io dictatuur argentinië De beulen staan terecht chronologi< De eerste groep oud-militairen staat vanaf morgen in Argentinië terecht we gens mensenrechtenschendingen in marineschool ESMA. Het begin van de 'megarechtszaak', met daarin het dossier van Transavia-piloot Julio P., zal velen aangrijpen: de ESMA was één van de beruchtste martelcentra van Latijns-Amerika. donderdag 10 december 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Het gebouw van de marineschool Escuela Mecanica de la Armada in Buenos Aires, tijdens de Argentijnse dictatuur éér door Robert-Jan Friele Eindelijk. Alle mogelij ke uitstelprocedures zijn benut, de verdach ten zijn gezond en bij zinnen verklaard en ook de rechters heb ben tijd op hun overvolle agenda's kunnen vinden. Precies 26 jaar en één dag na de terugkeer van de de mocratie begint in Argentinië het meest aansprekende proces tegen oud-militairen sinds de rechtszaak tegen de top van de militaire jun ta. Negentien verdachten zitten vanaf morgen in de beklaagdenbank we gens mensenrechtenschendingen, begaan in de voormalige marine school ESMA (Escuela Mecanica de la Armada). Het betreft slechts een eerste groep van 148 verdach ten en een deel van de stapel dos siers die bijna een miljoen A4-tjes telt. Alhoewel er in Argentinië sinds de hervatting van de rechtszaken te gen oud-militairen in 2003 voort durend processen beginnen, is de betekenis van de 'megarechts- zaak-ESMA' niet te onderschatten groot. De ESMA gold tijdens de laatste dictatuur (1976-1983) als grootste clandestiene gevangenis en martelcentrum van Argentinië, en wellicht van heel Latijns-Ameri- ka. Onderzoeksrechter Sergio Torres heeft negenhonderd slachtoffers gedocumenteerd. Volgens forensi sche experts hebben zo'n tweedui zend Argentijnen hun bezoek aan de ESMA niet overleefd. Mensen rechtenorganisaties spreken stee vast van vijfduizend slachtoffers. Tijdens de dictatuur verdwenen in totaal tussen de negen- en dertig duizend mensen. Vanuit de ESMA ontvoerden zoge heten 'Taakgroepen' Argentijnen thuis of op straat, waarna ze in de Julio P. foto EPA marineschool werden vastgehou den en gemarteld. Een deel van hen viel 'overplaatsing' ten deel, het militaire synoniem voor de 'vluchten des doods'. Daarbij wer den tegenstanders van het regime vanuit vliegtuigen in zee gegooid. 24 maart 1976 Na een periode van chaos en poli tiek geweld komt het Argentijnse leger, onder leiding van Jorge Vide- la, aan de macht door een staats greep. maart 1976-eind 1578 Tijd van de hevigste repressie door het leger en politie. Het grootste deel van de slachtoffers valt in die eerste vijftien maanden van de dictatuur. 10 december 1983 Raül Alfonsin wordt de eerste democratisch gekozen presi dent van Argentinië sinds 1973. 13 december 1983 Alfonsin tekent de decreten waarin hij beveelt de militaire junta te vervolgen. 22 april 1985 Start van het Juicio de las Juntas, de rechtszaak tegen de militairen, ook wel het Grote Proces genoemd. Onder anderen Videla en Massera staan terecht. 9 december 1985 Videla en Massera worden tot levens lang veroordeeld. 4 juni 1987 Aanname van de Obediencia Debi- da-wet, die het bijna onmogelijk maakt om lagere militairen te vervol gen; zij zouden slechts orders hebben opgevolgd. 8 oktober 1989 President Carlos Menem verleent par don aan 277 veroordeelde militairen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10