buitenland 19 Jaruzelski vroeg wel om inval Sovjets in Polen Zonvakanties TURKIJE Berging vliegtuig bij Bonaire opgeschort KRAS BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Britten schuldig aan voorbereiden aanslagen Traditionele Napolitaanse pizza krijgt bescherming van Brussel KEMER 349 MARMARIS fM I donderdag 10 december 2009 LONDEN - Drie mannen die vanuit Groot-Brittannië aanslagen wilden plegen op passagiersvliegtuigen met explosieve vloeistoffen in drinkflessen, zijn gisteren schuldig bevonden. Hun arrestatie in 2006 leidde wereldwijd tot beperkingen op het vervoer van vloeibare stof fen in vliegtuigen. De mannen wilden zeker zeven vliegtuigen laten neerstorten op routes naar de Verenigde Staten en Canada, aldus de aanklagers. In november zijn in Groot-Brittan nië ook al drie mannen voor de terreurplannen veroordeeld. De lei der van de terroristische cel die vanuit Pakistan werd gerund, kreeg toen 40 jaar. De veroordeel den van nu zijn de 22-jarige Adam Khatib, de 25-jarige Nabeel Hus- sain en de 39-jarige Mohammed Shamin Uddin. Alle drie zijn af komstig uit Londen. Vandaag krij gen ze te horen wat hun straf is. wmmmmm door onze correspondent Trix van Bennekom KRALENDIJK - De berging van het zeven weken geleden voor de kust van Bonaire verongelukte vliegtuig van Dividivi Air verloopt moei zaam. Het team van het Rotter damse bergingsbedrijf Smit Salva ge heeft het werk op zee moeten afbreken door 'moeilijke omstan digheden onder water'. Het zal naar verwachting nog dagen du ren voordat een nieuwe poging wordt gedaan het toestel naar bo ven te halen. De berging van het toestel met aan boord de stoffelijke resten van de Britse piloot Robert Mansell (32), had vorige week al moeten zijn af gerond. Maar de problemen stape len zich op. Omdat het toestel op een diepte van 190 meter ligt, moet een onderwaterrobot wor den ingezet. Door de ruwe zee raakte vorige week al de bestu ringskabel van de robot bescha digd, en bij het testen van een nieuwe kabel kwam er zeewater in de robot, waardoor apparatuur on klaar raakte. Toen de robot eindelijk werkte, zijn kabels aan de vleugels van het toestel bevestigd, en begon dins dag het langzaam ophijsen van het wrak. Dit zou acht uur duren. Het plan was dat duikers op 10 meter diepte de stoffelijke resten van de piloot uit het toestel zouden ha len. Maar door onverwacht sterke onderzeese stromingen raakte een ankertouw verstrikt met de kabel van de robot. Hierdoor verloren de bergers alle zicht op wat er ge beurt. Daarop besloot Smit de ope ratie te staken. In afwachting" van een nieuwe poging ligt het toestel nu weer op de zeebodem. BRUSSEL - De Napolitaanse pizza mag sinds gisteren prat gaan op een certificaat van de Europese Unie, waardoor het gerecht als tra ditionele specialiteit beschermd-is tegen namaak. De Italiaanse minister van Land bouw, Luca Zaia, reageerde ver heugd op het nieuws. Volgens hem wordt de Napolitaanse pizza vaak slecht geïmiteerd. De Italiaan se autoriteiten hebben meer dan een jaar gestreden om de erken ning van Brussel te bewerkstelli gen. Napolitaanse pizza's onderschei den zich van namaak door ingre diënten, grootte, gewicht en wijze van bereiding. Essentieel dat de pizza op houtvuur is gebakken. door onze correspondent Elro van den Burg De voormalige leider van Polen, generaal Jaruzelski, heeft in december 1981 wel degelijk om militair ingrijpen door Moskou gevraagd. Dit zou een eind moeten maken aan de groeiende invloed van de vrije vakbond Solidariteit. Jaruzelski heeft de hulpvraag altijd ontkend. Vlak voor de herdenking van de afkondiging van de staat van beleg, 13 december 1981, is ech ter nieuw belastend bewijsmateri aal vrijgegeven. De nacht van 12 op 13 december 1981 staat in het geheugen van de Polen gegrift. Een militaire junta stond op en kondigde meteen de staat van beleg af Tanks gingen de straat op om een door Solidariteit georganiseerde staking te breken. Daarbij kwamen, onder meer bij gevechten tussen de militaire poli tie en stakende mijnwerkers, zo'n honderd mensen om. Jaruzelski zei later dat de staat van beleg erger moest voorkomen. An ders was Polen volgens hem het zelfde overkomen als Tsjecho-Slo- wakije waar in 1968 het Sovjet-le ger, gesteund door onder meer Poolse troepen, hardhandig een einde maakte aan de Praagse lente. Het nieuwe bewijs, een notitie van een gesprek tussen generaal Jaruzelski en Viktor Koelikov, des tijds opperbevelhebber van het Warschau Pact, toont aan dat Jaru zelski zelf om de troepen vroeg. „Stakingen zijn voor ons de beste variant. Dan blijven de arbeiders op hun plaats. Maar als zij uit de fabrieken komen en zich over het hele land gaan verspreiden, dan moeten jullie ons komen helpen. Want dan redden wij het niet al leen", luidt een passage uit het ge- spreksdocument. Aan zo iemand zou ik nooit om hulp gevraagd hebben' Het document is naar buiten ge bracht door historicus Antoni Du- dek van het Instituut voor Natio nale Herdenking. Volgens Dudek wilde Jaruzelski met de staat van beleg de machtspositie van de Sov jet-Unie versterken. „Jaruzelski stond onder zware druk van Mos kou en wilde een wit voetje ha len." Toch blijven veel historici geloven in de eerdere verklaring van Jaru zelski. Volgens historicus Janusz Rolicki hadden de politici in het communistische Polen een com plexe verhouding met Moskou en werd de Sovjet-Unie vaak door de Polen bedrogen. „Zo moet je het verzoek van Jaruzelski aan Mos kou ook zien. Met zijn opmerkin gen probeerde hij zijn geloofwaar digheid ten opzichte van de Rus sen te vergroten, wetende dat er toch nooit een interventie zou ko men." Jaruzelski zelf zegt: „Koelikov was een havik, een voorstander van een Sovjetbezetting in Polen. Aan zo iemand zou ik nooit om hulp gevraagd hebben." Nobelprijswinnaar en oud-presi dent Lech Walesa, destijds aan voerder van Solidariteit, wil dat Jaruzelski wordt aangeklaagd voor landverraad. „Als het werkelijk zo gegaan is als in dit document is be schreven, dan is dat heel smerig. De stakingen waren een Poolse aangelegenheid en wij moesten dat in Polen intern oplossen." -'-.j Lr,// - 1 - Hollandse gezelligheid onder de Turkse zon! HOTEL ORANGE COUNTY* 8 t/m 22 dgn o.b.v. (ultra) all inclusive Vertrek: van 12 dec. '09 t/m 30 okt. '10 Ligging: direct aan het privé-strand, op ca. 400 m van het centrum van Kemer. Faciliteiten: dit unieke hotel is geheel opgetrokken in Amsterdamse stijl en o.a. voorzien van 9 restaurants, grand café, cafetaria, internetcafé, beautycenter, groot buitenzwembad met waterglijbanen, entertainment, miniclub en bowling. Zie www.kras.nl/72075 HOTEL AMELIA BEACH* 8 t/m 22 dgn o.b.v. all inclusive Vertrek: van 1 apr. '10 t/m 30 okt. '10 Ligging: aan het strand (door een weg gescheiden), op ca. 10 km van Manavgat. Faciliteiten: winkeltjes, 5 restaurants, bars, beautycenter fitness, binnenbad en sauna, 3 buitenzwembaden met apart kinderbad en aquapark, speeltuin, mini- en tienerclub, bowling, tennis, discotheek en veelzijdig animatieprogramma. Zie www.kras.nl/77678 HOTEL JOY BODRUM***** 8 t/m 22 dgn o.b.v. all inclusive Vertrek: van 29 apr. '10 t/m 23 okt. '10 Ligging: direct aan het strand, 'op ca. 1,5 km van Gümbet en ca. 2 km van Bodrum. Faciliteiten: prachtig hotel, alleen voor volwassenen! Met o.a. buffetrestaurant met terras en uitzicht op zee, a la carte restaurant, winkeltjes, internetcafé, bars, beautycenter, binnen- en buitenzwembad, fitness, duikschool en entertainment. Zie www.kras.nl/77576 Modern all inclusive familiehotel! HOTEL PINETA PARK DELUXE**** 8 t/m 22 dgn o.b.v. all inclusive Vertrek: van 2 mei '10 t/m 24 okt. '10 Ligging: op ca. 250 m van het strand en op ca. 2 km van Marmaris. Faciliteiten: buffetrestaurant, winkeltjes, bars, amfitheater, beautycenter met sauna, binnenbad en fitness, 2 buitenzwembaden met apart kinder bad, speeltuin, miniclub, tennis en uitgebreid entertainmentprogramma voor jong en oud! Zie www.kras.nl/77664 waarom zou je meer betalen ^4 ÉL Prijzen zijn exclusief-reserveringskosten en Calamiteitenfonds SêV,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9