binnenland 17 Google gluurt in Twitter en Facebook Compensatie boeren kost vele miljoenen 'REAL-TIME SEARCH' Nieuwe 'live' functie moet zoekmachine meer advertentiegelden opleveren Koninklijke onderscheiding voor Armando Staat voor bloedbad aangeklaagd Kamer houdt hoorzitting over AOW-leeftijd woensdag 9 december 2009 door Tonie van Ringelestijn DEN HAAG - Google is maandaga vond begonnen met het tonen van de laatste berichten van 'gewo ne' internetters binnen de zoekre sultaten. Het zoekbedrijf door zoekt hiervoor de communicatie op populaire sites als Twitter, Face book en Myspace. Google noemt de nieuwe functie 'real-time search': zoeken op wat er op dit moment over populaire onderwer pen wordt gezegd. Google hoopt meer geld te kun nen vragen voor advertenties rond de gesprekken van de dag. Bedrij ven moeten voor Google-adverten- ties rond populaire onderwerpen relatief meer betalen. De nieuwe live zoekfunctie ver schijnt de komende dagen voor al le gebruikers in de zoekresultaten. Uitproberen kan al via www.ti- nyurl.com/googlelive. Wie zocht op populaire woorden als Obama of golfer Tiger Woods zag gisteren halverwege de resultatenpagina zinnen met deze termen voorbij rollen over het scherm. Onder elk bericht staat een link naar de bron, zoals een Twittergebruiker, plus het tijdstip. Vaak was dat minuut geleden'. Zoeken op Ne derlandse woorden kan door zoge heten hashtag (een aan de zoek opdracht toe te voegen, zoals #voetbal. Dat de 'real-time' resultaten over het scherm rollen, verbaast Goog le-expert Henk van Ess. „Dat is erg lelijk, bijna Google-onwaardig. Het voelt als een bomkrater binnen een verder nette pagina met zoek resultaten", aldus Van Ess, van wie deze week het boek De Google Co de verscheen. Googles angst de laat ste trends te missen, gaat in dit ge val volgens hem 'ten koste van de helderheid'. Real-time search is een wapen in de strijd met concur rent Microsoft. In Microsofts zoek machine Bing.com viel al langer li ve te zoeken op Twitter-berichten. Google voegt nu de communicatie van meer sites toe. Google weet inmiddels precies waarover internetters het meest 'kletsen', omdat het nauwkeurig volgt waar zij op zoeken. Ook kan Google via,'sites als Twitter en Face book precies volgen wat favoriete thema's zijn. Voor de nieuwe func tie indexeerde het bedrijf al meer dan een miljard veranderende web pagina's. Binnenkort werkt de functie ook op de iPhone en Goog le Android-telefoons. Het Nederlandse Hyves ontbreekt nog, hoewel het technisch gezien mogelijk is Hyves-krabbels toe te voegen. Google doorzoekt alleen berichten op openbare profielpagi na's. Sociale netwerksites als Face book en Hyves werden de laatste jaren razend populair. Google's ei gen vriendensite Orkut flopte. Het bedrijf probeerde vervolgens tever geefs zowel Facebook als Twitter over te nemen. AMSTERDAM - De weduwen van de mannen die 62 jaar geleden zijn geëxecuteerd-door Nederlandse mi litairen in Indonesië, klagen de Ne derlandse Staat aan. Ze willen dat Nederland erkent dat het onrecht matig heeft gehandeld en eisen fi nanciële compensatie, stelt hun ad vocaat Liesbeth Zegveld. Het is voor het eerst dat Indonesi sche slachtoffers van de strijd tus sen Indonesië en Nederland in de periode 1945-1949, de Nederlandse overheid aanklagen. Op 9 december 1947 vielen Neder landse troepen het dorp Rawage- deh op Java binnen. Daar doodden ze toen honderden mannen. Ook gevangenen en vluchtende mensen zijn doodgeschoten. DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft de Nederland se kunstschilder, beeldhouwer, dichter en docu mentairemaker Armando gisteren onderscheiden met de Eremedaille voor Kunst en Wetenschap. De vorstin reikte de onderscheiding uit op Paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Beatrix heeft grote waardering voor het kunstenaarschap van Arman do, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Daarom be loonde ze hem met de eremedaille, die wordt toegekend aan personen met uitzonderlijke ver diensten op de terreinen van kunst en weten schap. foto Valerie Kuypers/ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren afgesproken in janua ri een hoorzitting te houden over het kabinetsplan om de AOW-leef- tijd te verhogen. Ook moet er zo snel mogelijk duidelijkheid komen over maatregelen om onder meer mensen met zware beroepen te ontzien. Pas hierna gaat de Kamer het kabinetsplan behandelen. De Kamer vraagt minister Donner en staatssecretaris Klijnsma (Socia le Zaken) voor de kerst met een uitwerking te komen van maatre gelen die moeten zorgen dat meer mensen op een gezonde manier doorwerken. HOUTEN - Het compenseren van boeren bij wie het Rijk verplicht geiten zal laten ruimen, gaat de staat naar schatting tientallen mil joenen euro's kosten. De ministers Klink (Volksgezondheid) en Ver burg (Landbouw) besluiten deze week tot het ruimen van drachtige dieren omdat deskundigen niet meer durven te vertrouwen op de effecten van de grootscheepse vac cinatie van geiten tegen versprei ding van de Cf-koorts. Dierenartsen zijn fel gekant tegen het ruimen van alle drachtige gei ten op met Q_-koorts besmette be drijven. Dat heeft de beroepsorga nisatie voor dierenartsen, de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Diergeneeskunde (KNM- vD), gisteren laten weten. „De maatregel leidt tot het doden van tienduizenden drachtige gei ten waarvan een groot deel onbe smet is", aldus de organisatie. De KNMvD pleit voor maatregelen die proportioneel zijn. Niet-be- smette schapen en geiten vormen geen gezondheidsrisico voor de mens, zeggen de dierenartsen en moeten daarom niet onnodig wor den afgemaakt. De KNMvD rea geerde op een advies van experts om voor 2010 alle drachtige scha pen en geiten op besmette bedrij ven te ruimen. De groep ziet dat als een snelle, eenmalige maatregel om abortussen bij de dieren te voorkomen. Vandaag spreken de ministers Klink en Verburg elkaar over een eventuele ruiming. De Tweede Kamer eist voor vandaag 12.00 uur een plan van aanpak. De melkgeiten- en melkschapen- houders, aangesloten bij de Land en Tuinbouworganisatie Neder land, willen ook alleen hun be smette dieren afvoeren. Volgens het RIVM vergt het individueel tes ten van de beesten echter tijd en geld. Dat is in de korte tijd die nog rest ondoenlijk. De provincie Noord-Brabant is met dertig besmette veebedrijven 'kampioen Q-koorts'. Dat blijkt uit de gisteren uitgelekte 'vlekken- kaart' van het ministerie van Land bouw waarop vijf kilometer grote cirkels zijn getrokken rondom be smette bedrijven. Het ministerie van Landbouw presenteert de kaart later deze week. 'Vlekkenkaart' 5 kilometerzone rondom de bedrijven waar Q-koorts is geconstateerd Leeuwarden i iGroningen jr Lelystad tf) 'Zwolle Haarlem Amsterdam 0]i\ ©ngelo Apeldoorn- Arnhem w Rotté(datri v Vlissingen 30 km Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7