EU geeft goede voorbeeld, wie volgt? 8 Harddrugs overspoelen Afrika In Afghanistan dienden al 20.000 Nederlanders KLIMAATTOP Vraag is welke landen zich aansluiten bij ambitieuze doelen, ook aarzelingen binnen Unie UUÏf Tanzania vervolgt piraten Evertsen niet Hubble ziet oudste sterrenstelsels ooit Rookverbod in Saksen versoepeld Petraeus voorspelt toename geweld 'Aanval bij Afghaanse Kunduz was illegaal' 1 L donderdag 10 december 2009 De EU liep de laatste jaren voorop met haar ambities om de opwarming van de aarde tegen te gaan. De gro te vraag is nu: wie sluit zich daar in Kopenhagen bij aan? door onze correspondent Hans de Bruijn Als de VN-klimaattop ïïi Kopenha gen geen akkoord oplevert, zal dat in Brussel hard aankomen. Als geen ander heeft de Europese Unie zich immers ingezet voor een wereldwijd akkoord. De unie zegde in 2007 als eerste toe de uit stoot van CO, te verminderen. Die zijn daarna de toetssteen gewor den voor de'rest van de wereld. De VS, China, India, Brazilië en de ontwikkelingslanden aarzelen om zich achter die ambitieuze en dure doelen te scharen. Maar ook veel EU-landen schrikken inmiddels te rug voor de gevolgen van hun am bities. Vooral nu de economische crisis forse gaten slaat in hun finan ciën. Vanavond praten de EU-leiders in Brussel over het standpunt dat zij volgende week, wanneer het er in Kopenhagen pas écht om gaat spannen, zullen innemen. De EU wil met één mond spreken, maar daarvoor zullen eerst plooien moeten worden gladgestre ken, vooral tussen de rijke en de minder rijke (lees: Oost-Europese) leden. Het doel is bekend: de EU wil de CO, -uitstoot over de periode 1990-2020 met 20 procent verla gen. Zij wil tot 30 procent gaan als de rest van de wereld meedoet. De VS heeft eindelijk een kleine concessie gedaan, en beperkt de uitstoot over genoemde periode met 4 tot 7-procent. China koppelt de uitstoot aan economische groei, waardoor die uitstoot fors blijft toenemen. India en Brazilië wachten met har de toezeggingen. De ontwikke lingslanden zeggen dat de CO,-ver vuiling hun schuld niet is en dat zij de dure maatregelen om die te beperken niet kunnen betalen. De EU-leiders moeten beslissen of zij de doelstelling van 30 procent hard zullen maken, ongeacht wat de rest van de wereld doet. Sommige lidstaten, waaronder Ne derland, menen dat daar pas écht 'msmm&tismm een stimulans van uitgaat. Zeggen dat je het alleen doet als de rest meedoet, staat weinig heldhaftig. Wat de Europese leiders afspreken - vanavond of volgende week in Kopenhagen - bepaalt of de EU op de klimaattop haar voortrekkersrol kan blijven waarmaken. NEW YORK - De heroïne- en cocaï nehandel in Afrika verandert het continent in een belangrijk crimi neel centrum. Terroristen gebrui ken deze om hun operaties te fi nancieren. Dat zei het hoofd van de VN-organisatie tegen drugs en misdaad (Unodc), Antonio Maria Costa, gisteren in de VN-Veilig- heidsraad. Volgens Costa komt jaarlijks zo'n 55 ton cocaïne het westen van Afri ka binnen, vooral via Guinee-Bis- sau. Verder komt elk jaar ruim 30 ton Afghaanse heroïne het oosten binnen, vooral via Somalië. Deze drugsstromen komen samen in de Sahel, waar criminelen en militan te groepen als de Noord-Afrikaan se versie van Al Qaeda opereren. Verder waarschuwde Costa dat het aantal drugsverslaafden in Afrika 'dramatisch is toegenomen'. Hier door kan de ziekte aids zich mak kelijker verspreiden. Volgens Costa moeten Afrikaanse landen hun inlichtingen beter met elkaar delen om de criminele en terreurgroepen te bestrijden. Ook Frankrijk wil de cocaïnesmok kel vanuit Afrika naar Europa voortvarender aanpakken. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Brice Hortefeux, wil een Europees pact tegen de smokkel. Dat houdt ook in dat Afrikaanse staten worden geholpen bij de be strijding van drugscriminaliteit. Van de cocaïneproductie in de Zuid-Amerikaanse Andes gaat naar schatting 17 procent naar Eu ropa. Dat is ruim 150 ton per jaar, ter waarde van 9 miljard euro. Een probleem is dat Europa niet ade quaat reageert op de wisselende aanvoerroutes. Hortefeux wil be staande observatieposten in Gha na en Senegal versterken. DEN HAAG - Sinds het begin van de missie in Afghanistan in 2006 zijn er bijna 20.000 Nederlandse mili tairen in dat land actief geweest. Dat zei minister Van Middelkoop (Defensie) gisteren tijdens een overleg in de TXveede Kamer. Vol gens hem betekent dit dat heel veel Nederlanders zich persoonlij ke betrokken voelen bij de missie. Net als het kabinet, uitte de Twee de Kamer opnieuw veel waarde ring voor de inzet van de militai ren. Ook tegenstanders van de mis sie, zoals de SP en PW, deden dat. Het overleg met de Kamer richtte zich op een evaluatie van de mis sie. De oppositie, die poogde iets los te krijgen over de mogelijke toe komstige rol van Nederland, ving bot bij de aanwezige ministers Ver hagen (Buitenlandse Zaken) en Koenders (Ontwikkelingssamen werking). Binnenkort neemt het kabinet een besluit. Maar volgens ingewijden niet meer dit jaar. DAR ES SALAAM BALTIMORE De Amerikaanse ruimtetelescoop Hubble heeft foto's genomen van de verst verwijderde en oudste melkwegstelsels die tot nu toe zijn waargenomen. Het gaat om stelsels die zich 13 miljard lichtjaren van de aarde bevinden. Zij vormden zich vermoedelijk 600 miljoen jaar na de oerknal, waarmee het heelal ontstond. Dat meldt de Amerikaan se ruimtevaartorganisatie NASA. De Europese Unie zoekt een land dat dertien piraten wil berechten die vorige week door het Neder landse marinefregat Evertsen zijn opgepakt. De EU had Tanzania be naderd maar dat land weigert. Er is flinke haast bij, want de Evertsen rondt zondag 13 december zijn bij drage aan de EU-missie af. Het fre gat ligt nu voor Djibouti. Voor zon dag moet het schip naar zee. DRESDEN Opnieuw versoepelt een Duitse deelstaat het rookverbod in open bare ruimtes. In Saksen mag weer gerookt worden in cafés met één ruimte. Hetzelfde geldt voor gok- hallen, zo heeft het deelstaatparle ment in Dresden besloten. Ook krij gen scholen weer rookruimtes. Die moeten wel in de buitenlucht staan en mogen alleen gebruikt worden door meerderjarigen. WASHINGTON Het geweld in Afghanistan kan in eerste instantie toenemen na het sturen van 30.000 extra Amerikaan se militairen, zegt de bevelhebber van de Amerikaanse troepen, gene raal David Petraeus. Hij verwacht meer geweld in het komende voor jaar en in de zomer. Ook verwacht Petraeus tumult in de Afghaanse re gering door pogingen de corruptie in eigen gelederen te bestrijden. BERLIJN De Navo-aanval bij het Afghaanse Kunduz, waarbij in september tien tallen burgerdoden vielen, was 'niet in overeenstemming met het volkenrecht'. Dit staat volgens het Duitse weekblad Stern in een 'streng vertrouwelijk' rapport van het Rode Kruis. Bij de luchtaanval op twee tankwagens waartoe een Duitse officier het bevel gaf, kwa men mogelijk 142 burgers om. Het beeld van de Kleine Zeemeermin in Kopenhagen heeft tijdens de klimaattop gezelschap van een ander kunstwerk, dat The Survival of the Fattest (het overleven van de dikste) heet. Het stelt Vrouwe Justitia met overgewicht voor, die symbool staat voor het rijke en machtige Westen. De vrouw zit op de schouders van een uitgemergelde Afrikaan. foto Peter Dejong/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8