A i8l FlitS6n van JEUGDNATUURWACHTERS Scholen oude gemeente Axel houden met plezier traditie in ere voetbal op 'Hoezo oubollig? Je gaat echt lokale radio Informatie over N61 1 almanak Kerstboom Volkskerstzang in Terneuzen vrijdag 11 december 2009 door Wout Bareman terneuzen - Direct na de winter stop gaat de lokale radiozender Terneuzen FM flitsen uitzenden van een aantal wedstrijden in het zaterdagvoetbal. Afhankelijk van beschikbare vrijwilligers gebeurt dat in een later stadium ook op zondagmiddag. Het is een initiatief van fractievoor zitter Giel van Boom van de partij Top/Gemeentebelangen. Hij is ook een fervent aanhanger van de voet balvereniging Hoek. Van Boom: „Ik vind het een man co dat veel mensen, die geïnteres seerd zijn in voetbal maar bijvoor beeld door ouderdom of een han dicap niet in staat zijn wedstrijden bij te wonen nu verstoken blijven van informatie over wat er op het veld gebeurt. Vroeger verzorgde de voorloper van Terneuzen FM, Slot FM, ook wedstrijdverslagen en dat werd enorm gewaardeerd." Het raadslid vond een willig oor bij ra diomedewerker Roel van Antwer pen, die vanaf januari 's zaterdags middags een sportprogramma gaat presenteren. Van Boom: „Vrijwilli gers van de w Hoek, Zaamslag en Terneuzense Boys gaan telefonisch de wedstrijdflitsen verzorgen. Dat hoeft dus helemaal niets te kosten en je doet er veel mensen een ple zier mee." Terneuzen FM zoekt nog vrijwilligers voor een soortge lijke uitzending op zondag. ijzendijke - Rijkswaterstaat houdt maandag een voorlichtingsavond over de voorbereidende werkzaam heden voor de aanpak van Rijks weg N6i in vergadercentrum Mau- ritshof in IJzendijke. De rijksweg gaat tussen Hoek en Schoondijke geheel op de schop om de verkeersveiligheid op de ge vaarlijke verbindingsroute te verho gen. Rijkswaterstaat laat onder meer si tuatietekeningen zien van de hoofdrijbaan - die naast de be staande komt te liggen - rotondes, parallelwegen, fietstunnels en een vrijliggend fietspad. Mensen kun nen maandag tussen 19.00 en 21.30 uur terecht met'vragen; ze kunnen ook al informatie vinden op www.rijkswaterstaa t. nl/N 61. door Eugène Verstraeten Jeugdnatuurwacht? Bestaat die nog wel? Ja, in Axel zijn giste ren weer 68 nieuwe jeugdna tuur wachters geïnstalleerd. Dat doen ze daar al een jaar of veertig. Vroeger konden kinderen op veel scholen door heel Zeeuws-Vlaanderen jeugdnatuur wachter worden. Nu houden al leen zes basisscholen uit de voor malige gemeente Axel die traditie in ere. Jeugdnatuurwachter, is dat niet wat oubollig in deze tijd? „Nee, be slist niet", zegt Piet Schutte van de Axelse afdeling. „Het is wel zo dat het een beetje aan het uitsterven is. Ik denk dat er in heel Neder land nog maar in tien tot vijftien gemeenten wat aan de Jeugdna- tuurwacht gedaan wordt! Dat ligt waarschijnlijk aan de tijd die je er in moet stoppen. Het is allemaal vrijwilligerswerk. Als scholen van de voormalige gemeente Axel wil len we dit toch in stand houden. We willen de kinderen liefde voor de natuur bijbrengen." De landelijke Jeugdnatuurwacht timmert zelf niet erg aan de weg. Wie de website wil bezoeken krijgt van de virusscanner op de computer de afschrikwekkende boodschap dat er een Trojaans paard op de site zit, een virus dus. Over drie jaar bestaat de Jeugdna tuurwacht 65 jaar. Dan wordt ge- Het was een geslaagde kerstborrel, afgelopen week op dat Middelburgse kantoor. Er was nepsneeuw, er was een buffet met winterse hapjes, en er was drank. Bovendien kregen alle colle ga's een echte kerstboom om thuis neer te zetten. Zodoende heeft een van de jongere werknemers, niet bepaald een liefheb ber van het kerstfeest, voor het eerst probeerd een landelijke activiteit op touw te zetten. Kinderen die in groep zeven van de basisschool zitten, kunnen twee jaar lid worden van de Jeugd natuurwacht. Bij hun installatie krijgen ze een speldje met oorkon de. Vier keer per jaar ontvangen ze het tijdschriftje 'De Jeugdnatuur wachter'. Als ze de basisschool ver laten, eindigt automatisch hun lid maatschap. „Je hoopt dat ze dan wat hebben opgepikt en er iets mee doen zegt Piet Schutte, te vens directeur van de basisschool de Warande in Axel. Voor de nieuwe jeugdnatuurwach ters worden verschillende activitei ten georganiseerd. Dit schooljaar is dat een bezoek aan de Zoo in Ant werpen en een 'poldersurvival- tocht'. In de dierentuin krijgen de kinderen in een speciaal Zoo-klas je uitleg van een gids, bijvoorbeeld over het thema 'vieze beesten'. Daarbij komen de jeugdige bezoe kers alles aan de weet over torren, duizendpoten en ander eng gedier te. Daarna neemt de gids hen mee de dierentuin in. De poldersurvivaltocht is een nieuwe activiteit, afgeleid van de bestaande Barettochten. „De kinderen trekken met een gps-systeem de polder in en moe ten daar allerlei opdrachten doen", zegt Schutte. „Ze moeten weilan den met koeien doorkruisen, met een wankel vlot een water overste ken, via een wiebelende hangbrug naar de andere kant gaan en onder- Jeugdnatuurwacht bestaat al 62 jaar De Jeugdnatuurwacht Nederland is opgericht in 1947. In Zeeuws-Vlaanderen is er alleen in Axel nog een afdeling van de Jeugdnatuurwacht. Alle kinderen uit groep 7 van de basisschool mogen lid worden. Gis teren werden in Axel 68 nieuwe jeugdnatuurwachters geïnstalleerd. Ze kregen een speldje en een oor konde. Gedurende twee jaar worden voor de jeugdnatuurwachters verschillen de activiteiten georganiseerd. Een bezoek aan de dierentuin, een pol dersurvivaltocht, meedoen aan de boomfeestdag en een excursie door het natuurgebied Saeftinghe. Het lidmaatschap kost 7,50 euro per jaar en daarvoor krijgen de kin deren vier keer per jaar een tijd schrift en een map om alles in te bewaren. Dankzij een subsidie van de ge meente Ternegzen betalen de ouders voor deelname van hun kin deren aan de activiteiten slechts een kleine bijdrage. weg opdrachten uitvoeren. Op die manier leren ze, terwijl ze bezig zijn de natuur anders te bekijken." Als de jeugnatuurwachters in groep 8 zitten, volgt een excursie door het natuurgebied Saeftinghe en helpen ze mee bij activiteiten in het kader van de Nationale Boomfeestdag. „Maar ik moet eerlijk zeggen dat we daarvoor niet altijd genoeg plantlocaties hebben", zegt Schut te. „Vroeger zorgde de gemeente er voor dat elke school ergens kon planten. In de nieuwe gemeente Terneuzen is dat wat minder. On ze school heeft nu al jaren niets aangeboden gekregen. Ik kan me ook wel voorstellen dat het voor de gemeente moeilijk is om tel kens plantlocaties te vinden. We hebben ook een keer mogen knot ten. Dat was heel leuk." Het groepje van zes scholen is net groot genoeg om de organisatie van de activiteiten te kunnen be happen. Schutte: „Met meer scho len moet je alweer een aparte orga nisatie hebben en wie gaat dat dan op zich nemen? Natuurlijk, zoals het nu gaat is er een gevaar voor uitsterven, maar als het aan ons ligt gebeurt dat niet. Zolang we subsidie blijven krijgen van de ge meente, waardoor de bijdrage van de ouders beperkt kan blijven, dan zijn wij als vrijwilligers ook bereid onze tijd in de Jeugdnatuurwacht te blijven investeren." Lars de Bruijne zit nu in groep 8 van de Warandeschool. Hij is vorig jaar geïnstalleerd als jeugdnatuurwach ter. „Je leert veel van de activitei ten. Je gaat ook echt anders naar de natuur kijken. Als je dat doet dan ontdek je ook van alles over het ge drag van dieren. Ik doe ook veel in de natuur. Ik verzorg bijvoorbeeld een roofvogel. Die zit vaak in een boom op een weiland en daar leg ik regelmatig eten neer. Tip? redactie@pzc.nl „Ik vond vooral de poldersurvival tocht heel leuk", zegt Eline Misset, sinds vorig jaar jeugdnatuurwachter. „We moesten uit een potje water met een pijp insecten opzuigen en dan uitzoeken hoe ze heten. Maar ook door een wei lopen met hele grote koeien. Best eng was dat. Net als lopen over een hangbrug." Eline is blij dat ze jeugdnatuurwachter is. „Want ik leer nu veel over de na tuur wat ik anders niet zou weten." „Ik vind dieren lief", motiveert Alie- ke Bakker waarom ze vorig jaar in groep 7 lid is geworden van de Jeugdnatuurwacht. Ze wandelt vaak met de hond door het bos en denkt dat ze nu toch anders naar de na tuur kijkt dan vroeger. Ze verheugt zich nu al op de excursie door het natuurgebied Saeftinghe die de jeugdnatuurwachters komende zo mer nog krijgen. Al lijkt haar al die modder daar nogal viezig. van zijn leven een kerstboom thuis. Al snel diende zich het probleem aan wat hij daar mee moest, want kerst ballen heeft hij niet. Gelukkig blijken er meer dingen te zijn waarmee je een spar kunt vol hangen; van kruidenzakjes tot keu kengerei. Het enige nadeel is dat hij nu bij het koken steeds op en neer moet lopen naar de kerstboom. Uit een exploot van kandidaat-deur waarder M. Weertman d.d. 03 decem ber 2009 blijkt, dat t.v.v. Safwat Hosni Al Najjar, wonende te Middelburg is gedagvaard P.A. VAN HAPEREN, zon der bekende woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de Kantonrechter te Middelburg van 08-03-2010 te 10.00 uur, gehouden wordend aldaar, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot waar van P.A. van Haperen een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, wordt o.m. geëist veroorde ling tot betaling van een som geld. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633880 0113-250925 MEEST GELEZEN 1Weer stremming tunnel 2. Man gewond door vuurwerkbom 3. Politie zoekt getuige wegpiraat STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl Teun van Doeselaar brengt wat hij heeft geleerd als jeugdnatuurwach ter regelmatig in de praktijk. „Bij voorbeeld geen appel weggooien in de wegberm. Want vogels die de ap pel willen opeten lopen dan gevaar om doodgereden te worden. We hebben thuis een kikkerput en daar vang ik ook wel eens waterkevertjes en andere insecten, zoals we dat ge daan hebben tijdens de poldersurvi valtocht." foto's Mark Neelemans terneuzen - De rooms-katholieke kerk en de protestantse kerk uit Terneuzen en het Leger des Heils houden zondagavond een geza menlijke volkskerstzang. Bezoekers kunnen meezingen met het koor One People uit Zaamslag. Peter Simons zorgt voor de begelei ding op het orgel. De samenzang vindt plaats in de Grote Kerk aan de Noordstraat in de Terneuzense binnenstad. De gezamenlijke volks kerstzang begint zondagavond om zeven uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48