KmtkvaMt- woensdag 9 december 2009 :j§; Wat doen we dit jaar? Kopen we een kunstkerstboom? Een echte, met of zonder kluit? Gaan we er een huren, met herplantgarantie? Of trekken we er op uit om er zelf een om te zagen? Het heeft iets oers: zelf je kerstboom omhak ken en als trofee je huis in slepen. Het kan ook, ieder jaar, helemaal legaal, op door Staatsbosbeheer aangewezen loca ties (zie www.staatsbosbeheer.nl). Geen zin in vuile handen en een tapijt van dennenaal- den? Dan is de kunstkerstboom een optie. Anders dan vaak gedacht wordt, is vanuit milieu-oogpunt de kunst kerstboom geen slechtere keus dan een echte boom (www.milieucentraal.nl). Zeker als gekozen wordt voor een wat duurder exemplaar, dat een lange levensduur heeft. De milieubelasting wordt dan over een langere pe riode uitgesmeerd. Kunstbomen zijn te koop in vele soorten en maten en als je niet te kritisch kijkt, zijn ze tegenwoordig niet van echt te onderscheiden. Kijk bij aanschaf of de boom geïmpregneerd is met een brandvertragend middel, of spuit dat er zelf op. De neus komt er met een kunstboom wél bekaaid vanaf Gelukkig is dennengeur tegenwoordig in verstuivers te koop. (Etherische dennenolie in een geurlampje is nog lekkerder.) Echte bomen zijn niet alleen te koop, maar ook te huur (www.adopteereenkerst- boom.nl). Na de kerst gaan de bomen gewoon weer te rug de grond in. Liever kopen? John Lankhaar van GroenRijk in Middelburg, waar net als bij andere tuincen tra de afgelopen maanden een heel kerstbos is verrezen, geeft wat tips. De eerste overweging: met of zonder kluit. „Het is een misverstand te denken dat een boom met kluit na de feestdagen, eenmaal in de tuin geplant, lek ker doorgroeit. U kunt er gerust Vanuit gaan dat uw boom met grof geweld uit de grond gehaald is en dat er van de wortelkluit amper iets over is. Ik zeg daarom: zet het boompje na de kerst op het terras en maak er een vo gelboom van, vol vetbollen en pindaslingers." Het grootste voordeel van een boom met kluit is dat hij steviger staat dan eentje die alleen nog maar een stam heeft. „In dat laatste geval moet u de stam vóór hij in de stan daard gaat, nog een stukje afzagen. Of vraag na de aan schaf bij het tuincentrum of ze hem even door de reu- zenpuntenslijper halen." Door zo'n vers afgezaagd stammetje kan de boom beter drinken, en dat is belangrijk. Zo houdt de boom zijn naalden langer vast. Geef elke dag zo'n anderhalve liter water en zet de boom niet op de tocht of dicht bij een warmtebron. (foto links): groengrijze, vrij lange, stompe naalden. Favoriete lengte: circa twee meter (40 euro). Valt niet uit. Mooie, iets open structuur waardoor ook grote ornamenten tot hun recht komen. öiain - een dure jongen. Chic blauw grijs, naaldvast, robuuste takken waar zwa re ornamenten in kunnen. Voor een euro of 30 heb je een exemplaar van 1.50 me ter (mooi op de koffietafel naast de bank). Pyramidehulst: alternatieve kerstboom voor mensen met een allergie voor kerst- naalden. Kan elk jaar terug de tuin in en als je het treft zitten er met kerst rode bossen in. Kost 75 euro voor 1.80 meter, maar je pakt hem elk jaar weer uit de tuin. Servische spar: een verbeterde va riant van de fijnspar. Iets breder, verliest minder snel zijn naalden, maar na drie weken vallen ze toch echt wel uit. Voor zo'n 25 euro heb je een boom van twee meter met kluit. e g de patser onder de kerstbo men, kost minimaal100 euro bij een leng te van twee meter. Slecht leverbaar, dus exclusief. Heel breed, nog meer volume dan de Nordmann. (foto rechts): de fijnspar is de ouderwetse kerstboom met typerende tra- pezevorm, die ai betrekkelijk snel naal den begint te verliezen. Maar wel lekker goedkoop. (Picea glauca conica): compact boompje, een en al naald. Een boompje van een centimeter of 80 kost 15 euro. Heel ge schikt voor op de ven sterbank of bij de voor deur. I i „Er staat een kerstboom en in de kerstnacht ga ik naar de kerk, maar het echte kerstgevoel is voor mij: niks doen. Wandelen in het Mastbos, 's avonds eens gewoon thuis zijn." Pierre Kartner, alias Vader Abraham

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94