Chad Hedrick terug op topniveau Wifiehoordse brengt bliksembezoek aan Japan 361 Chad Hedrick bakte er de laatste drie jaar in het allround-schaatsen niet veel meer van. De Ameri kaan is vlak voor de Spelen weer in topvorm. Broers Mesu rijden zich weer in de punten Scheldoradoloop in Terneuzen staat traditiegetrouw ook bij veel atleten uit België hoog op de kalender donderdag 10 december 2009 SCHAATSEN Het aantal wereldtitels dat Chad Hedrick in het skeeleren heeft be haald. In 2004 werd hij wereldkampioen allround op de schaats. In 2006 won hij op de Winterspelen van Turijn goud op de 5000 meter. salt lake city - Zijn grootste suc ces boekte hij alweer bijna vier jaar geleden. Op de Olympische Winterspelen van Turijn verover de Chad Hedrick op de 5000 me ter het felbegeerde goud door Sven Kramer af te troeven. Vervol gens was de Amerikaan drie jaar praktisch onzichtbaar. Uitgere kend twee maanden voor de Spe len van Vancouver is Hedrick te rug op topniveau. Mede dankzij zijn ex-coach Bart Schouten. Na zijn zegetocht op de Oval Lin- gotto van Turijn was Hedrick voor al te bewonderen op bijeenkom sten van zijn sponsors, feestjes en zonnige stranden. De veelvoudig skeelerkampioen had zijn doel be reikt, was de zware trainingsarbeid zat en wilde maximaal genieten van het leven. Toen de Amerikaan een seizoen later weer terugkeerde in de schaatswereld, merkte Hed rick dat hij een immense achter stand had opgelopen ten opzichte van zijn concurrenten. Het afgelopen schaatsjaar wist de eerzuchtige Texaan onder leiding van trainer Bart Veldkamp het gat met Shani Davis en Sven Kramer niet te dichten en schaatste hij bij wereldbekerwedstrijden zelfs gere geld in de B-groep. In aanloop naar het olympische seizoen werd de Hagenaat ontslagen en nam De- rek Parra diens taken over. De sleu tel naar het nieuwe succes werd echter geleverd door een andere Nederlander: Bart Schouten. Hed rick traint namelijk sinds deze zo mer op de schema's die zijn ex-coach vier jaar geleden voor hem schreef „Ik heb de trainingsschema's van 2005-2006 gepakt en doe elke dag exact hetzelfde als ik vier jaar gele den op die dag deed", sprak Hed rick. „Als het toen voor mij heeft gewerkt, waarom zou het niet op nieuw werken?" He4rick deed die ontboezeming afgelopen weekein de nadat hij in Calgary zijn eerste wereldbekeroverwinning in bijna vier jaar had geboekt. De Ameri kaan versloeg zijn landgenoot Sha ni Davis op de 1500 meter en toon de daarmee op koers te liggen voor een nieuw, mooi optreden bij de Olympische Winterspelen. A m m smmm w. mmm door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Judoka Elisabeth Willeboordse doet zaterdag in To kio mee aan het laatste wereldbe kertoernooi van het jaar. De 31-jari- ge Middelburgse is één van de ze ventien Nederlandse deelnemers in de Japanse hoofdstad. De zogenoemde Kano Cup biedt de judoka's de laatste gelegenheid punten te pakken voor de wereld ranglijst. Aan het einde van het jaar - dus na het toernooi in Tokio - plaatsen de beste zestien in elke categorie zich voor de Masters van half januari. Dat elite-evenement wordt voor het eerst gehouden en is in het Zuid-Koreaanse Suwon. Dat Willeboordse zich voor de Masters kwalificeert is wel zeker. De studente geneeskunde, die in augustus zilver pakte op het we reldkampioenschap in Rotterdam, staat tweede in de klasse tot 63 ki logram. Met 640 punten ligt ze weliswaar een straatlengte achter op de Japanse wereldkampioene Yoshie Ueno (1180), maar het ver schil met haar achtervolgsters is ook tamelijk groot. In tegenstelling tot de andere Ne derlandse deelnemers in Tokio is Willeboordse, die de laatste maan den wat gas terug nam, niet op trainingskamp geweest in China. Ze vliegt deze week rechtstreeks op Tokio. En zondag, na afloop van de Kano Cup, reist ze ook met een weer terug naar Nederland. Maandagavond moet ze namelijk weer in Rotterdam, haar woon plaats, zijn. Op het Rotterdams sportgala is ze kandidate voor de ti tel Sportvrouw van het jaar. Mar- hinde Verkerk, de wereldkampioe ne in de klasse tot 78 kilogram, is één van haar concurrentes. Ook zij verschijnt eerst nog in Tokio op de mat. „Ik ben zo blij om weer op dit ni veau te schaatsen", sprak Hedrick. In de Canadese stad vielen einde lijk de puzzelstukjes in elkaar en kreeg Hedrick de bevestiging dat hij - mede dankzij de program ma's van Schouten - het juiste pad heeft gevonden. De komende we ken hoopt de voormalig skeeler aar, die na dit seizoen zijn sportie BIDDINGHUIZEN - De Middelburgse broers Erwin en Niels Mesu heb ben zich gisteren beiden in de pun ten gereden in de schaatsmara- thon voor B-rijders in Biddinghui zen. Ze werden respectievelijk ze vende en zestiende op de vijf kilo meter lange buitenbaan van Flevo- nice. Vooral Niels Mesu liet zich de hele wedstrijd voorin zien. Hij zat sa men met B-waste-ploeggenoot Engbèrt de Vegt al vroeg in de wedstrijd bij een kleine kopgroep. Naarmate de wedstrijd vorderde, maakten steeds meer rijders, on der wie Erwin Mesu, de oversteek vanuit het peloton. Toen de bel voor de laatste ronde klonk, be stond deze groep uit zo'n 25 rij ders. In die laatste ronde reden drie schaatsers weg, maar de broers Mesu misten de slag. Zaterdag start het peloton in Bre da. ve carrière beëindigt, ook op de 5000 meter een soortgelijke pro- gessie te tonen. Of hij serieus de strijd kan aangaan met Sven Kra mer is twijfelachtig, maar Hedrick weet dat hij die inhoud nodig heeft om ook bij de ploegachter volging te kunnen excelleren. De Verenigde Staten kan met Hed rick, Davis en Trevor Marsicano een ijzersterk team opstellen, maar het is uiterst onzeker of de eigen zinnige Davis in Vancouver wel wil deelnemen aan dit onderdeel. „Ik hoop dat iedereen beschikbaar is", zei Hedrick. „Die gouden me daille van de ploegachtervolging ziet er precies hetzelfde uit als de gouden medaille die je krijgt op de individuele nummers." door Wim de Vos TERNEUZEN - Grote loopwedstrij den volgen elkaar in Terneuzen in rap tempo op. Na de Aflossingsma rathon, die zo'n 660 deelnemers trok, staat zaterdag alweer de Schel- deloop op het programma. En ook dit keer gaat het om een wedstrijd over een langere afstand. De Scheldoradoloop is een halve marathon en trekt traditiegetrouw veel Belgen. De zuiderburen vertol ken ook bijna altijd een hoofdrol in Terneuzen. Zo ging de overwin ning vorig jaar naar Peter de Petter uit Oudegem. Bij de vrouwen won Petra Rasenberg uit Terneuzen. Eén van de Zeeuws-Vlaamse atle ten die wekelijks kans ziet om zich bij trimlopen in de regio in de top tien te nestelen is Frank Boere- bach. De uit Hoek afkomstige lo per deed vorige week zaterdag ook mee aan de Aflossingsmarathon. Hij maakt deel uit van het acht at leten tellende Road Running Axel. Die formatie behaalde verrassend de tweede plaats. „Vorig jaar heb ik geprobeerd de Aflossingsmara thon individueel te lopen maar u dat gaf niet direct het resultaat dat ik er van verwacht had. Ik ben toen vroegtijdig uitgestapt. Daar om was ik blij dat ik gevraagd werd om de plaats in te nemen van iemand die ziek was geweest", vertelde Boerebach. Tegen de hal ve marathon van zaterdag ziet hij echter niet op. „Nee hoor, een hal ve marathon kan ik wel iedere week lopen. Daar hoef ik niet extra voor te trainen." Naast de halve marathon staan ook lopen over 5000 en 10500 me ter op het programma. De start is _p 14.00 uur bij zwemparadijs Schel-' dorado in Terneuzen. Voor de jeugd is er vanaf 13.45 uur een loop over 1000 meter. Chad Hedrick is weer terug aan front nadat hij heeft teruggrepen op de trainingsschema's die hem enkele jaren geleden grote successen opleverden. foto Vincent jannink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32