Laatste tien jaar 81 buitenland Iraakse hoofdstad Gordon Taxichauffeur was bron Britse geheime dienst Grieks-Turkse ruzie op Bloedige Cyprus over kattenrassen dag in Tegen de Taliban in Pakistan Verhagen beloont Servië met opheffen blokkade OPWARMING AARDE Weerkundig instituut: in Kopenhagen 2009 kpn HTC Touch2 woensdag 9 december 2009 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Was het twee jaar gele den gegrilde kaas, nu zijn het kat ten die voor problemen zorgen op het diep verdeelde eiland Cyprus. Grieks-Cypriotische kattenliefheb bers wekken de woede van de Tur ken op het eiland met hun poging twee nieuwe kattensoorten - Aphrodite en St. Helena - interna tionaal te laten registreren. De. omschrijving 'de Grieks-Cy priotische kat' valt bij het Turkse volksdeel helemaal fout. De Tur ken claimen dat het om een Turks kattenras gaat. De kattencrisis, zoals de Turkse media het dispuut noemt, loopt hoog op. De Grieks-Cyprioten heb ben het DNA van de katten al op geslagen als bewijsmateriaal en be schuldigen de Turken ervan het ras met opzet te mengen met Turk se poezen. Twee jaar geleden zorgde halloumi - gegrilde kaas en dé specialiteit van het eiland - voor.vergelijkbare emoties. De Grieken wilden de kaas als Grieks-Cypriotisch pro- LONDEN - De Britse geheime dienst heeft adviezen aan de rege ring in Londen over Irak onder meer gebaseerd op uitlatingen van een Iraakse taxichauffeur. De man had ooit gehoord dat dictator Sad dam Hussein binnen 45 minuten massavernietigingswapens kon in zetten. De destijds verantwoordelijke chef van de geheime dienst, John Scar lett, moest hierover gisteren vra gen beantwoorden van een com missie die de Britse besluitvor ming over de inzet van troepen in Irak onderzoekt. Scarlett ver scheen nadat de parlementariër BRUSSEL - Nederland verzet zich niet langer tegen het aanhalen van de handelsbetrekkingen tussen Ser vië en de EU. De regering in Bel grado werkt volgens minister Maxi me Verhagen nu voldoende sa men met het Joegoslavië-tribunaal om de Nederlandse blokkade te gen nauwere economische banden duet bij de Europese Unie registre ren. Als compromis is de kaas ver volgens onder zowel de Turkse als Griekse naam geregistreerd. De ruzies kenmerken de sfeer op het eiland. De Turkse en Griekse Cyprioten leven sinds 1974 - na de inval van Turkije - gescheiden en de kans op hereniging is op dit mo ment uiterst klein. Van de hoop een jaar geleden - na de verkiezing van de gematigde president Dimitris Christofias - is weinig over. De vredesbesprekin gen met de Turks-Cyprioten verlo pen uiterst moeizaam. De verdeeldheid belemmert ook de toetreding van Turkije tot de Europese Unie. Ankara weigert zijn havens en vliegvelden open te stellen voor verkeer uit Grieks-Cy- prus. Het ultimatum van de Euro pese Unie verliep vorige week, maar sancties bleven uit. In april kiezen de Turks-Cyprio ten een nieuwe president en de kans is groot dat leider Mehmet Ta- lat wordt ingeruild voor een natio nalistische kandidaat, waarmee hereniging van het eiland hele maal uit zicht lijkt. Adam Holloway had gesteld dat twijfels over de 45-minutenclaim waren genegeerd. Dat meldde de Britse omroep BBC. De sociaaldemocratische Britse re gering van Tony Blair zag de Iraak se massavernietigingswapens als een belangrijke reden om mee te doen aan de Amerikaanse invasie in Irak in 2003. De Britse geheime dienst gebruikte bij het verzame len van 'bewijzen' de informatie van de taxichauffeur, die zich des tijds een conversatie van ruim twee jaar eerder herinnerde. Na de inval in Irak zijn er nooit massaver nietigingswapens gevonden. op te heffen. Verhagen sprak van 'een beloning' voor Servië. Maar voor de goedkeuring van een compleet samenwerkings- en asso ciatieovereenkomst met Servië, voorportaal voor EU-lidmaat- schap, is het volgens de minister te vroeg. Daarvoor moe.t de hoofd aanklager van het tribunaal, de BAGDAD - Een serie autobommen heeft gisteren in de Iraakse hoofd stad Bagdad aan zeker 127 mensen het leven gekost. Nog eens 450 per sonen raakten gewond. De eerste autobom richtte zich op een politiepatrouille in het zuidelij ke stadsdistrict Dora, een voorma lig bolwerk van terreurnetwerk Al Qaeda. Daardoor kwamen enkele agenten om. De autobom ontplof te in de buurt van een universiteit, waardoor ook ruim tien studenten de dood vonden. Kort na de eerste ontploffing volg den vier explosies in de buurt van overheidsgebouwen, zoals de mi nisteries van Binnenlandse Zaken en Werkgelegenheid. Ook op een markt in het centrum, vlakbij het ministerie van Volksge zondheid, deed zich een ontplof fing voor. Gisteravond laat had nog niemand de aanslagen opgeëist. Voormalig nationaal veiligheidsadviseur Mo- waffak al-Rubaie zei wel tegen de Britse omroep BBC dat Al Qaeda verantwoordelijk is voor de serie aanslagen. Volgens al-Rubaie wil len de soennitische terroristen on rust zaaien voor de parlementsver kiezingen van 7 maart, zodat men sen niet gaan stemmen. Het kantoor van president Jalal Ta- labani maakte gisteravond bekend dat de stembusgang op die datum plaatsvindt, nadat eerder op de dag 6 maart genoemd werd. De verkiezingen waren eigenlijk in ja nuari gepland, maar de verschillen de vleugels in de Iraakse politiek steggelden maandenlang over een kieswet. Zondag stemde een roya le meerderheid in het parlement voor een wet waarin Koerden meer vertegenwoordigers krijgen en soennieten en sjiieten minder. Met de aanslagen willen terroris ten volgens functionarissen aanto nen dat de autoriteiten hun landge noten niet kunnen beschermen. Belg Serge Brammertz, eerst in juni 2010 concluderen dat Servië nog steeds optimaal samenwerkt. Gisteren verklaarde de Belg dat Ser vië nu alles doet wat het Joegosla vië-tribunaal vraagt, op de uitleve ring van generaal Radko Mladic na. Mladic is aangeklaagd voor de slachting in Srebrenica in 1995. KARACHI - Duizenden mensen gin gen gisteren de straat op in Karachi, in het zuiden van Pakistan. Ze pro testeerden tegen de aanwezigheid Gegevens VN vrijgegeven tij dens klimaattop in Kopenha gen. Afgelopen jaar komt in top vijf van warmste jaren sinds me ting begon in 1850. Alleen Canada en VS kouder dan gemiddeld. KOPENHAGEN - Het afgelopen de cennium wordt waarschijnlijk het warmste sinds in 1850 de registra tie van temperaturen begon. 2009 kan bovendien in de top vijf van warmste jaren belanden. Dat zei het weerkundig instituut van de VN gisteren, de tweede dag van de van Talibanstrijders in hun haven stad. Meer dan 75 mensen, onder wie ook veel vrouwen en kinderen, zijn deze week bij aanslagen in Paki- cruciale klimaattop in Kopenha gen. In enkele gebieden, centraal Afrika en zuidelijk Azië, wordt 2009 waar schijnlijk het warmste jaar ooit, maar gemiddeld wordt het 'onge veer het op vier na warmste jaar', zegt Michel Jarraud, algemeen-se cretaris van de World Meteorologi cal Organization (WMO). Alleen de VS en Canada waren kouder dan gemiddeld. Een uitzondering kpn.com/goeiedeals 0800 0105 kpn Business Center sluit je aan door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - Stem niet op de Tories, want die bekommeren zich enkel om de rijken, dat is de boodschap van de Britse premier Gordon Brown aan kiezers. In een poging zijn positie te verbeteren, probeert Brown de conservatieven neer te zetten als 'toffs', rijkelui. Tijdens het vragenuurtje vorige week suggereerde Brown dat de be- Bij een nieuw 2-jarig BedrijfsFlexibe! abonnement i.c.tn. een niéuw 2-jarig mobiel internet abonnement. Toestel vanaf €0,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8