zeeland 129 'Van Be veren kan best een goede zijn' jullie die rommel even op?' Ruimen BEOOGD GEDEPUTEERDE Opvolger Toine Poppelaars wacht een loodzware klus CDA bang voor stemmenverlies door kwestie ontpoldering donderdag 10 december 2009 Kees van Beveren Geboren: 29 oktober 1956 in Zie- rikzee. Woonplaats: Middelburg. Gehuwd met Thea Bin; kinderen: Peter (21), Maaike (18), Koen (17) en Jolien (13). Lid van de christelijk gereformeer de kerk. Opleiding: mavo, meao, hoger fi nancieel bestuursambtenaar. Werkervaring: gemeenten Midden- schouwen, Mariekerkë, Westkapel- le, Arnemuiden, Middelburg, direc teur Kredietbank Walcheren, pro jectleider samenvoeging Sociale dienst, Kredietbank en Lété op Walcheren. Statenlid voor het CDA sinds 2000 en vanaf 2003 fractievoorzitter. beperking. Directeur Peter Brak man zien hem met spijt gaan. „Hij kan goed luisteren, is resultaatge richt, hij vraagt door, is niet snel uit balans en hij laat iedereen zijn inbreng leveren." Als MEE-voorzit- ter bestuurde Van Beveren niet al leen op basis van een stapel verga derstukken. Hij bevorderde dat de raad van toezicht nadrukkelijk con tact zocht met cliënten en mede werkers. Brakman: „We gaan hem missen." HEINKENSZAND - Het CDA-Zeeland maakt zich zorgen over de gevol gen van het stemgedrag van de Tweede Kamerfractie over de ont poldering van de Hedwigepolder. Voorzitter Wytse de Graaf vreest dat die hun weerslag zullen heb ben op de resultaten van het CDA bij de raads- en Statenverkiezin gen. Tijdens de algemene vergadering van het CDA-Zeeland, gisteren in Heinkenszand, zei hij er op zich wel begrip voor te hebben dat de Tweede Kamerfractie om politieke redenen stemde zoals ze stemde. De Graaf complimenteerde het Zeeuwse CDA-Kamerlid Ad Kop- pejan met het feit dat deze zijn rug recht had gehouden. „We heb ben waardering en respect voor zijn eenzame strijd in Den Haag." Niet alleen de ontpoldering kan fnuikend werken voor het CDA. Een van de leden liet blijken wei nig op te hebben met de manier waarop minister Donner van So ciale Zaken en Werkgelegenheid zich profileert. Eerst de AOW van 65 naar 67 jaar en het afgelopen weekeinde het pleidooi om het loon van oudere werknemers te verlagen. „Dat gaat ons stemmen kosten", was de sombere voorspel- ling. Het Zeeuwse CDA verrichtte gis teravond de aftrap voor de raads verkiezingen. De lijsttrekkers in de verschillende gemeenten presen teerden zichzelf en de plannen van hun afdeling om de crisis te bestrijden en om te gaan met de krimp van de bevolking. door Ben Jansen Opgelucht waren de reacties bij accordeon vereniging Concertina toen Kees van Beve ren, beoogd lid van het dagelijks provinciebestuur, liet weten dat hij na zijn verkiezing tot gedepu teerde, komend voorjaar, voorzit ter wil blijven van de vereniging. „Kan ook makkelijk", haast secreta ris Joke Schroevers zich te verkla ren, „we krijgen geen subsidie van de provincie." En dus hoeft de aan staande eerst-verantwoordelijke voor de provinciale financiën- in dat opzicht niet bang te zijn voor belangenverstrengeling. Van Beveren, vertelt Schroevers, is niet vanwege zijn muzikale kwali teiten bij de accordeonvereniging binnengehaald. „Zijn kinderen spe len bij ons in het orkest. In een be stuur met veel mensen met een muzikale achtergrond kun je ie mand die wat weet van besturen en financiën goed gebruiken." Die bestuurlijke en financiële ken nis van zaken maken de huidige fractievoorzitter van het CDA in de Staten van Zeeland een voor de hand liggende opvolger voor de tot het hoge ambt van dijkgraaf ge roepen Toine Poppelaars. Daar zijn coalitie en oppositie in de Sta ten het over eens. 'Degelijk en straight' (Peter Holtring, PvdA), 'het zou best een goede kunnen zijn' (Sjoerd Heijning, WD), 'een gedreven man die een goede in druk maakt' (Goos Roeland, SGP). Als fractievoorzitter van het CDA, de grootste partij in de Zeeuwse Staten, speelt Van Beveren een na drukkelijke rol als hoeder van het beleid dat bij de vorming van het dagelijks provinciebestuur is afge sproken. Roeland: „Dan komt hij soms een beetje hoekig over." Leen Harpe (GL) noemt dat 'af standelijk'. Holtring: „Hij is vaak kort en bondig, maar dat kun je ook zijn als voorzitter van de grootste fractie." Heijning: „Duide lijk de eerste man van de fractie. Hij duldt geen verdeeldheid." Dat hoeft volgens Roeland geen belem mering te zijn voor Van Beverens toekomstige functioneren als gede puteerde: „Hij is flexibeler dan hij er op het eerste gezicht uitziet." Harpe: „Hij zal als vertegenwoordi ger van Gedeputeerde Staten een gedaanteverandering moeten door maken. Ik denk dat de charme, zachtaardigheid en behendigheid van Poppelaars soms wel zullen worden gemist." De Statenleden zijn benieuwd naar de rol die Van Beveren in het dagelijks provinciebestuur zal ver vullen. De portefeuille van Poppe laars (financiën, infrastructuur, aandeelhoudersvertegenwoordiger Delta, landbouw en visserij, voor zitter Zeeland Seaports) is hem goeddeels op het lijf geschreven, maar de vertrekkende gedeputeer de zat ook in GS als architect van het dagelijks provinciebestuur. In de totstandkoming daarvan, drie jaar geleden, heeft ook Van Beve ren inbreng gehad, maar niet zo nadrukkelijk als Poppelaars. In de aanzet van dat college van GS was Ton Verbree informateur. „Daar, maar ook in het bestuur van het CDA-Zeeland, heb ik Van Beveren leren kennen als een nuchtere vent die het politieke spel behoorlijk doorheeft. Geen slechte keus, ook al omdat hij een behoorlijke financiële achtergrond heeft." Die zal Van Beveren hard nodig hebben. De provincie staat voor de opgave 20 miljoen euro te be zuinigen en te bezien welke taken moeten worden geschrapt. Harpe: „Een loodzware klus, maar die moet 'ie aankunnen." Holtring: „Zeker niet makkelijk om daarmee geconfronteerd te worden als gede puteerde die tussentijds aantreedt. Dat wordt buffelen voor Kees." Een van de nevenfuncties waar Van Beveren wel mee stopt, is het voorzitterschap van de raad van toezicht van MEE Zeeland, die zich inzet voor mensen met een door Cornelleke Blok Heren, ruimen jullie die rommel even op?" Me- rijn Korstanje (19) loopt zonder pardon op een groepje leerlingen af dat af val op de tafels in de kantine ach terlaat. „Tuurlijk", is het antwoord en de. lege verpakkingen verdwij nen in de prullenbak. Een duim gaat omhoog. „Bedankt!" Merijn en zijn klasgenoot Gilles Lindhout (20) - allebei uit Renesse - lopen deze week voor het eerst hun controlerondje, gekleed in uni formen. Ze horen bij de twintig ROC-studenten die toezicht hou den op hun eigen school, als on derdeel van de éénjarige opleiding tot beveiliger. De jongens checken de brandblussers, inspecteren lege klaslokalen en controleren of er vertrouwelijke papieren op het ko pieerapparaat zijn achtergebleven. In de pauzes tikken ze zo nodig hun leeftijdsgenoten op de vin gers. Iedereen die rookt in de hal, rotzooi laat slingeren of in groep jes rondhangt bij de ingang van de aula krijgt een waarschuwing. „Dit is niet mijn favoriete onder deel", geeft Gilles toe. „Ik loop lie ver stage in de gebouwen in Goes en Vlissingen. Daar ken ik nie mand. Het is gek om je eigen leef tijdsgenoten te corrigeren. De ene dag loop je in normale kleren en nu heb je ineens zo'n pakje aan. Dan zie je iedereen wel verbaasd kijken. Maar ze luisteren wel." Merijn heeft er minder moeite mee. „Tegen mijn vrienden zeg ik ook wel eens: 'doe normaal'. Ge woon vriendelijk blijven en niet in discussie gaan. Desnoods noteer je Merijn Korstanje (links) en Gilles Lindhout spreken hun mede-studenten aan. foto Ruben Oreel de naam en ga je naar de mentor." Volgens Gert-Jan de Rooij van het ROC Zeeland dragen de jonge toe zichthouders bij aan de veiligheid in de school. „Hun aanwezigheid schrikt af Leeftijdsgenoten komen bij de leerlingen bovendien min der bedreigend over dan één of an dere bullebak." De jongens worden begeleid door Ad Confurius van Delta Safe, die jarenlange ervaring heeft. „Beveili gen is net als schaken en dammen. Denk vooruit en weet wat je vol gende stap is", vertelt hij de jon gens. En: „Ga er niet bijstaan als een politieagent, wees sociaal." Zojuist werkte die tactiek nog pri ma, maar Confurius moet ingrij pen als Merijn zonder succes een paar meiden aanspreekt die rot zooi laten slingeren. Ze lopen ach teloos door. Confurius haalt ze zonder pardon terug. „Zo, de vol gende keer doen ze dat niet meer.' Gilles loopt op een groepje jon gens af, dat rondhangt bij de in gang van de aula. „Jullie weten dat jullie hier niet mogen staan." Een diepe zucht volgt, maar ze luiste ren toch meteen. Niet voor lang, want even later proberen ze het weer. „Tjongejongejonge, waarom doe je zo moeilijk?", sissen ze als Gilles ze nog een keer aanspreekt. Hij laat zich niet van z'n stuk brengen. „De eerste dag is belang rijk. Als je dan niet wint, lopen ze de rest van het jaar over je heen." Kees van Beveren, 'een nuchtere vent'. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73