Kans op Pallas lijkt verkeken Ik heb gestreden en deze keer verloren' 29 Moordenaar wil naar Belgische cel WESTERSCHELDE Ad Koppejan stemt tegen ontpoldering Nederlandse troepen rollen nest Taliban op in Axel woensdag 9 december 2009 Trekt Zeeland aan een on willig paard of is er nog wel degelijk kans de nieuwe on derzoeksreactor naar Zee land te halen? Er is in elk ge val werk aan de winkel. door Beun Jansemi AXEL - Geweervuur, ontploffende granaten, opstijgende kruitdamp, geronk van helikopters. De oefening op het zweefvliegveld in Axel, waarbij soldaten van de Lucht mobiele Brigade een post van de Taliban moesten over meesteren, had gistermiddag een hoog realiteitsgehal te. Eerst kwamen twee Apache gevechtshelikopters de situatie verkennen, waarna twee Chinook transportheli kopters invlogen met de troepen. Een 'Talibanstrijder' probeerde de wentelwieken nog tevergeefs met zijn ge weer uit te lucht te schieten. Hij trok al snel een geel hesje aan, ten teken dat hij morsdood was. Zijn mak kers boden nog wel weerstand, maar nadat er een paar granaten naar binnen waren gemikt, gaven de Taliban- strijders zich wijselijk over. foto Mark Neelemairss Pallas is de naam. De nieu we reactor voor nucleair onderzoek en productie van medische isotopen is genoemd naar de Griekse godin van de wijsheid en de wetenschap. Pallas lijkt aan Zeeland voorbij te gaan, nu de NRG, de exploitant van de onderzoekersreactor, voor de bestaande locatie in Petten heeft gekozen. De kerngroep die er onder leiding van commissaris van de koningin Karla Peijs voor ijvert de reactor naar Borssele te halen, acht zich ze ker nog niet kansloos. Er wordt ge werkt aan een bundeling van argu menten die ertoe moeten leiden dat de NRG tot inkeer komt of dat de Haagse politiek de voorkeur van de NRG overrulet. De vraag is hoeveel kans van sla gen dat biedt. Het komt enigszins over als trekken aan een onwillig paard. Dat is een forse inspanning, maar de mogelijke beloning is de poging toch wel waard. De gelegen heid 1500 hoogwaardige banen binnen te halen, ongevoelig voor conjuncturele schommelingen, doet zich niet vaak voor. Boven dien gaat het om een toepassing "van kernenergie waar zelfs de meest geharnaste tegenstanders weinig tegenin kunnen brengen. Van het nut van radioactief materi aal voor medische toepassingen is iedereen overtuigd. Als komend voorjaar blijkt dat Zee land definitief achter het rtest vist, moet wellicht worden vastgesteld dat onvoldoende enthousiast is ge reageerd op de kans de reactor naar Borssele te halen. Peijs c.s. heeft ongetwijfeld nuttig lobby werk verricht, elders is niet de in druk gewekt dat deze provincie de reactor en de werkgelegenheid die ze meebrengt, met open armen ontvangt. Een paar maanden tijd is wellicht te kort om dat bij te stellen. door Jeffrey Kutterink Tegen de CDA-fractie in, stemde Tweede Kamerlid Ad Koppejan gis teren tegen gedwongen ontpolde ring van de Hedwigepolder. Hoe beleefde uw vrouw, zelf CDA-Statenlid, de laatste tijd? „Thuis is enorm meegeleefd. Zon der die steun zou ik niet kunnen functioneren. Zelfs de kinderen ko men thuis en vragen 'papa, u bent toch tegen die ontpoldering?' Wat vertelt papa dan? „Dat hij tot het bittere eind tegen gedwongen ontpoldering is en blijft. Ik heb gestreden en deze keer verloren, maar ik zet de strijd onverminderd voort." Wat maakt u zo strijdlustig? De Westerschelde is aangewezen als Natura 2000 gebied. Het ont- werp-aanwijzingsbesluit geeft aan dat de natuur moet worden her steld in de staat van rond 1900 en dat geeft de grondslag voor ontpol dering van 1500 tot 3000 hectare. De discussie is niet ten einde." Waar ging de strijd mis? „In de zomer zijn standpunten gaan kantelen door de uitspraak van de Raad van State. Niet inhou delijke, maar politieke processen waar ik geen greep meer op had hebben de hoofdrol gespeeld. Als Zeeuws Kamerlid kun je daar niets aan doen. Dan is het niet mijn stijl om de Zeeuwen in de steek te la ten." Hoe bedoelt u dat? „Ik vind dat ik mijn rug recht moet houden. Ik weet dat je in de politiek bereid moet zijn compro missen te sluiten. Maar hier kan dat niet: of de polder gaat onder water of niet. Het draait om geloof waardigheid. Het is oude politiek om je standpunt te veranderen als je dreigt te verliezen. Ik zit in de Kamer voor mijn kiezers. Niet voor ministers of een partijvoorzit ter." Wat schiet u er mee op? „Ik weet ook dat er politici zijn die tot het eind altijd hun gelijk halen door te draaien. Ik neem daar af stand van, ook al levert mij dat schrammen op en gaat de Hedwi- ge onder water. Ik zit hier voor de zaak. Niet om politieke carrière te maken." Hoe nu verder? „De Kamer gaat niet meer over de Hedwige. Wel wil de Kamer pra ten over hoe de natuur in de Wes terschelde moet worden hersteld. Het is een idiote gedachte om van wege de Deltawerken en de aanleg van de Afsluitdijk exta natuur te moeten herstellen en te ontpolde- reij. De strijd gaat voort." I meer op de weblog: www.pzc.nl/zeeuwsezetel DEN HAAG - Een man (47) die door. de het Haagse gerechtshof wegens moord tot zestien jaar cel is veroor deeld nadat hij vier jaar geleden in Sas van Gent zijn schoonmoeder met een jachtgeweer om het leven bracht na huwelijksperikelen, wil zijn straf in zijn thuisland België uitzitten. Hij eiste gisteren in kort geding bij de rechtbank in Den Haag dat de Nederlandse justitie daartoe stap pen zet, waartegen justitie ernstig bezwaar maakt. Volgens advocaat Kalle bevindt zijn gedetineerde cliënt zich in een sociaal isolement omdat zijn ouders, zijn kinderen (24 en 26) en zijn kleinkinderen al lemaal in België wonen. Ook komt hij in Nederland niet in aanmer king voor een resocialisatietraject, omdat hij hier tot ongewenst vreemdeling is verklaard. Het strafregime in Nederland is veel milder dan in de meeste ande re landen. Maar in België worden weliswaar doorgaans hogere straf fen opgelegd dan in Nederland, maar je hoeft er maar een derde deel van uit te zitten, terwijl dat in Nederland zo'n tweederde is. Dat is de hoofdreden waarom de Ne derlandse justitie zich verzet tegen een omzetting van de straf naar België. Ook wees landsadvocate C. Bitter gisteren nog eens op de 'gru welijkheid' van de zaak en de 'on verbeterlijkheid' van de veroordeel de. Tenslotte voerde zij aan dat de man in de Middelburgse gevange nis is geplaatst. Volgens de landsad vocate wonen de meeste familiele den van de Belg daar niet meer dan 40 tot 55 kilometer vandaan. Uitspraak op 15 december. Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met; Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl BNBDeStem PZC WGG6NGR NleuwsMedla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73