221 zeeland Ledlicht en extra koorrepetitie ^OHC Protest staalslakken gaat door Nadruk op hulp minima Burgemeester tijdelijk in Noorse woning HOOGTIJDAGEN Schouwen-Duiveland raakt na maanden voorbereiding in kerstsfeer Steeds vroeger in kerstsferen WALCHEREN C5.-K0RTIN donderdag 10 december 2009 door David Duijnmayer ZIERIKZEE - Stichting de Ooster- schelde heeft een spotprent laten maken over de stort van staalslak ken in de Oosterschelde. Op de cartoon, gemaakt door Hans Verhoog, is een eiland in de vorm van een palmboom in de Oosterschelde getekend, gemaakt van staalslakken. Het is een verwij zing naar het beroemde Palm Is land dat aannemer Van Oord in Dubai realiseerde. Van Oord stort de staalslakken in opdracht van Rijkswaterstaat. De bedoeling is om Van Oord te confronteren met zijn 'groene ge weten', zegt Freek Titselaar van stichting De Oosterschelde. „Van Oord profileert zich als een onder neming die duurzaamheid belang rijk vindt. We willen Van Oord daarom herinneren aan de eigen doelstellingen." Het storten van staalslakken voor vooroevervetsteviging is omstre den. Een woordvoerder van Van Oord zegt niet te kunnen reage ren, omdat het bedrijf contrac tueel verplicht is inzake de staal- slakkenstort alle media door te ver wijzen naar Rijkswaterstaat. NIEUW-HAAMSTEDE - Burgemeester Gerard Rabelink van Schou wen-Duiveland verruilt zijn Schou- wen-Duivelandse hotelkamer fe bruari volgend jaar voor een Noor se (huur)woning in Nieuw-Haam- stede. Rabelink zegt zich zo snel mogelijk permanent op Schou wen-Duiveland te willen vestigen. Probleem is alleen dat zijn huis in Maasbree nog niet verkocht is. „Mijn vrouw blijft daar voorlopig ook nog wonen", aldus de Schou- wen-Duivelandse eerste burger. „Ze heeft daar haar werk en haar hobby's." Rabelink is tevreden met zijn tijdelijke huurwoning. „Het is niet zo groot, maar als tijde lijke stek is het prima." Rabelink huurt het huis van woningbouw vereniging Zeeuwland. door Piet Kleemans Zilverkleurige kerstballen en sfeerverlichting in de vorm van ledlampjes en buitenlantaarns. Dat zijn volgens Hans Leutscher van Life Sc Garden Renesse zo'n beetje de kersttrends van 2009. Na maanden van voorbereiding is het Renesser groenwarenhuis geheel in kersts feer. Elders worden laatste voorbe reidingen getroffen voor kerst markten, zijn er extra repetities voor kerstconcerten en maken de restaurants zich op voor de tradi tionele kerstdrukte. Bij Life Sc Garden begint de kerst drukte elk jaar eerder, is de erva ring van Leutscher. „Vroeger be gon het pas na Sinterklaas een beetje te lopen, maar nu kwamen mensen al voor Sinterklaas om kerstspullen. Recessie of niet, voor de kerstdagen wordt de beurs flink opengetrokken. „De belangstelling voor de wat luxere kerstbomen - en dan praat je over Nobilis-bo- men van zo'n 40 tot 50 euro - neemt toe.Life 8c Garden koopt elk jaar rond de 800 kerstbomen in en Leutscher heeft nog nooit meegemaakt dat er overbleven. „We hebben soms nog wel eens bomen uit de eigen kwekerij moe ten halen." Het groene warenhuis probeert van de aanloop naar kerst altijd iets bijzonders te maken. Dit jaar in de vorm van schapen en wat kleinvee. „Nee, dit jaar geen spre kende kerstman bij de ingang. Wel een opblaaskerstman bij de scha pen." Veel vraag is er bij Life 8c Garden naar zuinige led-kerstver lichting. „Er komt steeds meer op de markt, maar het licht van de led-verlichting is nog wat fel en mensen willen vooral sfeerverlich ting. Sfeer is ook het sleutel woord bij restaurant De Proeverij in Zierikzee. 'Feestelijk en onge dwongen' typeert mede-eigenaar Jacco Staal de Proeverij-aanpak van het kerstdiner. „Veel van de kerstgasten zijn vaste gasten van ons, maar er komen ook mensen die alléén met hoogtijdagen als kerst uit eten gaan. Daarom kle den we het eten extra aan met mu ziek en wat aardigheidjes." Wat er op het kerstmenu komt wordt grotendeels door de keuken brigade bepaald. „In principe hou den we het traditioneel en zijn het de details in bijvoorbeeld de vorm De consument is er vroeg bij. Al voor Sinterklaas zijn biezen pakte was er veel vraag naar kerstspullen. Onder de kerstspullenkopers zit ten ook veel vakantiegangers en bezitters van tweede huizen in de Westhoek. Buitenlantaarns zijn in trek evenals - steeds fraaier uitgevoerde - vogel- voerhuisjes. Populair voor op de kinderkamer zijn kleine kunststof kerstboom pjes met glitters en indirecte ver lichting. Kerstmarkten zijn er te kust en te keur op Schouwen-Duiveland. Komend weekend zijn er kerst markten in onder meer Brouwers haven, Kerkwerve en Noordgou- we Hetzelfde geldt voor kerstconcer ten. Zaterdag 12 december zingt projectkoor Waisisi in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. In diezelfde kerk wordt vrijdag 18 december de 21 ste editie van de Ceremony of Christmas Carols ge houden. van een bijzonder sausje die het nét even anders maken", aldus Staal. De economische malaise drukt nog geen zwaar stempel op de kerstdrukte. „Eerste kerstdag zit ten we al vol. Met tweede kerstdag heb ik nog wat tafels beschikbaar, maar die zullen ook wel vol ko men." De kersttijd is voor musicus en di rigent Mar van der Veer een druk ke tijd. Van der Veer hanteert de dirigeerstok bij onder meer project koor Waisisi, het Thomaskoor en het koor van de CSG Prins Mau- rits in Middelharnis. Waisisi geeft zaterdag haar kerstconcert. „En met de muziek daarvoor ben ik fei telijk al januari dit jaar begonnen, maar dat was ook omdat we een cd willen maken." In de aanloop naar het concert zijn er extra repetities van het koor. „Het is aangekleed met beel den en beweging. Bewegen en zin gen tegelijk moet je oefenen." Ook voor de Christmas Carols - waar aan vier koren meewerken - wordt nijver geoefend. „Best hectisch maar de koren zijn heel gemoti veerd en enthousiast. Iedereen leeft echt naar de uitvoering toe. Dat blijft het hoogtepunt van het jaar." s In restaurant De Proeverij in Zierikzee is het al kerstsfeer wat de klok slaat. De kerstman is prominent aanwezig evenals kerstgroen en andere kerstver siering. Tijdens de kerstdagen krijgen de eters er een zesgangenmenu voor geschoteld waarbij bij sommige gangen gekozen kan worden tussen ver schillende gerechten. Bij het reserveren dienen de eters aan te geven waar hun voorkeur naar uitgaat. Dat maakt het voor de keukenbrigade van het Zierikzeese restaurant overzichtelijk. Mede-eigenaar Jacco Staal: „In de aan loop vergen de kerstdagen wat meer voorbereiding, maar tijdens de kerst dagen zelf is het eigenlijk makkelijker dan op een doorsnee zaterdagavond met veel eters. Ook elders in Zierikzee heerst kerstsfeer. Veel particulieren hebben de kerstboom al neergezet en versierd en her in der in de monumentenstad zijn gevels voorzien van kerstdecoraties en bomen volgehangen met weer- en windbestendige kerstverlichting. Bij eetcafé Marktzicht aan het Haven plein is bijzonder veel werk gemaakt van de aankleding van het pand. Hier wordt de ingang bewaakt door een pronte kerstman, geflankeerd door een kleinere hulp-kerstman. Een derde kerstman is compleet met slee en ren dieren geland op de luifel boven de ingang van het eetcafé. De uitbundige entourage van Marktzicht doet - heeft het personeel ondervonden - veel omstanders even stoppen om al het moois te bestuderen. www.pzc.nl Kachels -Haarden MEEST GELEZEN 1.Vriend vermoorde man krijgt 6 jaar 2.Kerstmarkt Schouwen-Duiveland 3.Naturalisatiedag op Schouwen MOBI Blijf overal op de hoogte en volg het Zeeuwse nieuws via je mobiel op www.pzc.nl/mobi TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Klarinetwcg 2c 4337 RA Middelburg T. +31 (0) 118 - 67 49 55 zierikzee - Nog steeds doen tien tallen inwoners van Schou wen-Duiveland wekelijks een be roep op de Voedselbank. Het dage lijks gemeentebestuur kondigde twee jaar geleden al aan deze door vrijwilligers opgezette voorziening overbodig te willen maken. Vol gens B en W heeft de gemeente voldoende regelingen ter onder steuning van de minima. De prak tijk wijst echter uit dat de Voedsel bank nog steeds in een behoefte voorziet. Het college stelt de ge meenteraad daarom voor 6ooo eu ro extra uit te trekken voor betere informatie over de bestaande rege lingen. Dit voorstel is onderdeel van meerdere maatregelen ter ver betering van het minimabeleid. De gemeenteraad moet er donder dag 17 december over besluiten. ZEELANDKALENOER 2010 13 topfoto's van Ruden Riemens. 44 x 67 cm. Een monument: luxe uitgevoerd met glanslak en zilverdruk. *JÊÉÊ ZEELAND O 2010 140 pag luxe. 16x20 cm. Veel foto's, oude Zeeuwse groenten.recepten natuur, haventjes, cultuur, en heel veel info, o.a. getijden, vakanties, etc KIJK VOOR MEER INFO BEELDEN OP www.zeelandkalender.nl VERKRIJGBAAR BIJ D€ BOEKHANDEL UITGAVE: PIETERS GROEI IOEOE BIJ AANKOOP VAN 2 KALENDERS/ AGENDA'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38