Avonturier in muziekwereld 3i Museum Le Secret voor hedendaagse kunst Onderwijsbijlage 2010 agenda woensdag 9 december 2009 CONCERT Cellist Ramon JafFé duikt in flamencotraditie door René de Dreu Aan cellist Ramon JafFé (Riga, 1962) kleeft de status van wereldbur ger. Het Duitse Stahns- dorf, in de schaduw van Berlijn, vormt de uitvalsbasis voor zijn ve le jaarlijkse concertreizen. Hij doet vrijdagavond de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg aan. Als getalenteerd vertolker van klas sieke muziek en met een sinds 1990 opgebouwd indrukwekkend cd-repertoire staat zijn naam bij de kenners hoog aangeschreven. Wie veel reist doet ook ontdekkin gen, zeker als de geest avontuurlijk is ingesteld. JafFé dook met een vol mondig 'ja' in die muzikale avontu ren om vervolgens te ontdekken dat er een universele muziektaal is, waarin de cello een ongebruike lijke maar dragende rol kan spelen. Ramon Jaffé was al menigmaal gast bij de festivals van kamermu ziek Zeeland. Zijn optreden aan staande vrijdag in Middelburg voelt dus als een soort thuisko men, maar dit keer om te laten ho ren hoe dicht de klassieke muziek bij de flamencotraditie ligt. „Flamenco was voor mij tot 17 jaar geleden een andere wereld. Het is de avonturier in mij geweest die waarschijnlijk in 1992 op de uitnodiging van flamencogitarist Pedro Bacan is ingegaan om naar Sevilla te komen en met hem te musiceren. Die eerste kennisma king met zijn muziek voelde als een cultuurschok. Maar die verbijs tering is al snel overgaan in een nieuw soort liefde en bewonde ring voor de levensfilosofie die daaraan verbonden is. Het kostte me veel tijd en oefening om de le venslust, energie en passie in cello klanken om te zetten. Als dat een maal lukt, merk je de enorme kracht die muzikale expressie kan hebben." JafFé voelde zich bijna een ontdek kingsreiziger. Die instelling bracht hem later ook weer tot de tango, concerten met zanger Bobby McFerrin en zelfs tot een avontuur Cellist Ramon Jaffé treedt vrijdagavond op in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. met traditionele Indiase muziek. Grenzen vervaagden en de cellist voelde zich door al die muzikale er varingen, en niet voor de hand lig gende combinaties van instrumen ten, stukken rijker. „Dat heeft ook aan mijn interpretaties van klassie ke muziek bijgedragen. Je krijgt als het ware meer kleuren aangebo den. Dat geeft een gevoel van vrij heid en tevens een breder inzicht in de kunst om muziek tot leven te brengen." „Uiteindelijk blijkt dat verschillen de muziekstijlen alleen maar we gen zijn naar eenzelfde - hoger - doel. Het gaat om de beleving van de muziek. Dat geldt dan zowel voor de muzikanten als voor de luisteraar. In het programma Fanta sias Flamencas wil ik die verbinden de schakel leggen. We gaan daarin van klassieke barok tot en met de flamenco van Pedro Bacan en wil len aantonen dat er verschillende manieren zijn om de essentie van muziek tot uitdrukking te laten ko men. De wederzijdse beïnvloeding is als een kruisbestuiving om de stijlen ook afzonderlijk nog meer tot leven te brengen." Ramon Jaffé kreeg klassieke mu ziek tegelijk met de klankkleuren van de cello thuis met de paplepel ingegoten. Zijn vader had in de voormalige Sovjet Unie aanzien als begaafd cellist en studenten kwamen er bijna dagelijks over de vloer. „Het musiceren en cellospe- len is er dus altijd geweest. Sinds mijn vierde kreeg ik daarin ook al les. Het was meer iets dat bij de normale dagelijkse dingen hoorde, geen bewuste keuze maar hande lingen die van nature bij het leven hoorden. Dat herkende ik na enige tijd ook bij Pedro Bacan. Flamenco is geen kwestie van kiezen maar van leven, een integraal onderdeel van het culturele en sociale be staan, zoals de cello en de klassie ke muziek dat voor mij waren." In Jaffé's programma zit een com positie van de Franse componist Marin Marais (1856 -1728) maar ook werk van Bacan. Tussen de cel list en de flamencogrootmeester ontstond al snel een vriendschap pelijke band. Aan de samenwer king en vriendschap kwam in 1997 een abrupt einde toen de 46-jarige Pedro Bacan bij een auto-ongeluk om het leven kwam.Voor Jaffé blijft Bacan echter het voorbeeld en de inspirator van de filosofie waarin muziek en leven als van na ture samenvielen. De plannen om samen opnamen te maken kon den toen niet meer worden uitge voerd. Nu, meer dan tien jaar later heeft Ramon Jaffé dat idee toch weer opgepakt. Hij hoopt volgend jaar een product op de markt te brengen. Net als bij het concert in Middelburg krijgt hij daarbij steun van gitarist Gerald Gürtler en van percussionist en danser Miguelete. Vrijdag 11 december, Zeeuwse Con certzaal, Middelburg, 20.00 uur. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Zierikzee Lezing van Margreet Leijdekker over het kerstverhaal in de beeldende kunst. Weststraat 9, 20.00 uur. PODIUM Middelburg Alice, in een wonderlijke wereld, familievoorstelling (4 naar het beroem de verhaal Alice in Wonderland. Stadsschouwburg, 14.00 uur Vlissingen Kerstmusical Herodes bij Happy Kids Gebouw Berea, Gildeweg 29, 14.00 uur Vlissingen Theatergroep ZEP brengt de komische voorstelling Who the heil (15+). Arsenaaltheater, 19.30 uur FILMS GOES Merral, .2012: 18.30 en 21.30 uur; De Storm: 19.00 uur; Komt een vrouw bij de dok ter: 13.30, 16.00, 18.45 en 21.00 uur; Te rug naar de Kust: 21.15 uur; The Twilight Saga, New Moon: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Sinterklaasjournaal: 14.00 uur; Sinter klaas en de Verdwenen Pakjesboot: 14.15 en 16.30 uur; Up (nv): 13.45 en 16.00 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Troubled Water: 20.00 uur; OOSTBURG Ledelfheater, Up (nv): 14.00 uur; Love Happens: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Komt een vrouw bij de dokter: 14.30 en 20.30 uur; The Twilight Saga, New Moon: 20.30 uur; 2012: 20.15 uur; Sinterklaas en de Verdwenen Pakjesboot: 14.30 uur; Up (nv): 14.30 uur; Sinterklaasjournaal: 14.30 uur; ZIERIKZEE, Fizi, G-Force: 14.00 uur enanMBSgssegBa door Ali Pankow WARREN-PRIJSVRAAG Beantwoord de vraag over de Hans Warren-tentoonstelling en win een catalogus op: www.pzc.nl/cultuur. POPAANZEE Alles over het derde seizoen van het bandcoachingsproject Popaanzee staat op www.pzc.nl/popaanzee. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter twitter.com/pzcredactie 'S HEER-HENDRIKSKINDEREN - In 2010 opent museum voor heden daagse kunst Le Secret zijn deu ren. Het betreft een persoonlijk ini tiatief van beeldend kunstenares Biance Runge uit 's Heer-Hendriks kinderen. In Zeeland bestaat nog geen museum voor hedendaagse kunst. Vanaf 21 maart 2010 wil Runge in Le Secret tentoonstellin gen houden en projecten organise ren. „Niet alleen voor een Zeeuws publiek, Le Secet ambieert een na tionaal en zelfs internationaal pu bliek te trekken. In de toekomst wil ik samenwerken met andere musea om de collectie zichtbaar te houden. Dankzij liet project, dat de Dependance gaat heten, zal werk niet jarenlang in het depot staan. Kunst en het belang van kunst kunnen niet genoeg onder de aandacht gebracht worden", vindt Runge. Haar motto luidt: 'Kunst is het geweten van een land. Zonder kunst is het maar saai'. Waar het museum precies komt, is volgens Runge nog niet zeker. „Ik verwacht op De Bevelanden. Het moet nog gebouwd worden: een modern gebouw met twee verdie pingen", zegt de directeur in spe. De eerste tentoonstelling heet Top Secret en begint 21 maart 2010. Het is een groepstentoonstelling waar in het beroep kunstenaar centraal staat. „Dat is een besloten exposi tie, dus zonder publiek. Maar dat geldt alleen die eerste keer. De vol gende tentoonstelling 'Liefde in de kunst' in mei volgend jaar is wel gewoon toegankelijk voor bezoe kers." Runge is blij iemand te heb ben gevonden die in Le Secret wil investeren. www.pzc.nl De stap van basis- naar voortgezet onderwijs belicht in de Onderwijsbijlage Woensdag 13 januari Adverteren? (076) 53122 77 WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75