Kerstkrmt wJjn kerstjewel Gezelligheid, cadeaus en lekker eten, dat is kerst voor de meeste Nederlanders. Maar kerst is bovenal een familiefeest. Liefst 87 procent van de Nederlanders bracht vorig jaar eerste kerstdag thuis door met het gezin of bij familie en vrienden. Slechts een enkeling, nog geen 10 procent, knijpt er met kerst tussenuit. Vaak met partner of gezin, dat wel. woensdag 9 december 2009 och zouden heel wat meer Ne derlanders willen 'ontsnap pen' aan de feestdagen. Vol gens een onderzoek van Va- kantie.nl zou 45 procent van de Nederlanders best wel eens met kerst weg willen. De mensen die tijdens kerst daadwerkelijk een paar dagen vertrekken of op vakantie gaan, zeggen de sociale verplichtingen te ontvluchten (20 pro cent) of te ontsnappen aan de dagelijkse sleur (40 procent), Hoe dan ook, in 2009 brengen de meeste mensen de feestdagen door in gezel schap van familie en geliefden. Crisis of niet, lekker eten en een sfeervol versierd huis blijken nog steeds de belangrijkste in grediënten voor een geslaagde kerst. Ook dit jaar zijn de kerstbomen en bijbehoren de versieringen niet aan te slepen. In steeds meer huishoudens verschijnt een kerstboom en de Nederlander kiest de laatste jaren voor een steeds groter exemplaar. Dat is voor een deel te verklaren door de nieuwste bouweisen, waardoor pla fonds in nieuwbouwwonin gen minstens 2,60 meter hoog moeten zijn. Aan de andere kant, een kerst boom is in 2009 niet een echte must. De trend van paastakken zet zich nu ook door naar Kerstmis. Een grote vaas met versier de kronkelende takken biedt een alternatief voor de boom. Hang in de takken gro te, bijzonder gevormde kerstbal len en u heeft een echte eyecatcher in huis. Een andere trend is om duurzame kerst versiering te kiezen. Nu gaan de begrip pen duurzaamheid en kerstverlichting niet zo goed samen, maar er gloort hoop. Led-verlichting is steeds vaker te zien als verlichting in bomen en ook de energie- slurpende kerstlichtjes in tuinen en aan gevels wordt meer en meer vervangen door zuinige led-lampjes. Wie echt met de trend van 2009 wil mee gaan als het om kerstversiering gaat, doet zijn gouden, rode en groene ballen en ver sieringen meteen de deur uit. Natuurlijk, deze traditionele kerstkleuren kunt u an no 2009 nog steeds gebruiken, maar wie met zijn tijd wil meegaan, kiest deze kerst voor één van de twee trends. Of u maakt het bont - barok zelfs - of u maakt van uw boom een luchtige en rustige kerstoase. Kiest u voor de uitbundige stijl, dan kiest u voor fluweel, grote veren, barokprints, nepbont en damast. Dat allemaal zonder dat het een kermis wordt, want de uitstra ling mag zeker luxe zijn. De kleuren die bij deze bonte trend horen zijn paars, goud (ja toch), oranje en roze. Een absolute tegenhanger is de luchtige en frisse kersttrend. Deze stijl kenmerkt zich door melkachtige kleuren, zachte pas tels als roze en grijs, maar ook doorzich tig glas. De kerstversieringen zijn vooral gemaakt van glas en tule. De kleurtinten die het hem doen zijn zand, crème, li moen, violet en ijsblauw, maar ook staal- tinten en zilver in combinatie met grijs en wit. De glasachtige materialen, meta len voorwerpen, poedersneeuw, kristal len, parelmoer en besneeuwde dennenap pels geven bovendien een echte ijzige 'winterlook'. „Kerst is voor mij dit jaar net als alle andere dagen: ik ben aan het trainen in Spanje. Eén voordeel: het is wel lekker rustig op de weg. Misschien koop ik een kerstbrood voor mezelf." Johnny Hoogerland, wielrenner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89