41 binnenland Chaos na blindheid Medewerker Tros korte tijd gegijzeld in Egypte Neppostbodes lichten bejaarde vrouwen op verrassend kerstcadeau! Bezuiniging ondermijnt rechtspositie pro deo-klant Apothekers zien in hogere vergoeding erkenning geldprobleem peter van straaten Bij de strandrellen in Hoek van Holland hebben gemeente, politie en justitie gefaald. Burgemeester Aboutaleb belooft beterschap na een vernietigend rapport over de rellen. rRLL0n donderdag 10 december 2009 ARNHEM - Verdachten met weinig geld krijgen een steeds zwakkere positie binnen het Nederlandse strafrechtsysteem. Dat zeggen di verse strafrechtadvocaten. De dit jaar doorgevoerde bezuini gingen op de advocatuur pakken volgens de strafpleiters rampzalig uit. Steeds meer advocatenkanto ren weigeren complexe rechtsza ken, als de cliënt de rechtshulp niet volledig kan betalen. Ons straf recht is niet meer voor iedereen ge lijk, betoogt de Amsterdamse straf pleiter Bénédicte Ficq. „Raadslie den kiezen noodgedwongen voor HILVERSUM - Medewerker Pim Fa- ber van het Tros-programma Ver mist is in november tijdens opna men in Egypte urenlang gegijzeld door een Egyptische vader die twee Nederlandse meisjes had ont voerd. De Nederlandse ex-vrouw van de man kon vluchten. Faber en de vrouw wilden de man vra gen of ze Jasmin (8) en Amber (12) even konden zien. De familie rijke verdachten." Volgens Ficq on dermijnt de Haagse bezuinigings drift het strafrechtsysteem. Onder collega-advocaten, het Openbaar Ministerie en rechters proeft Ficq groeiende onvrede. Sinds dit'jaar is er tien miljoen euro bezuinigd op de sociale advocatuur. van de man ontstak in grote woe de. Faber werd bedreigd. Hij zou 'in stukken zou worden gehakt'. Een ambassademedewerker en de politie arriveerden na enkele uren. Faber werd bevrijd maar later op aanwijzing van de vader gearres teerd op verdenking van geweld pleging. „Totaal absurd", zei Faber, die pas na lange verhoren vrij kwam. AMSTERDAM - De politie heeft giste ren dertien personen van een ben de skimmers aangehouden die via de 'TNT-truc' pinpasgegevens ont futselde aan vooral bejaarde vrou wen. De buit bedraagt tussen een half miljoen en een miljoen euro. De oplichters kwamen in kleding van TNT-postbodes aan de deur en boden een niet besteld pakketje aan. Hierbij werd verteld dat een bedragje voor administratieve kos ten met de bankpas betaald moest worden. In het pinapparaat werd de magneetstrip van de pas gekopi eerd en de pincode werd in het ge heugen opgeslagen. De gegevens werden op een blanco pas gezet. Daarna werd geld van de rekenin gen opgenomen. De bende sloeg onder meer toe in Amsterdam, Amstelveen en in de casino's van Eindhoven en Rotterdam. Intus sen zijn er 200 aangiften gedaan. De politie wil niets zeggen over de nationaliteit van de verdachten. Volgens TNT gebruiken postbodes geen mobiel pinautomaat. Een postbode vraagt alleen om een contante betaling bij verzendingen onder rembours. Ook pakketbestel lers gebruiken geen pinautomaat. UTRECHT - De Nederlandse Zorgau toriteit (NZa) geeft apothekers toe stemming de tarieven te verhogen, zo heeft de organisatie gisteren be kendgemaakt. Volgens NZa is de stijging van de tarieven met 9 pro cent nodig om het inkomen van de apothekers op peil te houden. De apothekers mogen nu 7,91 euro rekenen per eenheid geleverde zorg. Eerst was dat 7,28 euro. Als de apothekers afspraken maken met de zorgverzekeraars over ver betering van de kwaliteit van de zorg, mogen ze zelfs nog iets meer in rekening brengen. Apothekers klagen al jaren omdat de overheid hen heeft gedwongen alleen nog de goedkoopste variant van een bepaald medicijn aan klan ten te leveren. De apothekers lo pen hierdoor grote sommen geld mis en zeggen failliet te gaan. Ze zien in de tariefsverhoging een er kenning van hun geldprobleem, zo hebben ze gisteren laten weten. PAW ££T OE HET TO cH Hl I ET STRANDRELLEN Aanhoudingen De 19-jarige Robby van der Lee- den werd bij de strandrellen dode lijk in zijn hoofd getroffen door een politiekogel. Zes anderen raak ten gewond. Burgemeester Aboutaleb zei giste ren dat inmiddels 45 verdachten zijn gearresteerd. Van hen zit een derde nog vast. Volgens hoofdofficier van justitie Henk Korvinus vinden er nog steeds aanhoudingen plaats. Het is nog niet duidelijk wat de verdach ten ten laste wordt gelegd. Voor medio volgend jaar worden the mazittingen in de rechtbank ver wacht. De twee grootste politiebonden ACP en NPB zijn tevreden dat niet alleen de politie blaam treft. Voorzitter Cerrit van de Kamp van politiebond ACP stelt dat er te veel evenementen in Nederland zijn. Dat is niet allemaal voor de po litie te behappen. „Daarom moet er ook wel eens 'nee' worden ver kocht. Je kunt ni.et alles doen." Voorzitter Han Busker van de bond NPB vindt dat burgemeester Aboutaleb en korpschef Meijboom te veel naar onderen kijken, terwijl het juist 'hoog' in de organisatie blijkt te zijn misgegaan. „Ik heb niet heel erg het idee dat ze veel verantwoordelijkheid nemen." Uri Rosenthal sprak gisteren van een voor Nederlandse begrippen ongekend gewelddadige, georgani seerde jacht op de politie. Maar de belangrijkste conclusie was toch het harde verwijt aan het adres van politie en gemeente. Die hebben bij de voorbereiding niet opgelet en informatie over de komst van hooligans niet serieus Feyenoord-hooligans zou den helemaal 'losgaan' op het dancefeest Sunset Grooves in Hoek van Hol land. Dat hadden ze met elkaar af gesproken en zo gebeurde het ook. De vage beelden van een dolge draaide meute die agenten massaal aanvalt, zijn op tv eindeloos her haald en op internet ontelbare ke ren aangeklikt. Gisteren bleek echter dat de schok kendste beelden nog op de plank lagen. Het COT, het Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement, toonde gisteren bij de presentatie van zijn onderzoeksrapport een nieuwe, bloedstollende reconstruc tie van de avond van 22 augustus, die agenten beschrijven als 'de hel op aarde'. Relschoppers slaan lukraak in op omstanders, belagen agenten die zich met getrokken revolvers terug trekken en tellen uiteindelijk af voor hun frontale aanval. De poli tie schiet gericht, waarbij de 19-jari- ge Robby van der Leeden dodelijk wordt getroffen. COT-voorzitter Bij de rellen in Hoek van Holland is collectief gefaald. Volgens onderzoekers ging het om een ongekend ge welddadige, georganiseerde jacht op de politie. door Dylan de Gralji genomen. Uit het rapport doemt een beeld op van een stad die al leen oog heeft voor de eigen pro motie. En van een politiekorps dat moe is van de stroom evenemen ten waarvoor ze moet opdraven. De verlening van de vergunning verliep routinematig, risico's en in formatie over dreiging van hooli gans werden niet serieus genomen WWROrtTC"/? l/m 3'! december n| 2" ticket halve prijs lickets 1 jaar geldig BOBflLLOn .adballon. (076) S14S3 72

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4