2 zeeland De geitenkaas smaakt Politie blijft weg bij klein ongeluk Doktersroman De krant 5 weken voor 15 euro! Zeeland is de enige provincie waar op geen enkel be drijf Qjkoorts is vastgesteld. Voor de zekerheid wordt ook hier gevaccineerd, en niet alleen bij boeren. vrijdag 11 december 2009 Plof, hoorde ik bij de voor deur. Met een mengeling van angst en vreugde ren de ik naar de deur, want je weet nooit wat er door de brie venbus komt. Was het een nare brief van de belastingen of de vreugdevolle aankondiging dat ik 37,4 miljoen had gewonnen? Geen van beide, bleek. Op de ko kosmat lag een wervende folder van DK Beroepsmode. Uit de sectie beroepsschoenen koos ik in het verleden, tot verbijs tering van mijn trendgevoelige zwager, ooit een paar fantas tische, Mini Mouse-achtige klomp jes waarop ik uren kan winkelen. DK Beroepsmode valt nu al een jaar of tien bij mij in de bus; sinds ik een artikel schreef over tand artsfobie en me afvroeg of er ook zoiets bestond als geruststellende beroepskleding. Natuurlijk bestond die. Er is be roepskleding met muisjes, met ap plicaties van aaibare poesjes, ijs- beertjes, eendjes, giraffen met hun nek in de knoop, bloemetjes, barbapapa's en tandjes die zich zelf poetsen of wassen. Nou ben ik nog nooit een arts tegengeko men in een tuniek met fietsende muisjes of stralende zonnen erop, maar we kunnen gerust zijn, het is^r. In de jaren die volgden, verblijdde DK mij regelmatig met glossy's vol knappe artsen en verpleeg sters, die onder hun witte pakjes vast rode slipjes en behaatjes droe gen. (Elke vrouw weet dat alleen rood onder wit niet doorschijnt) Neuriënd ('t Is altijd lente/in de ogen/van de tandartsassistentebestu deerde ik modellen als blonde Anett, gekleed in beroepsbroek, die suggestief haar veelzijdig te combineren topje optilde, daarbij een stukje buik tonend. Ongetwij feld zat ze met haar gedachten bij de charismatische, in artsjas gesto ken Christian, enkele pagina's ver der. Dokter Bernhard van Bonnie St. Claire in mijn hoofd.) Alle DK's liggen keurig op een sta peltje, te wachten tot ik genoeg in spiratie heb. Want ooit ga ik 'm schrijven, die sleutelroman over de Zeeuwse ziekenhuissoap. Voor dokter Bernhard heb ik al ie mand in gedachten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON 'fliipMIIIfHj PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de P7C Rekeningnummer om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening l 1 1 iS' s mei persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere infoimatie s Q-KOORTS door Ondine van der Vleuten Adri Walhout steekt uitnodigend een mes met een plak geurige geitenkaas uit. „Proe ven?" Tussen de glan zende kazen staat een ingelijst cer tificaat. Afgelopen november nog haalde de Arne's Kaasboerderij in Amemuiden 'goud'. Toch zijn de klanten wat wantrou wig geworden. „Die Qjkoorts, Ie-de-re klant vraagt ernaar. 'Kan ik wel geitenkaas kopen?' Terwijl je het helemaal niet kunt krijgen van geitenkaas of geitenmelk, als die ge kookt is. Je moet telkens je verhaal tje klaar hebben. En elke keer weer uitleggen dat Zeeland veilig is." Weliswaar zijn er drie Qjkoortspa- tiënten, maar die zijn elders be smet geraakt. Voorlichter Gijs van Zon van het ministerie van LNV bevestigt: „Zeeland is de enige pro vincie waar helemaal geen besmet te bedrijven zijn." Zou best eens door die frisse zee lucht kunnen komen, denkt zoon Martin Walhout, die over de drie honderd geiten waakt. Misschien blaast de zuivere zeewind de be smette Brabantse lucht wel een voudigweg terug, filosofeert de boer. De geitjes dartelen door de potstal, zo op het oog kerngezond. „Honderd procent gezond", beves tigt Martin. „Je moet er toch niet aan denken dat die geruimd zou den moeten worden!" Sinds eind augustus hebben alle professionele melkscha- pen- en melkgeitenbedrij ven elke twee weken een melk- monster afgegeven aan de Dierge neeskundige Dienst, om te wor den gecontroleerd op Q_-koorts. Dat onderzoek is nu afgerond. In heel Nederland zijn 55 bedrijven besmet, 300 'schoon', inclusief de (volgens het CBS) tien Zeeuwse melkgeitenhouderijen. Bij geen enkel melkschapenbedrijf is Qjkoorts aangetoond. Toch krijgt ook Zeeland met de Qjkoorts te maken. Rens Duvekot van melkschapenbedrijf De Zwaak- se Weel in Kwadendamme wacht momenteel op bericht van de dierenarts, dat het vaccin er is. Dan krijgen alle tweehonderd die ren een prik. „We weten dat we schoon zijn, maar het is verplicht, vanaf 2010. Trouwens, wij hadden al besloten om het te doen, verplicht of niet." Volgens de richtlijnen moet niet al leen gevaccineerd worden op pro fessionele melkgeiten- en melk- schapenbedrijven, maar ook op in stellingen met 'een publieksfunc tie' waar de beesten rondlopen. Op kinderboerderij Meiveldpad in Middelburg lopen acht melkgeiten rond. Beheerder Jorien Hoogenes: „Een melkgeit is een bepaald ras. Daarnaast hebben we nog zes dwerggeiten en negen schapen. Die gaan we netjes vaccineren. Wij zijn altijd heel voorzichtig, als de dieren bevallen gaat bijvoor beeld de stal dicht. Dan kunnen de mensen er niet bij, maar het is wel beter zo. Die Qjkoorts is maar één van de 'zoönosen': dat zijn ziekten die van dier op mens over kunnen gaan. Toevallig hebben wij twee weken geleden het keur merk Zoönosen gehaald, het be wijs dat we daar goed mee om gaan." Peter van der Wekken uit Sir- jansland vraagt zich af of er dit jaar nog wel genoeg lam meren overblijven om de opfok voort te zetten. Zes jaar geleden was Van der Wekken nog zelf gei tenmelker, maar zijn geitenmelkijs Q-koorts in Nederland vond niet genoeg aftrek. Nu combi neert hij zijn biologische akker- bouwbedrijf met het opfokken van melkgeitjes. „In januari krijg ik de pasgebore nen binnen, als ze een maand of tien oud zijn gaan ze terug naar het melkgeitenbedrijf. Maar als er nu een hoop drachtige lammeren geruimd worden, worden cru ge zegd de lammeren ook geruimd. Gelukkig heb ik een alternatief, ik doe ook aan paardenopfok." Carola van den Handel van de Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand houdt de berichtgeving op de site van het ministerie scherp in het oog. „Het zit niet ver van Zeeland. Daar zijn we ons wel van bewust, maar er is geen reden voor paniek. Eind ja nuari is de eerste lammetjesdag ge pland. Voor zover we het nu op de rit hebben staan, gaan we er ge woon vanuit dat die doorgaat, zo als altijd." De 250 schapen van de Zeeuwse Schaapskudde moeten vanwege de 'publieksfunctie' ook gevaccineerd worden. „Ik heb begrepen dat de vaccins nog niet beschikbaar zijn voor gebieden waar geen Qjkoorts is. En ik heb ook gehoord dat ze pas in het voorjaar, als er gelam merd wordt, zeker weten of het werkt." Symptomen Q-koorts Pijnlijke borst, longontsteking Spierpijn In sommige gevallen kan Q-koorts dodelijk zijn. Overdracht Q-koorts wordt veroorzaakt door de coxiëlla burnetiibacterie en wordt verspreid door stof dat afkomstig is van dieren, voornamelijk schapen en geiten. Aantal ziektegevallen naar gemeenten (per 100.000 inwoners in 2009) <5 5-10 10-20 20-50 33 50-100 1100-500 I >500 - iMSk Verplichte Q-koorts- vaccinatie geiten en schapen 2500 2000 Q-koorts- 1500 ™.eldinSen bij mensen 1000 2293 2006 2007 2008 2009 ANP bron: RIVD/GGD/VWA door Marcel Modde MIDDELBURG - De politie Zeeland is dit jaar ruim 3200 keer uitgerukt voor bijstand bij een aanrijding met alleen lichte blikschade. Het schrappen van die gewoontetaak levert volgens woordvoerder Mi reille Aalders belangrijke tijdwinst op 'voor andere zaken'. Een eenvoudige botsing tussen twee auto's kost de politie al snel één tot twee uur, aldus Aalders. „Dan heb je het over de aanrijtijd, de verhalen van betrokkenen ho ren, een situatieschets maken, hel pen bij het invullen van het scha deformulier en dan de verdere af handeling van het proces-verbaal op het bureau." Vanaf 1 januari komt de politie in het hele land niet meer op kleine botsingen af De nieuwe aanpak moet een eind maken aan de wille keur die er tot dusver op dit vlak bestaat binnen de korpsen. In een aantal regio's is het al langer ge bruikelijk dat automobilisten akke fietjes zelf moeten oplossen. Tus senkomst van de politie levert vol gens Aalders nauwelijks meerwaar de op. „Wat wij opschrijven is in feite hetzelfde als wat de bestuur ders doen. Het blijft aan de verze keraar om de schuldvraag uit te zoeken." De ANWB adviseert ook foto's te maken. Zijn er gewonden of bestaat een gevaar voor andere weggebruikers, dan komt de poli tie nog wel in actie. Dat geldt ook wanneer er ruzie ontstaat tussen de bestuurders, zegt Aalders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2