Geen garantie voor scenario San Marco 35 De vermaarde Belgische dokter Marc Martens waarschuwt* de enkel van Robin van Persie heeft Marco van Basten sloot zijn carrière af Robin van Persie staat momenteel dubbele hersteltijd nodig. 24 doelpunten (0,41 perdue/). U doelpunten (0,34 per duel). donderdag 10 december 2009 5* fi ROBIN VAN PERSIE VS MARCO VAN BASTEN met 58 interlands. Daarin maakte hij op 41 interlands. Daarin maakte hij Het is verleidelijk om het Van Basten-epos van 1988 (rechts) te herschrijven in 2010, wanneer de marsroute begint naar het WK. In het droomscenario zou Robin van Persie (links) volledig herstellen, mentaal en fysiek uitgerust naar Zuid-Afrika vliegen en daar zijn gretigheid vertalen in een excellent toernooi. fotomontage Alfred de Bruin door Roel Wiche DEN HAAG - Als de geschiedenis een repeterende breuk is, staat Oranje een sensationeel WK te wachten. Verbluffend zijn de paral lellen tussen Marco van Basten, de maestro van het gouden EK in 1988, en zijn. gedroomde erfge naam Robin van Persie. Fascine rende vraag: is een zware blessure heilzaam voorafgaand aan een groot toernooi? Toen Marco van Basten als vijftien jarige belofte van de Utrechtse amateurclub UW chronisch last kreeg van zijn liezen, adviseerde de dokter hem maximaal twee keer per week te gaan trainen. Zo niet dan zouden de consequenties dramatisch zijn: binnen een aantal jaren zou hij vastgeketend zijn aan een rolstoel. Natuurlijk luisterde de patiënt niet en zestien miljoen Nederlanders kussen daarom nog steeds zijn voe ten. De zo begenadigde aanvaller schoot Oranje in 1988 naar EK-goud, met dank aan zijn vaak zo broze lijf. Omdat Van Basten achtervolgd door blessures slechts elf wedstrijden* voor Milan had kunnen spelen, danste hij op het Europese galabal- zwieriger dan ooit. Robin van Persie was een straat voetballertje van amper vier toen San Marco zijn onsterfelijke volley in de finale schilderde, maar het hele verhaal achter diens come back kan hij nu ongetwijfeld dro men. De overeenkomsten tussen beide topspitsen zijn frappant. Al lebei werden ze als pril talent met superlatieven overgoten, allebei vertrokken ze op jonge leeftijd naar een Europese topclub en alle bei hebben ze de reputatie eigen zinnig en recalcitrant te zijn. Nog een cruciale parallel: beiden weten hoe zwaar het gevecht te gen blessures is. Van Basten ver beet de pijn in zijn gouden perio de, maar betaalde daar later de re kening voor: op 28-jarige leeftijd was zijn enkel zodanig versleten dat een tragisch einde aan zijn car rière kwam. Van Persie was voor het EK 2008 langdurig geblesseerd en wordt anderhalf jaar later op nieuw gedwongen tot een maan denlange revalidatie. Ook zijn zwakke plek is de enkel, die na een vliegende tackle van de Itali aan Chiellini op drie plaatsen is aangetast. Heel verleidelijk is het om het Van Basten-epos van 1988 te herschrij ven in 2010, wanneer de marsrou te begint naar het WK. In het droomscenario zou Robin van Per sie volledig herstellen, mentaal en fysiek uitgerust naar Zuid-Afrika vliegen en daar zijn gretigheid ver talen in een excellent toernooi. In absolute topvorm kan de vrijwel gepolijste diamant uit de juwelen- kast van Arsenal de superioriteit van zijn voorganger benaderen. Maar tussen droom en realiteit gaapt een kloof waarschuwt Mare Martens, de vermaarde Belgische chirurg die talloze malen sneed in de beurse enkel van Van Basten. „Er is een groot verschil tussen me disch genezen zijn en volledig wed- strijdfit zijn, vooral voor een veelei send toernooi als het WK. Je moet ritme opdoen, wennen aan de ho ge belasting, werken naar een piek. En hoe langer je eruit ligt, hoe langer het duurt. Als je gene zen bent verklaard, moet je eigen lijk nog dubbel zo lang. Van Persie ligt er nu drie, vier maanden uit, dan kun je daar drie maanden bij optellen. Het wordt zo ontzettend krap om Zuid-Afrika te halen." Dokter Martens, die nog steeds (top)voetballers onder behande ling heeft, wil de casus Van Basten niet zo snel vergelijken met de ca sus Van Persie. De eerste, zo zegt de Antwerpse orthopeed, werd zijn hele carrière achtervolgd door slijtage aan een kwetsbaar ge wricht. De tweede is vooral slacht offer van incidentele blessures. „Van Basten had een chronisch probleem. De pijn aan de enkel ontstond al tien, vijftien jaar eer der en is toen niet adequaat behan deld. Uiteindelijk is dat geëvalu eerd naar artrose. Van Persie hoeft daar niet bang voor te zijn. Maar zijn herstel vraagt wél tijd." Tijd die je kunt kopen, zo meende de Arsenal-ster, in het alternatieve circuit. Hij trok naar een myste rieuze kruidendiva in Servië voor een bizar consult met een placen ta. Vergeefse moeite. Bij een twee de diagnose bleek de enkel veel ernstiger beschadigd dan aanvanke lijk gedacht. Martens: „Weten schappelijk gezien is het pure non sens, dit soort kwakzalvers. Niet zozeer de behandeling, maar het geloof erin is belangrijk. Kijk, de genezingstijd van een gewricht is onvoorspelbaar en kan individueel enorm verschillen. Als-ie snel ge neest, zeg je al gauw: dat -komt door die placenta. Terwijl er hele maal geen verband hoeft te zijn." Marco van Basten zou vermoede lijk te nuchter zijn geweest om zijn kostbare gereedschap in een moederkoek te wikkelen. Hij ver loor uiteindelijk de medische strijd, maar de adempauzes waren lang genoeg om grootse daden te verrichten. Van Persie kan in zijn voetsporen treden, maar garanties heeft hij niet. Een voetballer is geen machine, een arts is geen wis kundige. Dokter Martens: „Als je op zo'n hoog niveau speelt, draait alles om subtiele details. Tachtig procent is niet genoeg, negentig ook niet en 95 ook niet. Om echt het maxima le te kunnen geven, moet een top voetbalier hónderd procent zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31