zeeland 125 Cafés zijn met oudjaar de hele nacht open Een loods moet een beetje een diplomaat zijn HORECA Gemeenten passen sluitingstijden met kerst en oudjaar aan Olielek door aanvaring tankers Suggesties voor het Stadspark? SPI Cl Al I AANBII l)l\(i! woensdag 9 december 2009 W ■HBBHIH - - door Maurits Sep MIDDELBURG - De Walcherse hore ca mag in de oud jaarsnacht veel langer openblijven. In alledrie de gemeenten worden de sluitingstij den aangepast zodat iedereen eerst thuis elkaar een gelukkig nieuw jaar kan wensen, en daarna vrien den kan ontmoeten in de kroeg. Veere maakt onderscheid tussen horeca aan de zeezijde en aan de landzijde van de duinen. Alle za ken aan de landzijde mogen de he le nacht openblijven. Normaal moeten zij om 02.00 uur dicht. De horecazaken op het strand kun nen ieder voor zichzelf ontheffing te vragen. Middelburg past niet alleen met oudjaar maar ook met kerstavond de openingstijden aan. In de kerst nacht krijgen alle commerciële za ken in het centrum toestemming van de gemeente om tot 04.00 uur open te zijn. Paracommerciële ho reca - zoals buurthuizen - moeten op de normale tijd dicht. In de oudjaarsnacht mogen alle co- recazaken in de hele gemeente - dus ook buiten het centrum - lan ger open blijven. Zelfs twee uur langer dan met kerst, want de slui tingstijd is dan vastgesteld op 06.00 uur. Daarvoor is gekozen omdat met oudjaar de 'trek naar de stad' later op gang komt. Veruit de meeste mensen vieren het be gin van het nieuwe jaar immers eerst thuis en gaan daarna pas uit. Ook deze nacht zijn de paracom merciële zaken uitgesloten van de regeling. De enige uitzondering is de jeugdsoos van de Stichting Christelijke Jeugdsoos Walcheren aan de Kleverskerkseweg. De stich ting heeft de gemeente gevraagd in de nacht van oud op nieuw tot 04.30 uur open te mogen zijn en dat mag. Tot 04.00 uur mogen ook 'zwakalcoholische dranken' wor den geschonken. Vorig jaar mocht dat ook en dat heeft toen niet ge leid tot overlast. De ruimere openingstijden voor de cafés zijn inmiddels een goed gebruik in Middelburg. Al vele ja ren staat de gemeente toe dat tot in de vroege uurtjes wordt doorge- feest. De gemeenten heeft daar over overlegd met de politie en die vindt het verstandig te kiezen voor een zogenoemde 'collectieve ontheffing' (dezelfde regels voor ie dereen), omdat dat gemakkelijker te controleren is door agenten die in die nachten dienst hebben. Vlissingen verruimt in de kerst nacht en de oudjaarsnacht de slui tingstijden tot 04.00 uur. Van 02.00 tot 04.00 uur mogen bezoe kers de cafés wel uit, maar niet meer in. In Middelburg gold altijd een 'eenrichtingsverkeer' vanaf 03.00 uur, maar dat wordt op ver zoek van de politie afgeschaft om dat er toch geen overlast was. BRUINISSE - Het Nederlandse mo tortankschip (mts) Margaux en het Duitse mts Marisa zijn gistera vond op elkaar gebotst bij de wes telijke voorhaven De Krammer na bij Bruinisse. Eén van de beide tankers liep door de aanvaring schade op aan de bunkertank van de boegschroef. Daardoor liep ongeveer vijf kuub gasolie in het water. Door de gun stige wind bleef de olievlek tussen het schip en de remming. De politiedienst KLPD was gistera vond ter plaatse, evenals Rijkswa terstaat. Er werd direct begonnen met het opruimen van de olie. Bij de aanvaring raakte niemand gewond. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Een loods moet een beetje een diplomaat zijn. Henk Krutwagen (55) uit Terneuzen her innert zich een akkefietje uit het begin van zijn onlangs afgesloten carrière als kanaalloods. De kapi tein van een kustvaarder benader de hem bij aanvang van een reis ronduit vijandig. „De verscherpte loodsplicht was net ingevoerd. Ook kleine schepen moesten voortaan een loods ne men", diept Krutwagen op. „Nog al wat gezagvoerders vonden dat maar niks. Nou, dat was goed te merken bij die éne kapitein. Hij gaf me niet eens een hand en zette op de brug keihard muziek aan." Krutwagen trok zich terug in de kaartenkamer en wachtte rustig af De kapitein voer de Terneuzense Massagoedhaven in. Briesend kwam hij op Krutwagen af. „En", riep hij, „waar zijn de bootlieden om vast te maken? Zijn die niet be steld?" „U bent te vroeg afgesla gen", hielp Krutwagen hem uit de droom. „U moet toch in de Zeve- naarhaven zijn?" De kapitein draai de bij als een blad aan een boom. Henk Krutwagen is een 'klassieke' kanaalloods. „Je moet goed inschatten hoe de situatie aan boord is. Niet direct alles over willen nemen." foto Mark Neelemans Krutwagen zag er zijn manier van werken in bevestigd. „Je moet goed inschatten hoe de situatie aan boord is. Niet direct alles over willen nemen." Een kwart eeuw heeft hij bij het Nederlands Loods wezen gewerkt, nadat hij eerder tien jaar de wereldzeeën had beva ren. „Ik was minimaal zes maan den van huis. Ik wilde dat niet lan ger." Hij had inmiddels drie kinde ren. „Onze tweeling was net gebo ren, toen ik weer weg moest. Bij te rugkomst kropen ze al." Krutwagen en zijn gezin woonden in Vlissingen. „Acht vacatures wa ren er in 1984 bij het loodswezen, vier in Vlissingen, vier in Terneu zen." Hij moest naar Terneuzen om als kanaalloods te gaan werken tussen vooral Gent en Vlissingen. „Ook het Kanaal door Zuid-Beve land vanaf de sluizen bij Wemel- dinge, de Put van Terneuzen en de haven van Walsoorden vielen bin nen ons werkgebied." Al snel ver zelfstandigde het loodswezen, in 1988. Loodsen werden eigen baas en richtten het voormalige over heidsbedrijf efficiënter in. Eén van de laatste maatregelen is een wijziging in het werkgebied van de kanaalloodsen. Zij mogen voortaan tot op zee doorvaren. Krutwagen heeft dat niet meer ge daan. „Het had gezien mijn leef tijd weinig zin meer." Met Krutwa gen is één van de laatste 'klassieke' kanaalloodsen verdwenen. Hij zit er niet mee. Erger vindt hij dat het loodswezen aan het veranderen is. „Het was een bedrijf van, voor én door loodsen. Zoals in de hele sa menleving zie je een verzakelij king, een individualisering, terwijl het loodswezen het moeten heb ben van de samenhang." VLISSINGEN - Het Stadspark op het voormalige Scheldeterrein in Vlis singen blijft voorlopig een stads park en dus is het projectbureau Scheldekwartier al druk bezig met de samenstelling van het program ma voor komend jaar. Activiteiten als het percussievuur- werkspektakel tijdens de opening, de zondagse Picknick in het Park en het watersportprogramma Spet ters voor basisschoolkinderen trok ken afgelopen zomer al veel bezoe kers naar het oude terrein van de scheepswerf Ook het komende seizoen moeten er veel bezoekers die kant op ko men. Daarom stelt de gemeente Vlissingen zich open voor sugges ties van het publiek. Hoe willen zij dat het Stadspark wordt ingericht? Wat willen zij dat er wordt georga niseerd? Dat mogen zowel kleine buurtacti- viteiten zijn als suggesties voor gro te evenementen. Q Alle ideeën zijn welkom bij het pro jectbureau: scheldekwartier@vlissingen.nl of 0118-487050. www.scheldekwartier.nl Uit een exploot van kandidaat-deur- waarder M. Weertman d.d. 03-12- 2009 blijkt, dat t.v.v. Angelika Cijsouw, wonende te Vlissingen aan PETRUS MARIA PEPERMANS zonder bekende woon- of verblijf plaats, is betekend een afschrift van een beschikking van de rechtbank te Middelburg d.d. 11-11-2009 waarbij (ondermeer) is bepaald dat het gezag over zijn minderjarige kind voortaan wordt uitgeoefend door de vrouw. Genoemde P.M. Pepermans kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onder staande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 'O John Deere 3036 E 36 pk hydrostaat 4-wielaandrijving ACTIEPRIJS 13.500 ex BTW Bel of kom langs voor een proefrit: Zeeuwse eilanden en West-Brabant: VAN WEELE BV. Stadseweg 14, Wolphaartsdijk, tel. 0113-581751

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69