Joodse Gemeente springlevend 15 jaar itooHC Weer nieuwjaarsfeest in cafés aan het Middelburgse Tympaanplein WALCHEREN donderdag 10 december 2009 In de jaren tachtig werd op initiatief van Aad Vos begon nen met de herbouw van de synagoge in Middelburg. Ko mende week viert de Joodse gemeenschap dat 15 jaar ge leden de synagoge werd in gewijd en de Joodse Ge meente in Zeeland werd her boren. door Theo Glele Luuc Smit herinnert zich nog goed wat zijn vrouw vijftien jaar geleden zei bij de herwijding van de synagoge. „Veel leden van de loodse Gemeente Zeeland waren al op gevorderde leeftijd. 'Luuc', zei ze, ,over de tien, vijftien jaar zijn we nog maar met tien mensen over'." De chazzan (voorganger) in de sy nagoge viert deze en volgende week het 'wonder van Zeeland', zoals binnen Joodse kringen het ontstaan van de actieve Joodse Ge meente in de provincie wordt ge noemd. De Joodse Gemeente is springlevend en telt vandaag de dag 45 leden. 1994 was het jaar dat de Joodse Gemeente in Zeeland werd herboren. En als een kind moest alles over het geloof en hoe dat te beleven geleerd worden. In Middelburg zelf was die kennis nauwelijks meer aanwezig. Die was weggevaagd. Van de 250 loden die voor de oorlog in Middelburg woonden hadden slechts enkelin gen de holocaust overleefd. Smit nam de rol van voorganger op zich. De Amsterdamse rabbijn W. van Dijk leerde Smit, en via hem de andere leden van de ge meente, alles over de religie. Smit mag zich inmiddels officieel chaz zan noemen en geeft zijn kennis door aan de jongeren. „Twee jon gens leren nu Hebreeuws en ik be reid ze voor op hun Bar Mitsva." Dat samen herontdekken van de Joodse wortels is misschien wel het geheim van het 'wonder van Zeeland'. „De gemeente is met mij meegegroeid. Hoe vier je Chanoe- ka (lichtfeest) of Yom Kippur (loof huttenfeest). We hebben het sa men geleerd." De synagoge werd in 1705 achter de gevels van de Herenstraat ge bouwd, de eerste in Nederland bui ten Amsterdam. „Het mocht wel, maar hij moest van de stadsbe stuurders wel buiten het zicht blij ven. Als je nu de hele discussie rond minaretten hoort, lijkt er na driehonderd jaar maar weinig ver anderd te zijn." Smit prijst zich gelukkig in Zee land. Terwijl hij van elders in Ne derland geluiden hoort van meer agressie tegenover Joden, is in Zeeland geen sprake van toene mend antisemitisme. „Dat heeft te maken met de aard van de Zeeuwen en ook met instelling van Zeeuwse bestuurders die altijd De chazzan (voorganger) in de Middelburgse synagoge, Luuc Smit, viert deze en volgende week het 'wonder van Zeeland', zoals binnen Joodse kringen het ontstaan van de actieve Joodse Gemeente in de provincie Zeeland wordt genoemd. foto Lex de Meester MEEST GELEZEN 1. Korte stroomstoring Middelburg 2. Pronkstuk Voetbal Experience 3. Minigolfend op safari in het ZEP EN VERDER „Dekking zoeken, dacht ik." Annelies Stoorvogel kreeg woensdagochtend de schrik van haar leven. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl MIDDELBURG - In een tent op het Tympaanplein in Middelburg en de aan dat plein gelegen cafés wordt tijdens de nacht van 1 janua ri 2010 weer een nieuwjaarsfeest gehouden. Het feest, onder de naam Hometown, start om 00.15 uur en bezoekers.kunnen tot 01.30 uur de tent in. Daarna worden geen nieuwe gasten meer toegela ten. Het wordt georganiseerd door de cafés Brooklyn, Groene Pulk, Rooie Oortjes, Seventy-Seven en De lympaan. Vorig jaar werd ook zo'n feest ge houden. Aanvankelijk wilden de organisatoren het toen al starten voor 00.00 uur maar de animo daarvoor was te gering. Volgens or ganisator Ramon Gabriëlse zitten Middelburgers blijkbaar het liefst tot twaalf uur thuis. Kachels Haarden Schouwen Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Enorme keuze in onze showroom! ^5 Openingslijden: J do, vrij 10.00- 18.00 u I za 10.00 - 17.00 uur Klarinetweg 2c 4337 RA Middelburg i T. +31 (0) 118 - 67 49 55 www.ohcwalcheren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66