Blijker in Veerse duin D Verschil tussen sterren zit in de normen GGD-Zeeland wil overzicht van alle Zeeuwse schapen- en geiienboeren I KERSTMARKT IVEERE in 't centrum commentaar Q-koorts Vogelbescherming trekt bezwaar oiitpolderen In UITVERKOOP Toezichthouder donderdag 10 december 2009 viersterrenhotels zijn er tot nu toe in Zeeland. In de provincie is geen enkel vijfsterrenhotel. 'Na zestien jaar te hebben samengewerkt met Herman den Blijker weten mensen dat dat synoniem staat voor kwaliteit en heerlijkheid' David Crouwel De achterzijde van het hotel vanaf de bovenste verdieping; binnen in het hotel wordt nog hard gewerkt. foto Ronald den Dekker Een hotel mag zich niet zo maar viersterrenhotel noe men. Een hotel mag zich zelfs niet zomaar hotel noemen. Daar moet eerst de Nederlandse Hotel Classificatie (NHC) van het bedrijfsschap horeca aan te pas ko men. Het verschil tussen één, twee, drie, vier of vijf sterren zit hem in een lange lijst normen. „Een vijfster renhotel moet bijvoorbeeld valet parking - parkeerservice - uitvoe ren", zegt Mary van Deursen van het bedrijfsschap. „En turn-down service. Wat dat is? Dat een badka mer volledig schoon is, met scho ne handdoeken, dat de kamer avondklaar is: gordijnen dicht, de badjas en de slippers klaargelegd." Al die normen zijn terug te vin den op de website van de NHC, gasten kunnen ze ook opvragen bij de receptie van een hotel. Maar bijna niemand kan spontaan uit leggen waaruit het verschil tussen drie en vier sterren bestaat. „Ik denk dat wij daar met zijn allen duidelijker over moeten zijn", geeft Van Deursen toe. Hotels moeten om zich hotel te mogen noemen aan een aantal ba sisnormen voldoen. Een hotel is pas een hotel als er bijvoorbeeld ontbijt wordt geserveerd, als de medewerkers enige talenkennis be zitten en als er op zijn minst een gezamenlijke badkamer is. Als ze hotels dat niet kunnen, heb ben ze een probleem, zegt Van Deursen. „De naam hotel is beschermd. Als een bedrijf zich niet aan de nor men houdt en zichzelf toch hotel noemt, kunnen we aangifte doen: dat recht hebben we, dat is wette lijk zo geregeld." Vervolgens zijn hoteliers verplicht door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In Zeeland zijn dit jaar drie gevallen van Cf-koorts bij mensen vastgesteld. In de provin cie zijn, volgens een uitgelekte kaart van de Voedsel en Waren Au toriteit (VWA), geen besmette vee bedrijven. De GGD-Zeeland heeft de VWA om een overzicht van al le geiten- en schapenboerderijen gevraagd. „We hebben het vermoeden dat het in Zeeland erg meevalt met de besmettingen", zegt William We zenbeek van de GGD-Zeeland. Vo rig jaar zijn er twee mensen ge meld met een besmetting, in 2007 waren het er ook twee. In de jaren ervoor is niemand ziek geworden. Alleen in 2004 is nog een besmet ting gemeld. De GGD heeft op dit moment geen overzicht van de geiten- en schapenboerderijen in Zeeland. De organisatie weet dus ook niet waar eventuele besmettingen zijn te verwachten. Qjkoorts wordt ver oorzaakt door een bacterie die gei ten en schapen bij zich kunnen dragen. De bacterie kan mensen bereiken door stofdeeltjes die via de lucht worden getransporteerd. Volgens het RIVM, het instituut dat de voortgang van de ziekte bij mensen in de gaten houdt, zijn er dit jaar gevallen van Qjkoorts ge meld op Schouwen-Duiveland en Tholen, maar niet in de rest van Zeeland. De GGD wil niet zeggen in welke plaatsen de besmette mensen wonen. De bekende gevallen zijn volgens de GGD te herleiden tot bezoeken aan het buitenland en 'incidenteel contact met een schaap'. „De mees te ziektegevallen zijn in Brabant, in de buurt van intensieve veehou derij", zegt Wezenbeek. „We wil len in kaart krijgen waar de bedrij ven hier zitten, maar we vermoe den dat het allemaal wel mee zal vallen, gelet op de getallen." a.s. weekend Zaterdag en zondag 11.00-17.00 uur. U koopt hier de leukste en lekkerste Kerstcadeau's! Toegang gratis en gratis parkeren! om aan de buitengevel een bord te hangen met daarop het aantal ster ren dat ze mogen voeren. Inspec teurs komen kijken of het hotel echt aan de normen voldoet. Vijf sterrenhotels moeten daarnaast ook nog een 'mystery check' on dergaan: een inspecteur die onher kenbaar in het hotel komt logeren. De Nederlandse Hotel Classificatie is in 2003 ingevoerd. De sterren moeten consumenten helpen bij het kiezen van een hotel. Een com missie met daarin onder meer de ANWB en vakbonden ziet toe op het systeem. DEN HAAG - Vogelbescherming Ne derland heeft besloten haar proce dure bij de Raad van State tegen de derde verdieping van de Wester- schelde in te trekken. Het volledi ge natuurherstel van de Wester- schelde is echter nog lang niet gere geld, vindt ze, zodat de organisatie zich voor het herstel van de reste rende 300 hectare natuur onver minderd in blijft zetten. De Raad van State buigt zich volgende week vrijdag wel over de zaak, om dat er nog voldoende andere be zwaarden overblijven. De Vogelbescherming is tevreden met het besluit van het kabinet om de Hertogin Hedwigepolder te ontpolderen. e intensieve veehou derij eist opnieuw een hoge tol. Met de ellendige beelden van de ruiming van varkens nog op het netvlies, is het wach ten nu op het afinaken van gei ten en schapen die de Q_-koorts kunnen verspreiden. De minis ters Ab Klink en Gerda Verburg zien geen andere uitweg. Want de gezondheid gaat boven alles. Gelukkig merken veel besmette mensen weinig of niets. Maar bij risicogroepen kunnen de ge volgen van de koorts zeer ingrij pend zijn, van chronische ziek te tot een hartaandoening. Op dit gevaar heeft de overheid nu terecht gereageerd. Wel wat traag overigens. De brede ver spreiding van de koorts is al lang bekend. Maar de maatrege len kwamen slechts mondjes maat en er blijft tot op de dag vandaag schimmigheid over de locatie van veehouderijen, be smet of niet. Dat moet snel an ders. Dan kan de burger ten minste zelf bepalen of hij er ver vandaan wil blijven. KOOPZONDAG 13 dec. 12.00 uur-17.00 uur Winter Magazijn 25,00 (broek) - 150.00 (pak) Jan Gielenplein 6 Oudenbosch T. 0165 330620 www.paulpim.nl KLOETINGE - Peter Boerma, de di recteur van energiebedrijf Delta, wordt per 1 januari voorzitter van de raad van toezicht van Emergis, het instituut voor geestelijke ge zondheidszorg. Hij volgt Maarten Steenbeek op die twaalf jaar in de raad van toezicht heeft gezeten. Boerma is sinds 2006 algemeen di recteur van Delta. De raad van toezicht ziet toe op het functioneren van de dagelijkse leiding van Emergis. De raad be staat in totaal uit zes mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3