt fractievoorzit ter Luc Mangnus van Groot Honte- nisse. De Vries wijst d'Haens op de 'heel riskante vertoning' van diens partij. „Precario heffen dient ook een ander doel dan geld bin nenhalen alleen. Als een café-eige naar precario betaalt, dan erkent hij daarmee dat hij gebruik maakt van gemeentegrond. Hef je geen precario en je bent als gemeente niet goed wakker, dan kun je er na twintig jaar achter komen dat de kroegbaas opeens eigenaar is ge worden van de grond waarop de terrassen staan. Dat lijkt me niet de bedoeling." Wethouder De Vries stelt dat de precariorechten niet schokkend hoog zijn. „Op jaar basis praten we per horecabedrijf over een paar honderd euro. Wat meer voor een heel groot terras. Ik begrijp dat met de verkiezingen in het verschiet een partij met een voorstel wil komen om een hef fing af te schaffen en populair wil doen, maar ik geef maar even aan dat precario een belangrijk dubbel doel heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51