zeeland 123 in het laatste groene stukje stad? 'Ze willen een looppad, dwars door mijn tuin' 'De muur die er komt, is veertien meter hoog. En dan zijn liftkoker en afvoer niet eens meegerekend' Nieuwe appartementen boven winkels in centrum Middelburg Hl Éi M RATIS SOUND REDUCTION ONDERVLOER! Bekende gasten naar het Glazen Huis in Hulst Diny Zapata woont ai heel haar leven in hetzelfde huis aan de Slijkstraat. Achter het pand, inmiddels verhe ven tot Rijksmonument, ligt een voor de binnenstad immense tuin. „Een paradijs", als je Diny moet ge loven. „Wat wil je ook, met een Franse man. Als wij naar het zui den rijden, nemen we wat prach tigs terug mee naar huis. En die olijfbomen en oleander blijken het hier prima te doen." Omdat haar man een lasbedrijf heeft, moet hij regelmatig zijn bus volladen met zwaar materiaal. Daarom is hun vrije achterom zo cruciaal. „Dat spul sjouw je niet even naar de Gasthuisstraat." Maar als het aan l'Escaut ligt, is de familie straks haar achterom kwijt. En haar tuin ook. „Afgelopen zo mer werd ik gebeld door l'Escaut. Ze wilden me bijpraten over de plannen, samen met Marsaki. Maar toen kwam de aap uit de mouw: mijn tuin ligt in de weg. Ze hadden een looppad gepland, dwars er doorheen. De Samaritaan straat is zelfs van de kaart geveegd. Ik zei: een miljoen, en dan krijg je het huis erbij. 'Mevrouw Zapata', zeiden ze, 'nou moet u niet van die rare dingen zeggen.' Nee, hün plan. Da's pas raar!" En het is niet eens voor het eerst. „Ik heb ook eens een plan gezien met huizen in mijn tuin. Waan zin. Ik ben altijd bereid tot conces sies, maar dit gaat te ver. Na het be zoek heb ik trouwens nooit meer iets van l'Escaut gehoord." Het plantsoentje ligt er nu deplorabel bij, maar in de zomer staan de strui ken, bomen en bloesem volop in bloei. De buurt wil dat niet kwijt. woensdag 9 december 2009 W 'Kan de gemeente die gesubsidieerde huizen niet gewoon bouwen op „Mevrouw Zapata", zeiden ze, „nou moet u niet van die rare dingen dat pijnlijk lege Schelaeterrein?' Eric Brandts, Boulevard De Ruyter Zeggen." Nee, hün plan. Da's pas raar!' Diny Zapata, Slijkstraat verwoordt Marian Visser. Vanaf haar balkon in de Verloren Land- straat heeft ze 's zomers uitzicht op 'één grote bloemenzee'. Het is dat de Japanse kersen, sommige ouder dan vijftig jaar, en de lijster bessen op dit moment niet in de bloei staan, en ook nog eens zijn afgeschermd door scheef staande hekken. „Maar anders is het hier zó mooi. Echt een oase van rust, midden in de binnenstad," ver zucht haar man, Luc. Maar dat plantsoen maakt, volgens het voorlopig ontwerp, plaats voor een binnenhofje. „Alsof je daar als buurtbewoner gaat zitten", zegt De ongeveer veertig parkeerplaat sen verdwijnen. Daar komt een parkeerkelder voor in de plaats. „Waar we een plaats kunnen ko pen voor ik-weet-niet-hoeveel- -geld", vult haar echtgenoot Eric aan. „Er zijn nu meer dan genoeg parkeerplekken, zegt l'Escaut dan. Maar ja, wat wil je, als je gaat tel len zodra de halve buurt is weg- verhuisd. En hoe moet dat, als de ze buurt straks een bouwput is en ook het Bellamypark ligt open? Kan de gemeente die gesubsidieer de huizen niet gewoon bouwen op dat pijnlijk lege Scheldeterrein? Waarom toch per se hier?" Anna Brandts, die aan de achter kant van haar boulevardwoning uitkijkt op het buurtje. „De muur die er komt, is veertien meter hoog. En dan zijn de liftkoker en de afvoer niet eens mee gerekend. Die hoogte maakt de Gasthuis straat tot een heel andere straat. Een tunnel, tussen bebouwing in, dat wordt een klankkast. Om maar te zwijgen van de windval." De echtparen zijn niet de enige be zwaarmakers. Op een spontane buurtbijeenkomst, vorige week zondag, kwam meer dan vijftig man af Het zit de mensen hoog, vooral ook omdat ze zich overval len voelen door de plotselinge ver schijning van het plan zonder dat ze daar enige inspraak in kregen. „Het lijkt wel of het ineens, heel snel doorgedrukt moet worden." Inmiddels zijn alle collegeleden, al le raadsleden en ook l'Escaut aan geschreven, in de hoop dat de plan nen worden herzien. Ook Ko Poel man, die meerdere Verenigingen van Eigenaren op de boulevard ver tegenwoordigt klom in de pen. Thea de Feyter van l'Escaut zegt waardering te hebben voor de be trokkenheid van buurtbewoners, maar vindt hun ongerustheid niet terecht. Zeker nu nog niet „Dit is nog maar een visie. Niets staat nog vast. Anders had ik ook niet met suggesties uit de buurt naar de ste- debouwkundige hoeven gaan. Wij zoeken ruimte in het plan. Pas eind volgend jaar wordt er ge bouwd. Hopen we." Bovendien, zegt De Feyter, kun je een appartementencomplex op di verse manieren vormgeven. „Het begrip 'muur' is echt te kort door de bocht. En groen hoeft niet al tijd een plantsoen of boom te bete kenen. Dat kan ook met hagen of bakken met begroeiing aan de ge vels. Ik vind het jammer dat de be woners niet naar het hele gebied kijken, dat een mooie wijk wordt waar het al die jaren aan heeft ont broken, maar zich focussen op één enkel deelplannetje." door Wendy van den Hurk De sloop voor het plan Groote Markt -architectenbureau KOW uit Rotterdam vond een extra o'tje historisch beter verantwoord- is in volle gang. Heel volle gang zelfs. Het ene na het andere huizenblok wordt neergemaaid, de Slijkstraat ligt bezaaid met brokstukken. Wat ervoor terugkomt zijn 'woningen met een historische uitstraling, in een authentiek stratenpatroon'. Maar ook een vier verdiepingen tel lend appartementencomplex inge klemd tussen de Gasthuisstraat, de Verloren Landstraat en de Slijk straat Deelplan E dus. „Ons plantsoen wordt ingepikt", Windval, verkeersover last, planschade en het verlies van par keerplaatsen, publie ke ruimte, openbaar groen en zon licht. Bewoners van het buurtje achter de boulevard in Vlissingen hebben allemaal zo hun eigen be zwaren tegen wat al de Berlijnse Muur wordt genoemd. Eén ding hebben zij echter gemeen: deel plan E van het nieuwbouwproject van l'Escaut ziet niemand zitten. door Maurits Sep MIDDELBURG - Op de hoek van de Markt met het Tympaanplein in Middelburg komen elf apparte menten voor starters. Ze gaan 149.950 euro of meer kosten en er is een koopsubsidie mogelijk om de maandlasten te drukken. De appartementen komen boven de winkel van Ritel (nummer 65) en boven Big Snack Fonsie S (num mer 57/59)- IC Vastgoed uit Vrou wenpolder laat de appartementen bouwen en heeft dat vorig jaar ook al gedaan boven andere win kels aan deze kant van de Middel burgse Markt (nummer 55) en aan Plein 1940. Daar was toen veel be langstelling voor, aldus Sjaak de Bruijn van JC Vastgoed. De meeste appartementen krijgen een balkon, frans balkon of dakter ras. De verkoop begint morgen. Daarom houdt JC Vastgoed mor gen ook een open dag op Markt 65, van 16.00 tot 20.00 uur. Zater dag aanstaande is er weer een open dag, van 11.00 tot 14.00 uur. In de Lange Delft zijn ook nieuwe appartementen gemaakt boven de winkels. Het gaat om vier wonin gen boven de schoenenwinkel Manfield. De woningen stonden al jaren leeg. De ingang zit aan de achterzijde, aan het Walplein 6. Het complex heeft de naam De Passage gekregen en het wordt morgen officieel geopend. De ap partementen zijn ontworpen door architect Reggy Hulsken van IDNA uit Zierikzee. ipHpn t.w.v. 6,95 per mJ (10 Db geluidsreductie) Bij aanschaf van NL Label laminaat 1604. Tijdelijke actie dus wees er snel bij! Goes I Marconistraat 13 (0113} 22 41 02 HULST - Het Glazen Huis op de Grote Markt in Hulst ontvangt za terdagmiddag 12 december drie lan delijk bekende artiesten. Allereerst is dat oud-Hulstenaar Jan-Bart Meijers, gitarist in bands als De Dijk en Acda en de Mun- nik. Meijers werkte als producer met onder anderen Frank Boeijen en Daryl-Ann. Verder komt Her man Berghuis, de na een kort op treden in talentenjacht Idols be kend geworden entertainer, naar Hulst toe. Zangeres Maxine tenslotte geeft in de vestingstad een mini-optreden en presenteert tevens haar nieuwe single. www.glazenhuishulst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67