6 luit Fashion Shoes for Kids Teens St. Jacobsstraat 17, Vlissingan, webshop skids.nl donderdag 10 december 2009 De Zeeuwse kast met het ingelegde ebbenhout aan de voorkant. Middelburg In het kader van de Internationale Dag van de Rechten van de Mens houdt de werkgroep Walcheren van Amnesty Inter national een informatiedag waarop aan dacht wordt gevraagd voor de mensen rechtensituatie in Nigeria. De Drvkkery, 14.30 tot 21.00 uur Zierikzee Adventsmarkt in Nieuwe Kerk, Zierikzee. ZATERDAG 12 DECEMBER Axel De Vlaamse Gaaien aan de slag in het Gaaienbos. Werkkleding, stevige schoe nen en een lunchpakket zijn vereist. Om Kunstbos, 10.30 uur. Er wordt gewerkt tot 15.30 uur. Info: 06-10755586 of Basckum@hotmail.com. Brouwershaven Kerstmarkt in Sint Nicolaaskerk. Van 10.00 tot 21.00 uur. Ellemeet Midwinterfeestje op het dorpsplein, aan vang 16.30 uur. Geersdijk Buiten kerstmarkt. 15.00-19.00 uur. Info: 06-18556233 of www.le-bonheur.eu (on der tips). Middelburg Signeersessie cabaretier Youp van 't Hek en fotograaf Bob Bronshoff. De Drvkkery, 15.00-16.00 uur Vrouwenpolder Kerstzangavond, Geref.Kerk (vrijg.), 20.00 uur. Oost Souburg Kerstmarkt met verkoop van kerststuk ken, feestelijke kleding, sieraden, etenswa ren, boeken en hebbedingetjes. Voor de kinderen een creatieve hoek en er wordt afgesloten met een kamerconcert. Nieuw Bachtenpoorte, Oranjeplein, 10.00-16.00 uur. Westenschouwen Kerstboom zagen in de boswachterij Wes- terschouwen. Tussen 10 en 16 uur. West-Souburg Postduivententoonstelling van PV De Combinatie met Rad van Fortuin, Sportzaal Westerzicht (Van Doornlaan 33A), vanaf 15.00 uur; Zierikzee Adventsmarkt in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Van 10.00 tot 21.00 uur. Kerstmarkt in RK-kerk Hoge Molenstraat. Van 10.00 tot 16.00 uur. ZONDAG 13 DECEMBER Brouwershaven Kerstmarkt in de Sint Nicolaaskerk. De leeuwenkop op de Zeeuwse kast heeft een spitse vorm waar aan kenners de kast herkennen. Dit object komt uit Middelburg Franse lantaarnklok van messing uit 1720, met eenwijzerige wijzer plaat (13.5 cm diameter) en een spilleganguurwerk. Open dagen Klokkenmaker Reinder Kooi en meubelrestaurator Maarten Antho- ni houden zaterdag 12 en zondag 13 december open dagen. Het publiek kan een kijkje nemen in de winkels en in beide ateliers. Tijdens die dagen is er tevens een gratis taxatie van objecten. Koffie en thee staan klaar. Belangstellenden kunnen terecht tussen 11.00 en 17.00 uur. Winkel en atelier Wijzer Antieke Klokken van Reinder Kooi, Noord- weg 342 Middelburg. Winkel en atelier Maarten Anthoni, Dam 18 en 20 Middelburg. door AmiiniemarBe Zevenbergen Een samenwerking die beide partijen uitdaagt en inspireert. Een sa menwerking ook die zo wel oude rot in het vak Reinder Kooi (klokkenmaker) als de jonge meubèlrestaurator Maar ten Anthoni leert met andere ogen te kijken. Een bezoek aan Wijzer Antieke Klokken en meu belrestauratie Maarten Anthoni toont de vruchten van dat samen spel tussen de ambachtsmannen. Sinds enige tijd maakt Maarten Anthoni (23) deel uit van het Zeeuws Restauratoren Overleg. Een jonge hond temidden van een groep waarbij de term eminence gri se aardig de leeftijd van de overige heren weergeeft. Tijdens een bij eenkomst van deze respectabele Club in het Zeeuws veilinghuis kwamen Reinder Kooi (43) en Maarten met elkaar in gesprek. Daaruit vloeide de huidige samen werking voort die, als het aan bei de mannen ligt, tot in lengte van jaren zal duren. Immers, het tweetal inspireert el kaar, daagt elkaar uit, en gaat ook samen op zoek naar objecten. Dat is voor het duo zoiets als op zoek gaan naar de Heilige Graal. Er wordt niet zomaar wat gekocht, het is niet alleen een kwestie van geld of aanvullen van de voorraad. Nee, de heren zoeken echt, jagen haast. Daarbij gaat het om die ene klok of precies die prachtig be werkte Zeeuwse kast.... De laatste is trouwens wel in het bezit geraakt van Anthoni en is een pronkstuk in diens winkel. Een prachtig object van mahonie uit de zeventiende eeuw met inge legd ebbenhout aan de voorkant en aan beide zijden een ruitwerk van palissander. De jonge restaura tor heeft zijn handen vol gehad aan het opknappen van de kast. Een voorganger meende dat hij het ebbenhout kon restaureren door goedkoper hout te gebruiken. Dat kleurde hij vervolgens om de kenmerkende zwarte ebbenhou ten tint te krijgen. „Ik ben lang op zoek geweest naar geschikt ebben hout en heb eindelijk het goede eb ben, met de juiste dikte, gevonden bij een fabriek in Duitsland." Maarten is ook in de historie van de kast gedoken: „Ik hoorde van een echte kenner op het gebied van Zeeuwse kasten dat deze uit Middelburg komt. Hij kon dat zien aan de leeuwenkop erop, die heeft een spitsere snuit." De Middelburg se ambachtsman wrijft met een hand over de kast: „Het is een heel rijke kast, prachtig bewerkt. Je kunt 'm ook herkennen aan de omvang. Lager dan de meeste kas ten en soms met vier, zelfs vijf deu ren. Twee onder en twee of drie daarboven." In zijn winkel aan de Dam hangen ook klokken van Reinder Kooi. Maarten: „Die brengen levendig heid binnen. Laatst had Reinder ze meegenomen voor een beurs en toen was het opeens zo stil hier, het leek wel alsof het leven verdwenen was. Bijna saai." Stil is het daarentegen nooit in de klokkenzaak aan de Noordweg. Daar tikken Comtoise, Friese staartklok, Schwarzwalder of glas pendule uur na uur weg. O wee als er één niet goed loopt of stil valt. Dat hoort Reinder direct. Waag het overigens niet om Reinder Kooi en Maarten Anthoni van Wijzer Antieke Klokken. Protest Vingino Outfitters Nation O'Neill DC shoes Vans Quiksilver Converse enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92