'Verplichte isolatie huis is onredelijk' zeeland 25 Kippen mogen, maar niet te veel in Tholen Jan de Footer beoogd wethouder PvdA Goes Kinderondergoed Kinder Pyjama's Heren Pyjama's Nu Nu 2,95 2,95 9,95 19,95 Herenondergoed Twentini Bongiorno Boxershort Damesondergoed Dameslingerie Nu 20% tot 50% KORTING Ten Cate, Sloggi, Bongiorno Dames en heren Nachtkleding Dusters en huispakken Dames Badkleding DIT EN NOG VEEL MEER OPRUIMING BIJ: SPECIAALZAAK 5,- KORTING 10,- KORTING 10,- KORTING donderdag 10 december 2009 B ENERGIE CDA Borsele hekelt plan minister Gerard Smallegange wordt Ridder Oranje Nassau door Raymond de Frel heinkenszand - De verplichting om energieverspillende panden te isoleren is onredelijk. Dat vindt het CDA in de gemeente Borsele. De partij heeft daarom een brief gestuurd aan minister Jacqueline Cramer (Milieu). De PvdA-minister zei vorige week dat wellicht dwang zal worden toe gepast om energieverspilling tegen te gaan. Twee jaar lang probeerde de overheid mensen te verleiden tot het nemen van energiebespa rende maatregelen, maar dat heeft onvoldoende gewerkt. „Borsele heeft veel woningen en boerderij en, waar op het vlak van isolatie nog winst is te behalen", stelt CDA-raadslid Ad Schenk in zijn schrijven aan de minister. „Maar dwang werkt over het algemeen slecht. Daarbij kunnen woningei genaren door te dwingende maat regelen ook in de problemen ko men. Mensen hebben vaak hun he-, le leven gewerkt voor hun eigen woning. Dan opgescheept worden met met forse uitgaven is gewoon niet fair." Stimuleren werkt volgens Schenk nog altijd veel beter. Hij wijst on der meer op goedlopende stimule ringsregelingen voor duurzame nieuwbouw in Borsele. Ook heeft de gemeente een regeling Duurza me Particuliere Woningverbete ring, die inwoners in de gelegen heid stelt om een lening van maxi maal 30.000 euro tegen lage rente af te sluiten. Schenk: „Door men sen te verleiden tot de juiste maat regelen, kom je veel verder. Maar dan moet je als overheid wel met regelingen komen, die niet aan hun eigen succes ten onder gaan omdat de pot opeens leeg is." Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een voorstel van Pv- dA'er Diederik Samsom om huisei genaren en bedrijven tot isolatie te verplichten. Voor de minst zuinige panden (energielabel G) moet de verplichting in 2015 ingaan, voor gebouwen met label F in 2020. MIDDELBURG - Een onvermoeibare inzet voor het be houd van boerderijen heeft geleid tot de benoeming van Gerard Smallegange tot Ridder in de orde van Oran je Nassau. Tijdens een bijeenkoamst in de filmzaal van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg kwam de Borsel- se burgemeester Jaap Gelok de verraste Nissenaar Smal legange de versierselen opspelden. Gerard Smallegange, voorheen secretaris van de christe lijke boerenstandsorganisatie CBTB, heeft een fabelach tige kennis van Zeeuwse boerderijen. Hij zorgde ervoor dat de Zeeuwse Boerderijenstichting opnieuw werd op gericht. Onder meer door publicaties in deze krant weet Smallegange steeds meer mensen enthousiast te maken voor de Zeeuwse hoeve. foto Ruben Oreel door Raymond de Frel tholen - Het houden van een be perkt aantal kippen mag binnen de bebouwde kommen in de ge meente Tholen. Maar als de kip pen te veel tokken of een haan vro lijk elke ochtend de buurt wakker kraait, dan grijpt de gemeente in. Dat antwoordt het college van bur gemeester en wethouders op vra gen van de Reformatorisch Fractie Tholen (RFT). Die vroeg om op heldering, omdat op basis van klachten van één omwonende een inwoner werd verplicht een aantal kippen op te ruimen. De dieren zouden voor 'hinder' zorgen, maar dat is volgens de RFT een subjec tief begrip. Zij wil daarom dat de Algemene Plaatselijke Verordening wordt aangepast. Het houden van vee en kleinvee in woonkernen kan voor overlast op het gebied van stank, geluid en vliegen zorgen, meldt het college. In uitzonderlijke gevallen is een ontheffing mogelijk. Kippen horen niet thuis in het rij tje van hinderlijke of schadelijke dieren. Dat neemt niet weg dat ook dit pluimvee voor overlast kan zorgen. Bijvoorbeeld als er te veel kippen op een bepaalde locatie worden gehouden of de eigenaar de mest niet afdoende opruimt. In die gevallen komt de gemeente in actie, ook als er maar één klager is. „Sommige dieren geven altijd over last, zoals hanen. Die horen niet in de bebouwde kom thuis. Het expli ciet noemen van aantallen dieren die hinderlijk zijn, is lastig. Wat in de ene situatie acceptabel is, kan in een andere onaanvaardbaar zijn. Daarom is er gekozen voor een verbod met een ontheffings mogelijkheid", aldus het college. Die constructie werkt volgens de bestuurders al vijftien jaar prima. goes - De PvdA-afdeling Goes heeft Henk Hoogerland, al jaren fractievoorzitter van de PvdA in Goes, als eerste op de lijst gezet voor de gemeenteraadsverkiezin gen in maart. Zittend raadslid Jan de Pooter staat op de tweede plaats en is de wethouderskandi daat die de afdeling alvast naar vo ren schuift. De zittende raadsle den Marianne van Heugten en Leen van Zon staan op de derde en vierde plaats, gevolgd door Hans Jonge, Marlize Laport, Sjaak de Fouw en Joan Luijt. Op plaats negen en tien staan Alex Daniels en Frits de Kaart. Helemaal aan het einde van de lijst, op de zeven tiende plaats, staat Lieven de Leeuw. Hij was lang wethouder. Ten Cate Oude serie Kids en Teens Lunatex gentlemen kinderondergoed Elast. katoen, wit blue, slips singlets Nu 3,95 met sluiting van 9,95 Nu 4,95 Slips: Chi-chi, Twentini, Racky Nu 2,95 Hemd: Beeren en Twentini Nu 4,95 dames, heren en kinderen 3 slips 1 GRATIS Maandagmiddag geopend KLOKSTRAAT 21, GOES www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55