'We gaan echt niet iedereen Dorpsraad Schore pleit voor een speeltuintje Communiebeurs voor Zeeuwse katholieken 22 Instemming en verbazing bij fracties POLITIECONTROLES BIJ KERKEN Burgemeester.Siebe Kramer weerspreekt law 8c order-trend in Kapelle woensdag 9 december 2009 door Frank Balkenende Burgemeester Siebe Kramer. door Luc Oggel KAFELLE - Burgemeester Siebe Kra mer van Kapelle wil de parkeer overlast rond kerken in zijn ge meente aanpakken. Aanleiding zijn klachten over onjuist en ge vaarlijk parkeren. De politie zal controleren en indien nodig bekeu ringen uitschrijven. Wat vinden de confessionele partijen in de Ka- pelse gemeenteraad daarvan? Evert Damen (CDA): „Ik ben daar vrij gemakkelijk in. Ie dereen heeft zich aan de regels te houden, ook christenen. Als de verkeersveiligheid in het gedrang is, zoals de burgemeester zegt, dan heb ik er niet zo'n moeite mee als er op zondag wordt gecontro leerd." Leo Niewenhuijse (SGP): „Wij vinden het terecht dat de bur gemeester de vinger op de zere plek legt. Het handhaven van de orde en veiligheid is een taak die ook op zondag moet gebeuren. Het is wel netjes dat burgemeester Siebe Kramer de kerken erop heeft geattendeerd dat dit gaat gebeu- Ria Rijksen (CU): „Het verbaast mij ten zeerste. Ik vind het lastig om er iets over te zeggen, omdat de burgemeester verder nog geen toelichting heeft gegeven. Ik neem daarom nu nog geen standpunt in." Het jaarlijkse aantal mel dingen over kerkgan gers die in Kapelle ver keerd parkeren, is vol gens de politie op maximaal twee handen te tellen. Toch zal de poli tie 's zondags rondom kerken va ker controleren op verkeerszonda- ren. Het gaat niet om een heksenjacht, bezweert de Kapelse burgemeester Siebe Kramer meteen. „Je moet al leen zo en nu dan een signaal afge ven. Ook kerkgangers moeten zich aan de regels houden." Zoals de politie in Reimerswaal met enige regelmaat op zondag een 'rondje kerken' doet, zo zal hetzelfde team in Kapelle letten op kerkgangers die buiten vakken parkeren. Dominee Luuk Deventer van de Kapelse PKN-gemeente trok giste ren de wenkbrauwen op. Hij beti telde de maatregel als 'volslagen onzin'. De gemeente zou zelf ook een beetje boter op het hoofd heb ben door weggedeelten te versmal len, waardoor hulpdiensten er soms moeilijk doorheen komen. Als dat het geval is, heeft hij be grip voor zondagse controles. In Kapelle zijn echter geen inciden ten bekend van ambulances of brandweerauto's die blijven steken omdat gelovigen hun auto half op de rijbaan hebben neergezet. Burgemeester Kramer werpt tegen dat het daar ook niet meteen om draait. „Het is niet zo dat het de spuigaten uitloopt. Ik krijg wel via de mail regelmatig opmerkingen over verkeerssituaties, ook over de parkeerproblemen rond de ker ken. Dat leidt soms tot verkeerson veiligheid. Een auto die onverlicht in de berm staat, voor een ver keersbord of in de berm van een rotonde. Ik vind dat je daar wel voor moet waarschuwen." De kerkenraad van de groeiende Petrakerk heeft zich die raad ter harte genomen. Vanaf de kansel is gewaarschuwd voor de politiecontroles. „Wij willen geen overlast veroorzaken. Ieder een moet netjes parkeren, ook al zie je in een natte maand meer mensen met de auto komen", zegt ouderling Kees Hoekman. De situatie rond de - in de volks mond nog hervormde - kerk aan het Kerkplein is volgens Kramer niet dramatisch slecht. Kerkbezoe kers - dikwijls ook mensen die een concert in het godshuis bijwonen - kunnen onder meer parkeren op het terrein van supermarkt Golft! Ook bij de Ciooo is buiten ope ningstijden plaats. „Dan zie je soms dat mensen dat stukje al te ver lopen vinden. Daar om geven we een signaal af" Dat signaal lijkt te passen in een law 8c order-trend in Kapelle. Overlast veroorzakende jeugd op het Wemeldingse sluizencomplex werd aangepakt met extra politie toezicht (er kwam zelf een zomer- politiepost) en een zomermenu- kaart, die boetes opdist die jonge overtreders te wachten staan. Een dergelijke menukaart hanteerde Kapelle al om de jaarwisseling or dentelijk te laten verlopen. De gemeente ziet sinds eind 2008 ook strenger toe op naleving van de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV). Twee bijzondere op sporingsambtenaren doen werk waar de politie niet aan toekomt: hondenbezitters verbaliseren als ze de uitwerpselen van hun trou we viervoeter verzuimen op te rui men. Of letten op verkeerd gepar keerde aanhangwagentjes. Kor tom, de strijd tegen de verloede ring wordt opgevoerd. Vorige week kwam er een toe gangsverbod in Kapelse parken bij. Door voortdurende overlast willen burgemeester en wethouders de parken Ambachtsherenwegeling en Eliwerve in Kapelle, speeltuin Zuidhoek en het hertenkamp in Wemeldinge vanaf een uur na zonsondergang tot zeven uur 's ochtends tot verboden gebied ver klaren. Binnenkort verschijnen er bordjes 'verboden toegang' bij de entrees. Een flink pakket repressieve maatregelen in korte tijd. Is de tolerantiegrens in Ka pelle gedaald? Kijk eens in Goes. Daar zijn nadat de Singel straat autovrij is gemaakt, nog zo'n twintig vakken gereserveerd voor kerkgangers die moeilijk ter been zijn. En natuurlijk staat er wel eens een autootje meer. „Ik hoor geen klachten en dus gaan we niet extra controleren", zegt de Goese burgemeester Dick van der Zaag. Burgemeester Kramer - die deze week suggereerde dat Goes met hetzelfde probleem kampt bij de kerken - spreekt tegen dat hij een Bromsnor is, puur een man van or de en gezag. „We gaan echt niet ie dereen zomaar op de bon slinge ren. Aan de andere kant is er ook wel het een en ander gebeurd in Kapelle. Praathuisjes in Wemeldin ge en bij Schore zijn bijvoorbeeld vernield en er is grafschennis ge pleegd op de begraafplaats in Ka pelle. Je kunt niet alles met de mantel der liefde bedekken." Eline van Willegen uit 's-Gravenpol- der: „Ik vind de maatregelen van de gemeente Kapelle nogal extreem. En de mensen die de maatregelen controleren, vinden het vaak leuk om macht te hebben. Dat zal het ge drag van mensen niet snel verande ren. Zeker dat van jongeren niet. En ik vind het de taak van de gemeen te om meer parkeerplaatsen aan te leggen tegen het foutparkeren." Hetty Gossellaar uit Kapelle: „De ge meente Kapelle gaat niet te ver. Ik vind het goed dat ze maatregelen neemt. Er moet echt wat gebeuren, niet alleen hier maar in heel Neder land. Ik heb me 's avonds op straat in Kapelle wel eens onveilig ge voeld. Het foutparkeren op zondag mogen ze wat mij betreft streng aan pakken. Er is plaats genoeg, bijvoor beeld bij de Golff." R. Wilmot uit Kapelle: „De gemeen te Kapelle gaat zeker niet te ver met haar maatregelen. Wel vind ik dat ze tekortschiet bij het controle ren ervan. Kapelse jongeren krijgen ook vaak de schuld van dingen. Maar als ouderen het goede voor beeld geven, nemen de jongeren dat over. Dat je een boete krijgt bij foutparkeren, lijkt me logisch. Er is trouwens parkeerruimte genoeg." N. van Maldegem uit Kapelle: „De maatregelen die de gemeente Kapel le neemt, vind ik goed. De gemeen te moet één lijn trekken. Bij foutpar keren kun je een boete krijgen, ook op zondag. Wel mag de gemeente wat mij betreft strenger controle ren. Ik woon in de wijk Overtieringe en daar ligt nog steeds veel honden-' poep. Met buiten spelende kinderen is dat niet echt fijn." www.pzc.nl door Lilian Dominicus SCHORE - De dorpsraad Schore wil een speeltuintje voor de allerklein sten van het dorp. De gemeente Kapelle heeft geen geld voor een dergelijke voorziening, zegt wet houder Leo Kosten (SGP, Schore). En dus is de dorpsraad op zoek naar sponsoren. Tenminste tien duizend euro is er nodig, schat de dorpsraad. „We denken er in eer ste instantie aan om het plaatselij ke bedrijfsleven aan te schrijven", zegt dorpsraadvoorzitter Jaap Sin- ke. „Ook hebben we contact ge zocht met woningstichting RWS en de provincie. Die hebben er op zich wel oren naar. De RWS heeft gezegd mee te willen betalen, als er co-financiers zijn." De gemeente vindt dat Schore in principe al een voorziening heeft voor de kleintjes en is niet van plan de knip te trekken. „Op circa 150 meter lopen van de plek waar de dorpsraad de speeltuin wil heb ben, staat al een speelhoek met on der meer een wipkip. Maar we wil len wel een klein bedrag mee-fi- nancieren als ze genoeg sponsors hebben gevonden", aldus Kosten. Ook in Wilhelminadorp staat een opgeknapte en mogelijk uitgebrei de speeltuin op de verlanglijst van de Belangenvereniging. MEEST GELEZEN 1File tunnel door vrachtwagen 2. Politie gaat bekeuren bij kerken 3. Nieuwe directeur CSW STELLING Reageer op de Bevelandse pagina op de stelling 'Toegangsverbod Kapelse parken is niet te handhaven'. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Raymond de Frel 'S-HEERENHOEK - Zeeland krijgt een heuse communiebeurs. In restau rant De Korenbeurs in 's-Heeren- hoek staat op woensdag 27 januari alles in het teken van de viering van de eerste Heilige Communie. Onderneemster Petra van 't West einde uit Borssele hield voor haar kledingwinkel Stadse Fratsen vo rig jaar een modeshow, waar ook communiekleding werd geshowd. „Ik kreeg veel vragen of ik daar iets extra's mee kon doen. In Sa menwerking met de communie werkgroep van de Don Bosco- school in 's-Heerenhoek heb ik daarom een beurs georganiseerd. Het is een gok, want de doelgroep is bescheiden. Er zijn volgend jaar driehonderd Zeeuwse kinderen die hun eerste communie ontvan gen", vertelt Van 't Westeinde. Alle katholieke basisscholen uit Zeeland zijn ingelicht over de beurs. Tien ondernemers uit Zeeuws-Vlaanderen en de-Bevelan- den belichten van 14.00 tot 17.00 uur alle facetten die van toepas sing zijn op de eerste Heilige Com munie. Er is een modeshow en fotografen laten werk zien. Ook zijn er bak kers, een bloemist, cateraars en en tertainers present.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52