Kerstconcert vormt het slotakkoord van jubileum Sint Baafs Kunstbende viert verjaardag uit13 ZQ Smikkelen Spelen donderdag 10 december 2009 De Nederlandse Bachvereniging door Jeanette Vergouwen Ter afsluiting van het ju bileumjaar '1050 jaar Sint Baafs' in Aarden burg heeft het Bachco- mité voor zaterdag een speciaal kerstconcert geprogrammeerd. Met dit concert worden de ban den met de Nederlandse Bach vereniging ook nauwer aange haald. In de tijd van Bach werd het Mag- onder leiding van Jos van Veldhoven. nificat gezongen in een feestelijke uitvoering: er werden Duitse en Latijnse kerstliederen gezongen tussen de delen in. De Nederland se Bachvereniging hernieuwt met dit kerstconcert de traditie. Een on derdeel was een kerstcantate en de ze keer is de feestelijke cantate Un- serMund sei voll Lachens inge voegd. In de tijd van Bach duurde de kerstvesperdienst ongeveer vier uur. De muziek speelde een grote rol. Naast een kerstcantate werd het gebruikelijke Magnificat niet als motet of gemeentelied in het Duits, maar in het Latijn in een uitgebreide bezetting van solisten, koor en orkest ten gehore ge bracht. Bach schreef het Magnificat direct na zijn aanstelling als Thomascan tor in 1723 in Leipzig. Hij nam vier zogenaamde laudes op in zijn Mag nificat. Dit zijn Duitse en Latijnse kerstliederen die tussen de verzen van het Magnificat werden inge voegd. Samen vormen die laudes als het Ware een soort rmnikerstverhaal. Bach koos deze werken zorgvuldig en lette op de verschillende schrijf stijlen. Hij laste werken van Swee- linck, Verrijt, J.M. Bach en Schein in. Het kerstprogramma van de Ne derlandse Bachvereniging wordt aangevuld met de ouverture uit de Suite in D BWV 243 en de kerstcan tate Unser Mund sei voll Lachens (BWV 110) van Bach. Verder de kerstcantates Vom Himmel hoch da foto Marco Borggreve komm ich her van Johann Her mann Schein en Andreas Hammer- schmidt. Medewerking verlenen Dorothee Mields, Johannette Zomer (sopra nen), William Towers (alt), Char les Daniels (tenor), Stephan Ma cLeod (bas). Kerstconcert Nederlandse Bachvereniging, zaterdag 12 december in de Sint Baafskerk in Aardenburg. Aanvang: 14.00 uur. Kunstbende, de jaarlijkse competitie voor jong crea tief talent, bestaat twintig jaar. Om dat te vieren geeft de Zeeuwse Kunstbende morgen in De Spot in Middelburg een 'Birth- dat Party'. De toegang is gratis. Oud-Kunstbende winnaars zoals Scarabee (muziek), Kids Never Lie (muziek), Annelous Batenburg (theater 8c performance) en In2Red (dans) keren ter gelegen heid van het jubileum even terug op het Kunstbende-podium. Kunstbende biedt al twintig jaar lang een professioneel podium aan jongeren van dertien tot en met achttien jaar. Dat gebeurt in diverse categorieën:.Dans, DJ, Ex po, Fashion, Film 8c Animatie, Mu- Oud-winnaar Kids Never Lie. www.kunstbende.nl. De landelijke finale is zaterdag 17 april in de Wes tergasfabriek in Amsterdam. Kunstbende Birthday Party, morgen in De Spot, Middelburg, 20.00 uur. ziek, Taal en Theater 8c Performan ce. De Zeeuwse voorronde van de 20e editie (thema: Tijd) is zondag 14 maart in de Stadsschouwburg in Middelburg. Aanmelden kan via Kerst vier je bij Mini Mundi en Speelcir- cus Bambini volledig in sfeer! Een overheerlijk 3-gangen keuzediner, je lekker uitleven op de freefall, in de botsauto's, het klim- en klauterparcours en ga in sfeer langs de miniaturen. Kijk voor meer info op: www.minimundi.nl/kerst of www.speelcircusbambini.nl/kerst SPEELCIRCUS BAMBINI en MINI MUNDI zijn een belevenis van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99