Kotje van Ammeltje nu bovenwoning zeeland 125 NPV brengt hulpproject onder aandacht kerken NAMENSERIE 89-jarige Jeanne van der WerfFkoestert herinneringen aan het oude Burghsluis Geteerde houten planken en een klompenkot Collectebus gestolen bij inbraak SPI Cl Al I A AM? I.I l)l\(.! woensdag 9 december 2009 Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael Ze kijkt graag in haar oude fotoalbums. Zwart-witplaatjes uit de jaren twintig van de vori ge eeuw. De boot waarmee opa Kees van der Klooster zeehonden ving op de Oosterschelde, de dijk waarop ze speelde met neefjes en nichtjes. En het 'kotje van Ammel tje', een klein, zwart geteerd hou ten huis op het oude 'sluusje' in Burghsluis. Voor de 89-jarige Jeanne van der Werff-van Loon uit Zierikzee niet zomaar een optrekje, maar een dierbare herinnering. Bij de naam Ammeltje denkt ze terug aan dè zomervakanties uit haar jeugd, doorgebracht bij opa in Burgh sluis. „Het was zo'n prachtig plek je. Daarom kwam de hele familie daar op vakantie. We zaten soms wel met twaalf man aan tafel. Ik kon er heerlijk spelen met mijn neefjes en nichtjes en alles mocht. We zochten mosselen en kruukels bij het Boutje, dat is een strandje aan de Oosterscheldedijk en we sneden zeekraal bij de Plompe To ren. Als we thuis moesten komen blies opa op zijn koperen scheeps toeter." Die had Cornells van der Klooster omdat hij reddingswerker was. Wanneer er schepen in nood wa ren voer hij de Oosterschelde op. Hij was het ook die in 1922 het kot je van Ammeltje kocht voor zijn dochter Janekrien; de moeder van de 89-jarige Zierikzeese die als na komertje werd geboren in een klein huis aan de Burghse Meel dijk. Enkele maanden daarna ver huisde het gezin naar het 'kotje van Ammeltje'. Jeanne van der Werff-van Loon: „De naam Ammeltje herinnert me aan de vakanties die ik als kind in Burghsluis doorbracht." foto Ronald den Dekker Deze naam stond niet op het wo ninkje waar ze introkken, hij be stond in de volksmond. „Voor ons woonde er een kleine, oude vrouw die Ammeltje genoemd werd, dat was haar voornaam. Ze had een keutje (varken red.) en een hofje met bessenstruiken en groenten. Verder leefde ze van geld dat buurtgenoten haar toesta ken." Jeanne van der Werff weet dit uit 'overlevering' want op haar twee de levensjaar verhuisde het gezin naar Dordrecht waar vader werk vond in de bouw. Het kotje van Ammeltje werd door opa Van der Klooster in gebruik genomen als opslagplaats voor zijn vissersspul len en Burghsluis werd de locatie waar het Dordtse gezin de zomer vakantie doorbracht. Jeanne trouw de, kreeg een dochter, verhuisde naar Rotterdam Schiebroek en Ca- pelle aan den IJssel. Opa Van der Klooster overleed en het kotje van Ammeltje ging ten onder tijdens de ramp van 1953. Maar de herin nering aan dat mooie plekje onder In 1920 vormden de mensen die op het oude sluisje, aan de Ooster scheldedijk bij Burghsluis, woon den een hechte gemeenschap Het kotje van Ammeltje had wan den van geteerde houten planken, een pannendak en ramen met klei ne ruitjes. Aan de voorzijde was een 'klompenkot'. In het huisje zat een bedstede waarin een plank was bevestigd waarop een kribbe kon worden ge plaatst voor de baby. Reddingwerker Cornelis van der Klooster, die tegenover het kotje woonde, maakte zalf van het vet van zeehonden die hij in de Oos terschelde ving. VLISSINGEN - Bozer had hij de eige naar van de tassenzaak in de Vlis- singse Walstraat niet kunnen ma ken, de inbreker die de glazen deur van de winkel maandag rond middernacht aan diggelen sloeg. Toen die ontdekte dat de open staande kassalade al lang en breed afgeroomd was, heeft die namelijk de collectebus van de toonbank ge grist. De bus was een soort fooien- pot voor de stichting Helpen Helpt, die strijdt tegen kinderkan ker. De pot stond al jaren op de toonbank en was tot de helft vol. Er zat een euro of twee-, driehon derd in, schat de eigenaar die werd gealarmeerd door studenten die boven zijn zaak wonen. Zij hoor den klappen tegen de deur en za gen een man in joggingpak weg fietsen. Van de tassen bleef hij af door Esme Soesman oer /n.i/ii'.'V. -/><>r//ur/> rn lnn ciiHT 5 johnoeerb 36 pk hydrostaat 4-wielaandrijving ACTIEPRIJS €13.500 ex BTW Bel of kom langs voor een proefrit: Zeeuwse eilanden en West-Brabant: VAN WEELE BV. Stadseweg 14, Wolphaartsdijk, tel. 0113-581751 ZIERIKZEE - De Schouwse afdeling van de Nederlandse Patiënten Ver eniging (NPV) gaat met het kerke lijk hulpproject 1+1=3 san de slag op Schouwen-Duiveland. Met het i+i=3-project wil de NPV vrijwilligers van kerken en christe lijke organisaties de kans geven te professionaliseren. Landelijk is de ze week het vijftigste hulpproject gestart, toevalligerwijs ook op Zeeuwse bodem. Het gaat om het vrijwilligersnetwerk van de Her vormde Gemeente Rehoboth in Yerseke. De hulp van de NPV bestaat bij voorbeeld uit het organiseren van cursussen en thema-avonden, ge wijd aan voor vrijwilligers relevan te onderwerpen zoals omgaan met dementie, vragen rond het levens einde en basis- en vervolgcursus sen op het gebied van thuishulp of terminale hulp. „Wij passen ons daarbij volledig aan het beleid van de kerk aan", schetst Krijnie Ni- kolic van de NPV afdeling Schou wen-Duiveland het uitgangspunt van het hulpproject. „We bieden onze diensten aan omdat het onze missie is er voor iedereen te zijn", verklaart zij de inzet van haar orga nisatie. De behoefte bij vrijwilligers aan professionele ondersteuning is er, weet Nikolic. „Vrijwilligers die zich inzetten via de kerk is natuur lijk iets wat spontaan ontstaat, vaak zonder structuur of specifie ke deskundigheid." NPV daarente gen heeft een schat aan ervaring in te brengen, geeft de Zierikzeese aan. Op het gebied van thuishulp (ondersteuning van mantelzor- gers) heeft de NPV bijvoorbeeld tal van goed geschoolde vrijwilli gers rondlopen. Alle kerken op Schouwen-Duive land worden persoonlijk geïnfor meerd over het hulpproject 1+1=3 van de NPV. Meer informatie via 0111-415204. aan de Oosterscheldedijk bleef le vend voor haar. Het was een van de redenen waarom zij en haar man na zijn pensionering in 1981 naar Zierikzee verhuisden. Mijn man had ook Zeeuwse wortels en onze dochter woonde hier." Op het huis aan de Middenbank kwam een houten schild waarop Jan van der Werff de naam Am meltje schilderde. Dat hangt nu op de bovenwoning aan de Raven- steinhof waar Jeanne alleen woont sinds het overlijden van haar man. Nog geheel zelfstandig op haar 89ste en vol herinneringen aan het oude Burghsluis dat voortleeft in haar fotoboeken en de huis- BU NADIR In het verhaal over de uittocht van Sinter klaas in Bruinisse dinsdag staat vermeld dat de Ondernemersvereniging de lam pionoptocht en het muziekoptreden voor haar rekening neemt. Die informatie is niet correct. Het is de Stichting Festivitei ten Bruinisse (SFB) die allerlei hand- en spandiensten (zoals het aanvragen van vergunningen) verricht en de muziek be taalt. De SFB is tevens organisator van de jaarlijkse Visserijdagen. Bruinisse zwaait Sinterklaas al zeker tien jaar uit vanaf de kade. Uit een exploot van kandidaat-deur waarder M. Weertman d.d. 03-12- 2009 blijkt, dat t.v.v. Angelika Cijsouw, wonende te Vlissingen aan PETRUS MARIA PEPERMANS zonder bekende woon- of verblijf plaats, is betekend een afschrift van een beschikking van de rechtbank te Middelburg d.d. 11-11-2009 waarbij (ondermeer) is bepaald dat het gezag over zijn minderjarige kind voortaan wordt uitgeoefend door de vrouw. Genoemde P.M. Pepermans kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onder staande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41