Cafés met oudjaar de hele nacht open TOSS PZC zeeland 127 Uitspraken over krimp gevaarlijk Communiebeurs voor Zeeuwse katholieken Klassiek kerstverhaal en ontpolderingskwestie in één stal Toos Henk www.pzc.nl/webwinkel woensdag 9 december 2009 HORECA Walcherse gemeenten passen sluitingstijden feestdagen aan door Maurits Sep MIDDELBURG - De Walcherse hore ca mag in de nieuwjaarsnacht veel langer openblijven. In alledrie de gemeenten worden de sluitingstij den aangepast zodat iedereen eerst thuis elkaar een gelukkig nieuw jaar kan wensen, en daarna vrien den kan ontmoeten in de kroeg. Veere maakt onderscheid tussen horeca aan de zeezijde en aan de landzijde van de duinen. Alle za ken aan de landzijde mogen de he le nacht openblijven. Normaal moeten zij om 2.00 uur dicht. De horecazaken op het strand kun nen ieder voor zich ontheffing vra gen. Middelburg past niet alleen met oudjaar maar ook met kerst avond de openingstijden aan. In de kerstnacht krijgen alle commer ciële zaken in het centrum toe stemming van de gemeente om tot 4.00 uur open te zijn. Paracom- merciële horeca - zoals buurthui zen - moeten op de normale tijd dicht. In de nieuwjaarsnacht mo gen alle horecazaken in de hele ge meente - dus ook buiten het cen trum - langer openblijven. Zelfs twee uur langer dan met Kerstmis, want de sluitingstijd is dan vastge steld op 6.00 uur. Daarvoor is geko zen omdat met oudjaar de 'trek naar de stad' later op gang komt. Verreweg de meeste mensen vie ren het begin van het nieuwe jaar immers eerst thuis en gaan daarna pas uit. Ook deze nacht zijn de pa- racommerciële zaken uitgesloten van de regeling. De enige uitzonde ring is de jeugdsoos van de Stich ting Christelijke Jeugdsoos Walche ren aan de Kleverskerkseweg. De stichting heeft de gemeente ge vraagd in de nacht van oud op nieuw tot 4.30 uur open te mogen zijn en dat mag. Tot 4.00 uur mo gen ook 'zwakalcoholische dran ken' worden geschonken. Vorig jaar mocht dat oók en dat heeft toen niet geleid tot overlast. De ruimere openingstijden voor de ca fés zijn inmiddels een goed ge bruik in Middelburg. Al vele jaren staat de gemeente toe dat tot in de vroege uurtjes wordt doorgefeest. De gemeente heeft daarover over legd met de politie en die vindt het verstandig te kiezen voor een zogenoemde 'collectieve onthef fing' omdat dat gemakkelijker te controleren is door agenten die in die nachten dienst hebben. MIDDELBURG - De oproep van pro vinciebestuurder Harry van Wave- ren om de helft van de bouwplan nen in Zeeland te schrappen, is verkeerd gevallen in het Middel burgse stadskantoor. „Het zou de hele woningmarkt op slot gooien", waarschuwt wethou der Albert de Vries. „Er wordt een beeld opgeroepen alsof iedereen maar wat aanrommelt en dat is echt niet zo." Hij noemt de uitla tingen van Van Waveren „heel erg gevaarlijk". Middelburg bouwt 150 tot 200 woningen per jaar. „Om aan de behoefte ook in de toe komst te blijven voldoen moet je voor drie keer zoveel woningen plannen in voorbereiding hebben. Niet alleen om de bouwstroom op gang te houden, maar ook omdat niet elk bouwplan volgens het vooraf bedachte tijdschema wordt uitgevoerd", zegt De Vries. Gedeputeerde Van Waveren deed zijn oproep tot het schrappen van overbodige bouwplannen bij de presentatie van een landelijk actie plan om de gevolgen van de krim pende bevolking op te vangen. De Vries vindt het prima dat Van Waveren opkomt voor gemeenten waar dit speelt, zoals Sluis en Ter- neuzen. Maar het irriteert hem dat heel Zeeland nu in een adem wordt genoemd met probleemge bieden als Noordoost-Groningen en Parkstad Limburg. HEINKENSZAND - Beeldend kunstenares Marlou Pluymaekers uit Kapelle schildert een hedendaag- se kerststal in de etalage van haar atelier in de voormalige EM-Té in Heinkenszand. De schilde ring wordt een combinatie tussen het klassieke kerstverhaal en actualiteiten, bijvoorbeeld ontpol- dering, en moet over twee weken afzijn. Voorbij gangers kunnen het schilderproces volgen. Ze kunnen ook binnenlopen voor een praatje of een kopje koffie. „December is een hectische maand. Ik wil mensen een rustpunt en de mogelijkheid tot ontmoeting bieden." Pluymaekers heeft geen last van 'pottenkijkers'. „Ik haal soms inspiratie uit gesprekken." De kerststal is de hele maand de cember te zien. foto Ronald den Dekker door Raymond de frel 'S-heerenhoek - Zeeland krijgt een heuse communiebeurs. In res taurant De Korenbeurs in 's-Hee- renhoek staat op woensdag 27 ja nuari alles in het teken van de vie ring van de eerste Heilige Commu nie. Onderneemster Petra van 't West einde uit Borssele hield voor haar kledingwinkel Stadse Fratsen vo rig jaar een modeshow, waar ook communiekleding werd geshowd. „Ik kreeg veel vragen of ik daar iets extra's mee kon. doen. In sa menwerking met de communie werkgroep van de Don Bosco- school in 's-Heerenhoek heb ik daarom een beurs georganiseerd. Het is een gok, want de doelgroep is bescheiden. Er zijn volgend jaar driehonderd Zeeuwse kinderen die hun eerste communie ontvan gen", vertelt Van 't Westeinde. Alle katholieke basisscholen uit Zeeland zijn ingelicht over de com muniebeurs. Tien ondernemers uit Zeeuws-Vlaanderen en de Beve- landen belichten van 24.00 tot 17.00 uur alle facetten die van toe passing zijn op de eerste Heilige Communie. Er is een modeshow en fotografen laten werk zien. Ook zijn er bakkers, een bloemist, cate raars en entertainers present. #WEBWINKEL PAUL KUSTEftS Scheurkalender Scheurkalender 2010 Toos Henk van cartoonist Paul Kusters vormen het kolderieke duo van de populaire, actuele cartoon, die in vrijwel alle provinciale kranten verschijnt. De kalender biedt een jaar lang iedere dag in de keu ken, op het toilet of op het werk een op de actualiteit geënte grap van het populaire duo. Toos Henk worden dagelijks gelezen door vele duizenden fans tussen de 9 en 90 jaar. Lezersprijs 12,95* Exclusief 1,95 verzendkosten categorie Diversen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43