41 binnenland Agenten op strand Aantal zwervende tieners neemt fors toe Oud-SS'er Boere bekent moord op drie burgers OM wil verdachte Urk vasthouden peter van straaten De vijf agenten die betrokken waren bij de rellen op het strand van Hoek van Holland worden niet vervolgd. Volgens justitie hebben ze uit noodweer gehandeld. Kamer: verbod op investeringen clustermunitie woensdag 9 december 2009 door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Het aantal minderjari ge zwerfjongeren is het afgelopen jaar met enkele honderden toege nomen. Ze hebben geen plek om te slapen en geen geld voor eten. Dat meldt de Federatie Opvang, de koepelorganisatie voor de daklo- zenopvang. De organisatie bereidt onderzoek voor naar deze jonge ren in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Hoeveel tieners er op straat leven is niet bekend. In totaal zijn er zes duizend zwerfjongeren tot 25 jaar. De toeloop is zo groot dat opvang centra wachtlijsten hanteren. Zo heeft Spaarnezicht in Haarlem, dat zowel tieners als jongvolwassenen opvangt, twintig tot veertig jonge ren op de wachtlijst staan. Dit ter wijl er maar plek is voor 22. Volgens Rina Beers van de Federa tie Opvang moeten de jongeren tussentijds zien te overleven op straat. „Ze verblijven bij kennis sen. In het ergste geval prostitue ren ze zich of volgen het criminele pad." Het gaat om tieners van vijf tien, zestien en zeventien jaar oud. Eerder onderzoek leert dat het me rendeel van de zwerfjongeren een verleden heeft in de jeugdzorg. Veel minderjarigen staan op het moment dat ze gaan zwerven nog onder toezicht van een voogd. Ze raken dakloos omdat ze weglopen of omdat ze uit een instelling wor den gezet wegens wangedrag. Voorzitter Jan-Dirk Sproklcereef van de branchecommissie Bureaus Jeugdzorg van de MOgroep Jeugd zorg, bevestigt dat kinderen soms uit een instelling worden gezet. Het gaat, om tieners die door hun belaste verleden zo onhandelbaar zijn geworden dat ze in een groep niet meer te hanteren zijn. „Voor sommigen is een plaats in de op vang waar ze begeleiding krijgen naar een zelfstandig bestaan, het hoogst haalbare." Andere kinderen raken tijdelijk dakloos omdat er op dat moment geen plek te vin den is in een andere jeugdinstel- Iing waar ze beter op hun plaats zouden zijn. Ze verblijven officieel bij familie of vrienden, maar belan den binnen korte tijd alsnog op straat. URK - Het Openbaar Ministerie wil dat de 15-jarige verdachte in de Ür- ker moordzaak in voorlopige hech tenis blijft. Het OM zal de recht bank in Lelystad daarom vandaag om verlenging van de voorlopige hechtenis vragen. Volgens de offi cier van justitie zijn uit het onder zoek van de politie 'voldoende aan wijzingen' naar voren gekomen die rechtvaardigen dat de jongen uit Urk langer blijft vastzitten. Hij is vrijdag 20 november aange houden en zit sindsdien vast. De jongen wordt verdacht van moord STRANDRELLEN of doodslag op de 14-jarige Dirk Post, eveneens uit Urk. Zelf ont kent de verdachte dat hij Dirk heeft gedood. Het levenloze lichaam van Dirk Post werd woens dag 18 november aangetroffen in het Urkerbos. Hij bleek door ge weld om het leven te zijn geko men. Eerder zijn twee jongere ver dachten van 12 en 13 jaar vrijgela ten. Hoewel zij mogelijk nog wor den vervolgd voor medeplichtig heid, zijn zij niet meer in beeld als het gaat om de vraag wie Dirk Post om het leven heeft gebracht. DEN HAAG - Het grote aantal hooli gans heeft het beperkte aantal agenten tijdens de rellen in Hoek van Holland onophoudelijk aange vallen en bekogeld met zware voor werpen als bloembakken en strandstoelen. Daarom kon de poli tie op een gegeven moment niets anders doen dan schieten. Ze han delden uit noodweer. Dat concludeerde hoofdofficier van justitie Theo Hofstee gisteren tijdens een persconferentie over de politieinzet tijdens het fatale in cident. De vijf politiemensen naar wie onderzoek is gedaan naar hun rol bij de rellen in augustus, wor den daarom niet vervolgd. Ze heb ben proportioneel gehandeld, al dus Hofstee. De politiebonden ACP en NPB rea geerden opgelucht. „Ik weet wie de betrokken mensen zijn. Ze ston den onder een heel zware psycho logische druk. Sommigen hebben er flink last van", weet Yntse Koe nen van de NPB. De beelden die tijdens de rellen zijn gemaakt onderstrepen de vi sie van justitie. De politie heeft eerst vele waarschuwingsschoten afgevuurd en kon op het laatst niet anders dan gericht schieten, stelde Hofstee. Robby van der Leeden, die om het leven kwam, bevond zich volgens Hofstee constant in de voorste li nie. De beelden waren echter te onduidelijk om te kunnen vaststel len wat Van der Leeden precies deed. Wel is duidelijk dat hij door een gericht schot om het leven is gekomen. Van der Leeden werd in zijn hoofd geraakt, mogelijk toen hij bukte om een voorwerp te pak ken. Op het feest was het al lange tijd onrustig. Er vonden vechtpartijen plaats, waarbij ook mensen wer den neergestoken. Twee agenten in burger gingen op het festivalter rein poolshoogte nemen. Zij wer den herkend door de relschoppers en die keerden zich vervolgens on ophoudelijk tegen de politie. De hooligans belaagden de agenten met stenen, glazen, flessen, en fles sen gevuld met zand. Ondertussen scanderen ze leuzen als 'Rotter dam hooligans' en 'joden'. Beide agenten grepen hun wapen en losten enkele waarschuwings schoten. Twee andere agenten schoten te hulp. Met tegenover zich ongeveer tweehonderd agres- Vrieriden van Robby van der Leeden houden een stille tocht. sieve hooligans wist het viertal de vip-tribune te bereiken. Inmiddels was ook de versterking gearriveerd en ook zij werden het doelwit van de verhitte menigte. De politie be sloot het festivalterrein te verlaten én de hekken van de nooduitgang te sluiten. De hooligans lieten zich niet tegen houden, braken door de afzetting heen en bleven de politie achter volgen. Ongeveer 150 meter buiten het fes tivalterrein en na zestig waarschu wingsschoten volgde in de duinen een aantal gerichte schoten, waar bij Van der Leeden overleed en zes anderen gewond raakten. Twee relschoppers gooiden het lichaam van Van der Leeden voor de agenten neer en sloten zich weer aan bij de menigte. Die werd pas uiteengedreven toen korte tijd later politie te paard arriveerde. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) was het geweld onophoude lijk en buiten alle proporties. De agenten droegen bovendien geen beschermende kleding, waren goed zichtbaar door hun reflecte rende hesje, bevonden zich op on bekend terrein en het was inmid dels duidelijk dat ze niet op verster king van de mobiele eenheid hoef den te rekenen. Het OM heeft geen enkele aanwij zing dat buiten de politie mensen hebben geschoten. De nasleep van de strandrellen 22 augustus: Het dancefeest Sunset Grooves op het strand van Hoek van Holland ontaardt in een grote vechtpartij, waarbij de 19-jarige Robby van der Leeden het leven laat. Zes andere personen raken gewond. 23 augustus: Burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotterdam maakt bekend dat de politie al vooraf op de hoogte was van een groep voetbalhooli gans, die op het feest afkwam. 29 augustus: Van der Leeden wordt begraven in Rotterdam. Enkele dagen eerder houden vrienden een stille tocht voor het slachtoffer. 2 september: Een onderzoeksteam van de politie Midden- en West-Brabant conclu deert dat de politie wist dat hooli gans naar het strandfeest zouden ko men, maar dat die informatie niet is doorgegeven aan de korpsleiding. Te gen een commandant worden perso nele maatregelen getroffen. agsss&sgiïbtssz WAT AAoerr Hit METIU» VAN je. AKEN - Oud-SS'er Heinrich Boere had niet het gevoel dat hij misda den beging, toen hij in 1944 drie Nederlandse burgers doodschoot. Dat liet hij gisteren bij de Akense rechtbank weten via een door zijn advocaat voorgelezen verklaring. Volgens Boere, lid van het SS-moordcommando Feldmeijer, kon hij het bevel om het drietal dood te schieten niet weigeren, „Dat zou mijn eigen dood hebben betekend. We kregen strikte ge heimhouding opgelegd. Als we on ze mond open zouden doen, ston den we met één voet in het con centratiekamp en met de andere in het graf." Een van zijn kompa nen praatte tegenover een meisje zijn mond voorbij. „We hebben hem nooit meer gezien." De nu 88-jarige Boere kon de beve len niet weigeren, maar gaf ook aan dat hij destijds geen enkele twijfel kende over de rechtmatig heid van de liquidatie-opdrachten. „Ze vertelden ons dat onze doel witten leidende figuren uit het ver zet waren. Het waren represailles. Nu kijk ik daar anders tegenaan." Boeres advocaten hadden stopzet ting van het proces gevraagd, om dat hij in 1949 al voor de moorden veroordeeld was. De rechtbank wees dat verzoek gisteren af Heinrich Boere DEN HAAG - Nederlandse financiële instellingen, zoals banken en pen sioenfondsen, mogen niet investe ren in clustermunitie. De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met een voorstel van SP en PvdA. SP-Kamerlid Krista van Velzen spreekt van een revolutionaire stap. Vredesorganisatie IKV Pax Christi noemt het een 'baanbre kende motie'. „Het is een enorme opsteker voor de wereldwijde campagne tegen fi nanciële investeringen in cluster- bommen", aldus een woordvoer ster. Onlangs bleek nog in een rapport van IKV Pax Christi dat internatio naal bijna 140 financiële instellingen flinke bedragen steken in acht producenten van cluster- bommen. Vorig jaar ondertekende Neder land het verdrag op het verbod op clustermunitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4