ad Elektronische huid rukt op Betalen voor reservestoel of broodje in de lucht 30% korting! m m, <s> Daarom 30 uur lang REIZEN 'Spyker favoriet voor overnemen van Saab' ^raSe ii Visit 5 Sweden www.oad.nl/aanbiedingen, bel 0900-8482 (0,15pm) TECHNOLOGIE Philips ziet mogelijkheden Wij bestaan 9 december 30 jaar! 30% korting op de gehele collectie! Vakantiewoningen Langbergets Sporthotell Safsen Resort vrijdag 11 december 2009 Prijs të per woning per week o.b.v. logies met een verblijf van zo-zó. Excl. calamiteitenfonds, reserverihgskosten, eind- schoonmaak en bedlinnen/handdoeken. De prijs is o.b.v. eigen vervoer, ferry-overtocht per Stena Line/Color Line of vluchten bij te boeken. of ga naar uw ANVR-reisbureau atv nn/p f'.ui/ BESTE PRIJS 3 AQ KWALITEIT ZUU? door Herman Stil AMSTERDAM - Een mobieltje dat als een kameleon van kleur ver schiet om bij de kledij van de dag te passen. Behang dat zich gedu rende de dag aan het buitenlicht aanpast. Ramen die zelf het licht filteren. Op een beurs in Japan heeft elek tronicaconcern Philips een 'elektro nische huid' gepresenteerd. De 'huid' bestaat uit kunststof dat alle kleuren kan aannemen. De huid maakt gebruik van elektronische inkt, een techniek die - in zwart-wit - wordt gebruikt voor di gitale boeken. Inmiddels is het bedrijf zo ver dat het in proefopstelling elektroni sche inkt gereed heeft die alle kleu ren kan aannemen en bovendien in staat is motieven te laten zien. Het bedrijf schat dat het over een jaar productierijp is. „De eerste toepassingen kunnen e-skins zijn voor mp3-spelers of mobiele telefoons", aldus Kars-Michiel Lenssen van' Philips Research. De camera van de tele foon bepaalt daarbij de kleur van het apparaat. Het bedrijf denkt ook aan een waterkoker die blauw is als het water nog koud is, maar als water aan de kook wordt ge bracht steeds roder wordt. „In de toekomst is het mogelijk veel grote re oppervlaktes betaalbaar van elektronische huid te voorzien", al dus Lenssen. „Philips is groot in licht en verlich ting", zegt Hans Driessen van Phi lips Research. „Deze techniek biedt daar grote mogelijkheden. Je zou kunnen denken aan sfeerver lichting met een oppervlakte dat van kleur kan veranderen, of van slimme ramen die het daglicht ge controleerd filteren en reguleren." Philips is bereid de technologie te gen betaling aan andere fabrikan ten beschikbaar te stellen, zoals producenten van e-boeken. Philips maakt die zelf niet. De 'inkt' werkt door lagen elek trisch gevoelige kleurdeeltjes over elkaar te leggen. Met stroomstoot- jes kunnen de deeltjes zo worden gecombineerd dat ze elke kleur kunnen maken. E-inkt is energie zuinig. Er wordt alleen stroom ver bruikt om de kleur te veranderen. De huid zelf geeft geen licht. Het materiaal is flexibel en licht ge noeg om apparatuur te bedekken. Dus vanaf nu t/m zaterdag 12 december 17.00 uur door Frans van den Berg SCHIPHOL - Extra betalen voor meer been ruimte, apart afrekenen voor een hamburger aan boord of een lege stoel naast je kopen voor de broodnodige rust onderweg. De trend die al langer gaande was bij prijsvechters als Easyjet en Transavia, is ook overgewaaid naar traditionele luchtvaartmaatschap pijen als KLM. Alhoewel de top van Air France/KLM bezweert niet de kant op te gaan van de prijsvech ters, is er goed gekeken naar de er varingen van partner Delta in de VS en de eigen vakantie- en bud getmaatschappijen Transavia en Martinair. Bij hen is het al nor maal dat je extra betaalt voor meer beenruimte, eten of drankjes. Per november heeft de KLM de eerste stap gezet door een toeslag te vragen van 50 euro voor iedere tweede koffer op een interconti nentale vlucht. Voor lange passa giers bestond al de mogelijkheid om stoelen te boeken met extra beenruimte op zowel de lange als korte afstand. Dat zijn bij voor beeld de stoelen bij de nooduit gang. Voor die stoelen moet je op eens 20 tot 70 euro extra betalen. Op intercontinentale vluchten zit je meestal met drie tot vier men sen naast elkaar. Maar er zijn ook altijd plekken in het toestel waar maar twee stoelen naast elkaar staan, ideaal voor stellen. Wie per se die stoelen wil, moet daarvoor 30 euro extra per stoel betalen. Deze week introduceerde KLM de 'comfort class'. Dat is het voorste stuk van de 'economy' klasse. De leuningen van die veertig stoelen kunnen net ietsje verder naar ach ter dan- bij een gewone stoel. Ver der staan de stoelen iets verder uit elkaar, waardoor er tien centime ter meer beenruimte is. De servi ce, die alleen op de lange afstan den wordt geboden, kost 80 tot 120 euro extra. Waar het betalen voor extraatjes eindigt is nog onduidelijk. Moeten we straks extra geld ophoesten voor een stoel bij het raam? Voor alsnog is KLM niet van plan om het serviceniveau nog verder om laag te brengen. Een drankje en een hapje blijven in de prijs inbe grepen. Maar- KLM onderzoekt wel of er geld te verdienen is met extra diensten aan boord. ArkeFly, dat vakantievluchten uit voert voor reisorganisatie TUI, heeft ook iets bedacht om geld bin nen te halen: DuoSeat. Reizigers die graag rustig willen zitten, kun nen voor 25 euro per enkele reis de stoel naast hen reserveren. STOCKHOLM - De Nederlandse sportwagenfabrikant Spyker Cars is General Motors' favoriet voor het overnemen van het Zweedse Saab Automobile. Dat heeft een bron binnen GM die bij de onder handelingen is betrokken, gisteren gezegd. General Motors is de eige naar van Saab. Volgens de bron zou Spyker Cars, in meerderheid eigendom van de Russische zakenman Vladimir An- tonov, autofabrikant Saab in zijn geheel willen overnemen. Tot nu toe meenden analisten dat het Chi nese BAIC de beste kansen had. Het Aziatische bedrijf zou slechts delen van Saab willen kopen, waar onder de techniek om de model len Saab 9-3 en 9-5 te maken. Beleef de winter in Zweden! Ga skiën, schaatsen, langlaufen en onderneem winterse activiteiten zoals ijsvissen of een sneeuwscootertocht. Reisnummer EVSE56-01 Syssleback Woningen gelegen op de berg Langberget met een panoramisch uitzicht over de natuur van de regio Varmland. De omgeving is een waar langlaufparadijs en ideaal voor een mooie sneeuwschoenwandeling. Boek nu een verblijf tussen 7 mrt. en 4 apr. en ont vang een gratis langlaufskipas. Bij een verblijf van 7 nachten tussen 3 jan. en 13 feb. of 7 mrt. en 2 apr. betaalt u er slechts 5! Reisnummer EVSE54-01 Fredriksberg Gelegen in het zuiden van de streek Dalarna. Ideaal voor de hele familie, want het skigebied is erg gevarieerd. De vrijstaande vakantiewoningen bieden u een heerlijk onderkomen na een dag vo! activiteiten als sneeuwschoenwandelen of skiën. Bij een verblijf van 7 nachten tussen 10 en 30 jan. betaalt u er slechts 6! Boven dien ontvangen alle kids een eland knuffeltje bij aankomst. Middelburg Goes Vlissingen Heinkenszand Terneuzen Oost-Souburg Steenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11